“Ilmli ayol – jamiyat ko‘zgusi” haftaligi boshlandi
11-fevral – “Ilm-fan sohasidagi ayollar va qizlar xalqaro kuni” munosabati bilan Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi hamda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tashabbusi bilan “Ilmli ayol – jamiyat ko‘zgusi” mavzusida haftalik boshlandi.
BMT Bosh Assambleyasi 2013-yil 20-dekabrda “Taraqqiyot maqsadlaridagi fan, texnika va innovatsiyalar” to‘g‘risida rezolyusiya qabul qildi. Hujjatda ushbu sohada gender tenglikni ta’minlash kafolati sifatida istalgan yoshdagi ayollar va qizlarning fan, texnika va innovatsiyalar yutuqlari rivojidan teng va to‘laqonli foydalanish imkoniyati e’tirof etildi.
Oradan ikki yil o‘tgach, BMT Bosh Assambleyasining 2015-yil 22-dekabrdagi yalpi majlisida 11-fevral “Ilm-fan sohasidagi ayollar va qizlar xalqaro kuni” sifatida e’lon qilindi.
Ushbu sana har yili mamlakatimizda ham keng nishonlanadi. Joriy yilda Vazirlar Mahkamasining 2025- yil 3-fevraldagi tegishli bayoniga muvofiq, 10-15-fevral kunlari “Ilmli ayol – jamiyat ko‘zgusi” mavzusida haftalik tashkil qilinadi.
Haftalikda olima ayollar va ilmiy izlanishlar olib borayotgan tadqiqotchi, talaba va o‘quvchi qizlar ishtirokida ta’lim muassasalari hamda mahallalarda ilmiy-amaliy anjumanlar, xotin-qizlarning ilm-fanga bo‘lgan qiziqishlarini oshirishga qaratilgan turli tadbirlar o‘tkaziladi.
11-fevral – “Ilm-fan sohasidagi ayollar va qizlar xalqaro kuni” munosabati bilan Jizzax politexnika instituti Sanoat texnologiyalari fakultetida “Ilmli ayol – jamiyat ko‘zgusi” mavzusida tadbir tashkil etildi.
Mazkur tadbirda institutning Yoshlar masalalari ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori S.Eshbekova, Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha rektor maslahatchisi N.Gulbayeva, Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi boshlig‘i M.Xolbekova, fakultet tyutorlari hamda talaba-qizlar ishtirok etdi.
Tadbirda so‘zga chiqqanlar mamlakatimizda xotin-qizlarga yaratilgan va yaratilayotgan imkoniyatlar, ulardan unumli foydalanish, gender tengligi, hozirga qadar amalga oshirilgan ishlar, kelgusi rejalar, bugungi kunda e’tibor qaratilishi lozim bo‘lgan dolzarb masalalar bo‘yicha o‘z fikr-mulohazalarini bildirishdi.
Shuningdek, xotin-qizlarning jamiyat taraqqiyotidagi rolini oshirish, manfaatlarini, tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash borasida qabul qilingan huquqiy hujjatlar, ijtimoiy imtiyozlar, qo‘lga kiritilgan yutuqlar hamda texnika va texnoligiyadagi yangi innovatsiyalar, muammo va yechimlar to‘g‘risida ma’lumot berildi.

Начинается неделя «Женщины-ученые — зеркало общества»
11 февраля, в честь «Международного дня женщин и девочек в науке», по инициативе Комитета по делам семьи и женщин и Министерства высшего образования, науки и инноваций стартовала неделя на тему «Женщины-ученые – зеркало общества».
20 декабря 2013 года Генеральная Ассамблея ООН приняла резолюцию «Наука, технологии и инновации в целях развития». В документе признается равный и полный доступ женщин и девочек всех возрастов к достижениям науки, технологий и инноваций как гарантия гендерного равенства в этой области.
Спустя два года на пленарном заседании Генеральной Ассамблеи ООН 22 декабря 2015 года 11 февраля был объявлен «Международным днем ​​женщин и девочек в науке».
Эта дата ежегодно широко отмечается в нашей стране. В этом году, согласно постановлению Кабинета Министров от 3 февраля 2025 года, с 10 по 15 февраля будет организована неделя на тему «Женщины-ученые – зеркало общества».
В учебных заведениях и микрорайонах еженедельно проводятся научно-практические конференции, а также различные мероприятия, направленные на повышение интереса женщин к науке, с участием женщин-ученых и исследователей, студенток и школьниц.
11 февраля по случаю «Международного дня женщин и девушек в науке» на факультете промышленных технологий Джизакского политехнического института было организовано мероприятие на тему «Ученая женщина – зеркало общества».
В мероприятии приняли участие первый проректор по работе с молодежью института С. Эшбекова, советник ректора по работе с женщинами Н. Гульбаева, заведующая отделом по работе с молодежью, духовности и просвещения М. Холбекова, преподаватели факультета, девушки-студентки.
Выступавшие на мероприятии высказали свое мнение о возможностях, созданных и создаваемых для женщин в нашей стране, их эффективном использовании, гендерном равенстве, проделанной работе, планах на будущее и актуальных вопросах, требующих внимания сегодня.
Также была предоставлена ​​информация о правовых документах, принятых для повышения роли женщин в развитии общества, поддержки их интересов и инициатив, социальных льготах, достижениях, а также новых инновациях в области технологий и техники, проблемах и решениях.