Besh yil stajga ega bo’lganlar tavsiyanoma asosida o’qishga qabul qilinish
Iqtisodiyot tarmoqlarida kamida besh yil ish stajiga ega bo‘lgan fuqarolarni sirtqi  ta’lim shakliga suhbat natijalariga ko‘ra tabaqalashtirilgan to‘lov-kontrakt asosida o‘qishga qabul qilish tartibi
O‘zbekiston Respublikasi ta’lim muassasalariga o‘qishga qabul qilish bo‘yicha Davlat komissiyasi majlisining 2019 yil 4 iyuldagi 1-son bayoni bilan iqtisodiyot tarmoqlarida kamida besh yil ish stajiga ega bo‘lgan fuqarolarni sirtqi va kechki ta’lim shakliga suhbat natijalariga ko‘ra tabaqalashtirilgan to‘lov-kontrakt asosida o‘qishga qabul qilish TARTIBI tasdiqlangan.
Vazirlik, idora va yirik xo‘jalik birlashmasi tizimida asosiy ish joyi sifatida besh yildan kam bo‘lmagan muddatda faoliyat yuritayotgan xodimlarga (texnik xodimlar bundan mustasno) ushbu vazirlik, idora va yirik xo‘jalik birlashmasining asosiy faoliyatidan kelib chiqib, tavsiyanoma berish shaxsan birinchi rahbar tomonidan amalga oshirilishi belgilan.
Suhbat natijalariga ko‘ra sirtqi va kechki ta’lim shakliga o‘qishga tavsiya etilgan, talabgorning o‘qishi (sirtqi ta’lim shakli uchun 5 yil, kechki ta’lim shakli uchun 4 yil) uchun to‘lov-shartnoma mablag‘lari ishlab turgan tashkilot (vazirlik, idora yoki yirik xo‘jalik birlashmasi) tomonidan belgilangan muddatlarda to‘lab berilishi ta’minlanadi.
Tavsiyanoma olgan talabgorlar Davlat test markazi (DTM)ning veb-sayti orqali onlayn ro‘yxatdan o‘tadi.
Vazirlik, idora yoki yirik xo‘jalik birlashmalari tavsiyanoma bergan talabgorlar haqidagi ma’lumotlar bazasi Davlat test markazi (DTM)ning maxsus dasturiga integratsiya qilib borilishi belgilangan.
Tavsiyanomalar belgilangan tartibda adolatli va shaffof berilishi yuzasidan mas’uliyat vazirlik, idora yoki yirik xo‘jalik birlashmaning birinchi rahbarlari zimmasiga yuklatilgan.
Ikkinchi va undan keyingi ta’lim olish uchun abituriyentlarni o‘qishga qabul qilish tartibi
O‘zbekiston Respublikasi ta’lim muassasalariga o‘qishga qabul qilish bo‘yicha Davlat komissiyasi majlisining 2008 yil 13 avgustdagi 15-son bayoni bilan (O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan 2008-yil 21-avgustda 1844-son bilan davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgan) O‘zbekiston Respublikasi ta’lim muassasalarida ikkinchi va undan keyingi ta’limni olish tartibi to‘g‘risida NIZOM tasdiqlangan.
Ushbu Nizomga asosan ikkinchi va undan keyingi oliy ma’lumot bo‘yicha o‘qitish to‘lov-kontrakt (shartnoma) asosida amalga oshiriladi.
Oliy ma’lumotga ega bo‘lgan shaxslar quyidagi ikkinchi va undan keyingi oliy ma’lumotni olishlari mumkin:
• bakalavr va diplomli mutaxassis darajasiga ega bo‘lgan shaxslar – bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha;
• magistr darajasiga ega bo‘lgan shaxslar – bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari va turdosh magistratura mutaxassisliklari bo‘yicha.
Ikkinchi va undan keyingi oliy ma’lumot olish bo‘yicha kadrlar tayyorlash huquqiga ega ta’lim muassasalari ro‘yxati hamda oliy ta’lim muassasalarida ularning qabul ko‘rsatkichlari O‘zbekiston Respublikasi ta’lim muassasalariga qabul qilish bo‘yicha Davlat komissiyasi tomonidan belgilanadi.
Joriy o‘quv yili uchun Ikkinchi va undan keyingi oliy ma’lumot olish uchun abiturientlar hujjatlar qabul qilish Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligining ikkinchitalim.edu.uz – onlayn platformasi orqali  amalga oshiriladi.
Ta’lim muassasasining qabul komissiyasi kiruvchilarning bilim darajasini baholash maqsadida shakli va tartibi O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi bilan kelishiladigan sinovlar o‘tkazish huquqiga ega.

Прием основан на пятилетней стажировке.
Порядок приема граждан со стажем работы в экономике не менее пяти лет на заочную форму обучения на платной основе, дифференцированный по результатам собеседования.
Согласно заключению заседания Государственной комиссии по приему в образовательные учреждения Республики Узбекистан No 1 от 4 июля 2019 года по результатам собеседований граждан, имеющих стаж работы в экономике не менее пяти лет. утвержден прием на основании стратифицированного договора о плате за услуги.
Первое лицо, которое лично дает рекомендации сотрудникам (кроме технического персонала), проработавшим основным местом работы в системе министерств, ведомств и крупных бизнес-ассоциаций не менее пяти лет, исходя из основных направлений деятельности этих министерств. , ведомства и крупные бизнес-ассоциации, решаемые.
По результатам собеседования рекомендуется обучение на заочной и вечерней формах обучения, оплата договорных фондов на обучение поступающего (5 лет для заочной формы обучения, 4 года для вечернего обучения) оплата в сроки, установленные эксплуатирующая организация (министерство, ведомство или крупное бизнес-объединение).
Кандидаты, подающие заявку, смогут зарегистрироваться онлайн через веб-сайт Государственного центра тестирования (ГТЦ).
Планируется интегрировать базу претендентов, рекомендованных министерством, агентством или крупным бизнес-объединением, в специальную программу Государственного центра тестирования (ГТЦ).
Первые руководители министерств, агентств или крупных бизнес-ассоциаций несут ответственность за то, чтобы рекомендации были представлены справедливо и прозрачно.
Порядок приема поступающих на второе и последующее образование
Согласно заключению заседания Государственной комиссии по приему в образовательные учреждения Республики Узбекистан от 13 августа 2008 г. № 15 (из государственного реестра Министерства юстиции Республики Узбекистан от 21 августа 2008 г. № 1844) Положение о порядке получения второго и последующего образования в образовательных учреждениях Республики Узбекистан.
Согласно настоящему Положению обучение во втором и последующем высшем образовании осуществляется на платной (контрактной) основе.
Лица с высшим образованием могут получить следующее второе и последующее высшее образование:
• бакалавры и выпускники — в сфере высшего образования;
• Лица со степенью магистра — по программам бакалавриата и смежных магистерских программ.
Определен перечень образовательных учреждений, имеющих право готовить кадры для второго и последующего высшего образования, а также их прием в высшие учебные заведения Государственной комиссией по приему в образовательные учреждения Республики Узбекистан.
Претенденты на получение второго и последующего высшего образования на текущий учебный год принимаются через онлайн-платформу Министерства высшего и среднего специального образования ikkinchitalim.edu.uz
Приемная комиссия образовательного учреждения вправе проводить тесты по форме и порядку, согласованным с Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, с целью оценки уровня знаний поступающих.