- 2022-12-13 11:57:00
Reyting natijasiga ko’ra, Jizzax politexnika instituti xalqaro reytingda O’zbekiston OTMlari o’rtasida 1-o’rinni egaladi.
UI GreenMetric World University Ranking – «ekologik» universitetlarning global reytingi. Indoneziya universiteti tomonidan 2010 yildan beri o’tkazib kelinadi.
Reytingni tuzuvchilar ilmiy jamoatchilik e’tiborini ba’zi ekologik muammolarni hal qilish uchun atrof-muhitni barqaror rivojlantirish siyosati zarurligiga jalb qilishga intiladilar. Asosiy reyting mezonlari energiya iste’molini tejash suv resurslaridan oqilona foydalanish, chiqindilarni saqlash va qayta ishlash, ekologik toza transport vositalaridan foydalanish, kampusdagi yashil hududlarning maydoni kabi ko‘rsatkichlarni o‘z ichiga oladi.
Reytingda ushbu sohada olib borilayotgan o‘quv va ilmiy faoliyat ko‘rsatkichlariga katta e’tibor beriladi.
Reyting tuzishda ishlab chiquvchilar oltita mezondan foydalandilar, ularninghar biri bir nechta ko‘rsatkichlarni o‘z ichiga oladi:
1. Universitet atrof-muhiti va infratuzilmasi (koeffitsienti – 15%), 6 ko‘rsatkichni o‘z ichiga oladi. Ular orasida ikkalasi ham universitet kampusining tabiiy muhitga bo‘lgan munosabatini tavsiflovchi o‘ziga xos «ekologik» ko‘rsatkichlar (masalan, o‘rmon shaklida o‘simlik bilan qoplangan kampus maydonining foizi va asosiy akademik reytinglarda keng qo‘llaniladigan ko‘rsatkichlar: talabalar soni, ilmiy va ma’muriy xodimlar soni).
2. Energiyadan samarali foydalanish va iqlim o‘zgarishiga bo‘lgan ta’siri (21%). U 8 ko‘rsatkichni o‘z ichiga oladi, masalan, energiya tejaydigan uskunalardan foydalanish, qayta tiklanadigan energiya manbalari, yiliga jami energiya iste’moli (kVt * soat) va boshqalar.
3. Chiqindilarni qayta ishlash (18%). Bu universitetning chiqindilarni qayta ishlash sohasidagi imkoniyatlarini baholaydigan 6 ko‘rsatkichni o‘z ichiga oladi (universitet chiqindilarini utilizatsiyalash dasturi, zaharli chiqindilarni utilizatsiyalash dasturi, kampusda qog‘oz va plastmassadan foydalanishni qisqartirish siyosati va boshqalar).
4. Suv resurslaridan oqilona foydalanish (10%). Faqat 4 ko‘rsatkich mavjud: suvni tejash dasturi va musluk suvidan foydalanish.
5. Transport siyosati (18%). U 8 ko‘rsatkichni o‘z ichiga oladi (universitetga tegishli transport vositalari soni, universitet hududiga har kuni kiradigan avtomobillar soni, universitet hududida har kuni harakatlanadigon velosipedlar soni, kampusda avtomobillar to‘xtash joyini cheklash yoki kamaytirishga qaratilgan transport siyosati va boshqalar).
6. Ta’lim (18%). Bunga universitetlarning ekologik bilimlarni yaratish va tarqatishdagi faoliyatini baholaydigan 7 ko‘rsatkichlar kiritilgan (atrof-muhit masalalari bo‘yicha o‘quv kurslari, atrof-muhit muammolarini o‘rganishga qaratilgan ilmiy fondlar, atrof-muhitga oid nashr etilgan ilmiy ishlar soni va boshqalar).

Джизпи ЗАНИМАЕТ 1-ОЕ МЕСТО СРЕДИ ВУЗОВ УЗБЕКИСТАНА В МЕЖДУНАРОДНОМ РЕЙТИНГЕ.
По результатам рейтинга Джизакский политехнический институт занимает 1 место среди вузов Узбекистана в международном рейтинге.
UI GreenMetric World University Ranking — это глобальный рейтинг «экологических» университетов. Он проводится Университетом Индонезии с 2010 года.
Авторы рейтинга стремятся привлечь внимание научного сообщества к необходимости проведения политики устойчивого развития окружающей среды для решения некоторых экологических проблем. К основным критериям рейтинга относятся такие показатели, как экономия энергопотребления, рациональное использование водных ресурсов, хранение и переработка отходов, использование экологически чистого транспорта, площадь зеленых насаждений на территории кампуса.
В рейтинге основное внимание уделяется показателям образовательной и научной деятельности в данной сфере.
Для создания рейтинга разработчики использовали шесть критериев, каждый из которых включает в себя несколько показателей:
1. Институтская среда и инфраструктура (коэффициент — 15%), включает 6 показателей. Среди них есть как специфические «экологические» показатели, характеризующие отношение институтского кампуса к природной среде (например, процент площади кампуса, покрытой растительностью в виде лесов, показатели, широко используемые в крупных академических рейтингах: количество студентов, количество академического и административного персонала).
2. Эффективное использование энергии и влияние на изменение климата (21%). Он включает 8 показателей, таких как использование энергосберегающего оборудования, возобновляемых источников энергии, общее потребление энергии в год (квтч*часы) и др.
3. Переработка отходов (18%). Он включает в себя 6 показателей, оценивающих возможности института по обращению с отходами (программа утилизации институтских отходов, программа утилизации токсичных отходов, политика по сокращению использования бумаги и пластика в кампусе и т. д.).
4. Рациональное использование водных ресурсов (10%). Показателей всего 4: программа экономии воды и использование водопроводной воды.
5. Транспортная политика (18%). Он включает 8 показателей (количество транспортных средств, принадлежащих институту, количество автомобилей, ежедневно въезжающих на территорию института, количество велосипедов, ежедневно передвигающихся по территории института, дорожная политика, направленная на ограничение или сокращение парковки автомобилей на территории кампуса, так далее.).
6. Образование (18%). Он включает 7 показателей, оценивающих деятельность вузов по созданию и распространению экологических знаний (образовательные курсы по вопросам окружающей среды, научные фонды, направленные на изучение экологических проблем, количество опубликованных научных работ, связанных с окружающей средой и др.).