Iqtidorli talaba-yoshlar uchun seminar-trening tashkil etildi
Jizzax politexnika institutida “Iqtidorli talaba-yoshlarni respublika va xalqaro miqyosdagi ko‘rik-tanlovlar, festivallar va ko‘rgazmalarga jalb qilish hamda tayyorlash” mavzusida seminar-trening bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor J. Abdunazarov, Iqtidorli talabalarning ilmiy-tadqiqot faoliyatini tashkil etish bo‘limi boshlig‘i A. Mustafaqulov, Innovatsion rivojlanish agentligi Jizzax viloyat innovatsion rivojlanish bo‘linmasi mutaxassisi M. Abilqosimov, professor-o‘qituvchilar hamda iqtidorli talaba-yoshlar ishtirok etdi.
Seminar davomida iqtidorli yoshlarni aniqlash, ularni turli tanlov va loyihalarga tayyorlash, ilmiy salohiyatini oshirish hamda qo‘llab-quvvatlash masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Shuningdek, 2025–2026-o‘quv yili uchun Prezident hamda nomli davlat stipendiyalari tanlovlarida faol qatnashib, stipendiya sohibiga aylangan 6 nafar iqtidorli yoshlar hamda ularning ilmiy rahbarlari yutuqlari munosib ravishda taqdirlandi.
Bunday tadbirlar yoshlarning ilmiy izlanishlarga bo‘lgan qiziqishini oshirish, ularni yangi marralar sari ruhlantirish hamda kelajakda yurtimiz taraqqiyotiga munosib hissa qo‘shadigan yetuk mutaxassislar bo‘lib yetishishiga xizmat qiladi.

В Джизакском политехническом институте состоялся семинар-тренинг на тему «Привлечение и подготовка талантливых студентов к республиканским и международным конкурсам, фестивалям и выставкам».
В мероприятии приняли участие Дж. Абдуназаров, проректор по научной работе и инновациям; А. Мустафаquлов, руководитель отдела организации научно-исследовательской деятельности талантливых студентов; М. Абилқосимов, специалист Джизакского областного отдела инновационного развития при Агентстве инновационного развития; а также преподаватели и талантливые студенты.
В ходе семинара обсуждались вопросы выявления талантливой молодежи, подготовки их к различным конкурсам и проектам, повышения научного потенциала и оказания поддержки.
Кроме того, были отмечены шесть талантливых студентов, активно участвовавших в конкурсах на президентские и именные государственные стипендии в 2025–2026 учебном году, которые стали стипендиатами, а также их научные руководители.
Подобные мероприятия способствуют повышению интереса студентов к научным исследованиям, вдохновляют их на новые достижения и помогают воспитать высококвалифицированных специалистов, которые в будущем внесут значительный вклад в развитие страны.