- 2023-01-20 19:14:08
Jizzax politexnika instituti Qishloq xo‘jalik va oziq-ovqat mahsulotlarini qayta ishlash kafedrasi professor-o‘qituvchilari va Turkiyaning EGE universiteti Qishloq Xo‘jaligi fakulteti vakillari o‘rtasida onlayn uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
2023-yilning 20-dekabr Jizzax politexnika instituti Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i U.Raxmatov boshchiligida Qishloq xo‘jalik va oziq-ovqat mahsulotlarini qayta ishlash kafedrasining professor-o‘qituvchilari va Turkiyaning EGE universiteti Qishloq Xo‘jaligi fakulteti vakillari o‘rtasida onlayn uchrashuv bo‘lib o‘tdi. EGE universitetining vakillari sifatida Qishloq Xo‘jaligi fakulteti dekani Banu Yücel, dekan o‘rinbosari Fulsen Özen va soha bo‘yicha mutaxassis va professor-o‘qituvchilar Cem Karagozlu, Bülent Çakmak, Yusuf Kurucu, Hakan Bayraktar onlayn uchrashuvda qatnashishdi. Institutimizning Qishloq xo‘jalik va oziq-ovqat mahsulotlarini qayta ishlash kafedrasi assistenti Hoshimova Shahlo taqdimot uchun so‘zga chiqdi va kafedra haqida qisqacha to’xtalib, kafedrada faoliyat olib borayotgan professor-o‘qituvchilar, kafedradagi loyihalar va izlanishlar to‘g‘risada ma’lumot berib o‘tdi. Shuningdek Hoshimova Shahlo tomonidan EGE universiteti uchun qishloq xo‘jaligi sohasiga tegishli bir nechta takliflar berildi. EGE universiteti dekani Banu Yücel so‘zga chiqib berilgan takliflardan Tuproq unumdorligini oshirish, soya va quruq sut ishlab chiqarishga oid loyihalarni qo‘llab-quvvatladi. Tuproq unumdorligini oshirishda batafsil ma’lumot berish uchun Yusuf Kurucuga so‘z berdi. Yusuf Kurucu tomonidan tavsiyalar va tushuntirishlar berildi. Onlayn uchrashuv davomida Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i Utkirjon Raxmatov so‘zga chiqib, TUBITAK doirasida yuqoridagi loyihalarni amalga oshirishni taklif qildi. Bu taklif ikki tomon vakillari tomonidan ma’qullanib, Tuproq unumdorligi loyihasidan tashqari soya ishlab chiqarish, uzum plantatsiyasi va sutdan quruq sut ishlab chiqarish loyihalarini ham qo‘shishni kelishib olishdi. EGE universiteti professor-o‘qituvchisi Cem Karagozlu ham uchrashuvda so‘z olib yuqoridagi loyiha bilan parallel ravishda ilmiy ishlarni ham rivojlantirish, ilmiy maqolalar yozish lozimligini aytib o‘tdi. Uchrashuv davomida tomonlar o‘zaro hamkorlik aloqalarini rivojlantirish uchun kelishuvga erishishdi va onlayn uchrashuv yakunladi.

Online meeting of Jizzakh Polytechnic Institute and EGE University
The online meeting which was held with professors and teachers of the Department of Agriculture and Food Processing of Jizzakh Polytechnic Institute and representatives of the Faculty of Agriculture of EGE University of Turkey
On January 20, 2023, at 12:00 p.m., 7 professors and teachers of the Department of Agriculture and Food Processing of Jizzakh Polytechnic Institute, headed by the head of the International Cooperation Department, U. Rakhmatov, and EGE University of Turkey the online meeting was held with the representatives of the faculty. As representatives of EGE University, dean of the Faculty of Agriculture Banu Yücel, Deputy Dean Fulsen Özen and experts in the field and professors Cem Karagozlu, Bülent Çakmak, Yusuf Kurucu, Hakan Bayraktar participated in the online meeting. The assistant of the Department of Agriculture and Food Processing of our institute, Hoshimova Shahlo, gave a speech for the presentation and briefly introduced the department, informed about the professors working in the department, projects and researches in the department. passed. Also, Hoshimova Shahlo made several proposals related to the field of agriculture for EGE University. Banu Yücel, dean of EGE University, supported projects related to soil fertility improvement, production of soybeans and dry milk. He spoke to Yusuf Kurucu to give detailed information on improving soil fertility. Recommendations and explanations were given by Yusuf Kurucu. Utkirjon Rakhmatov, head of the international cooperation department, offered to implement the above projects within TUBITAK. This proposal was approved by the representatives of both sides, and they agreed to add soybean production, grape plantation and dry milk production projects in addition to the Soil Fertility project. EGE University professor-teacher Cem Karagozlu spoke at the meeting and mentioned the need to develop scientific works and write scientific articles in parallel with the above project. During the meeting, the parties reached an agreement on the development of mutual cooperation and concluded the online meeting.