Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2024-yil 8-oktabrdagi 3/15-2/3-8-son xatiga asosan Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri oʻrinbosarining “15-oktabr — Xalqaro qishloq ayollari kuni” sanasini munosib nishonlash boʻyicha oʻtkazgan 35-sonli yigʻilish bayoni 2-ilovasi bilan tasdiqlangan dasturning 26-bandida Alohida reja asosida fermer va tadbirkor ayollarning boy hamda ibratli hayot tajribasi, amaliy bilim va koʻnikmalarini yosh qizlarga targʻib etish uchun taʼlim muassasalarida uchrashuvlar va tarbiyaviy soatlarni tashkil etish vazifasi belgilangan.
Joriy yilning 14-oktabr kuni Jizzax politexnika instituti “Kimyo muhandisligi” fakulteti tomonidan belgilangan vazifalar ijrosini ta'minlash maqsadida “15-oktabr — Xalqaro qishloq ayollari kuni” munosabati kuni bilan "Ayol elda aziz" nomli tadbir tashkil etildi.
Tadbirni fakultet dekani M.Mirzabekov ochib berib, barcha talaba-yoshlarni hayot yo’llari ravon bo’lishi uchun o’qib izlanishlari zarurligi haqida tushunchalar berib o’tdi.
So’ngra ikkinchi so’zni taklif etilgan mehmon “Zirapcha” MCHJ rahbari Jo’rayeva Komila Mavlonovna davom ettirib barcha talaba-yoshlarga hayot yo’lidagi qiyinchiliklar, ijtimoiy himoyaga muhtojlik davridagi holatlar va uning ortidan davlat rahbarimiz tomonidan ayollarga berilayotgan imkoniyatlardan foydalanib, tadbirkorlik yo’lini tanlagani va shu tadbirkorlik ortidan viloyatmizda ko’zga ko’ringan tadbirkor ayollar qatorida ekanligini ta’kidlab o’tdi.
Tadbir so’ngida talaba-yoshlarimiz o’zlarini qiziqtirgan savollariga javoblar olishdi. Savol-javoblardan so'ng fakultetning iqtidorli talaba-yoshlari tomonidan milliy raqslar ijro etildi hamda ona, ayol haqida aytilgan she’rlar barchaga xushkayfiyat bag'ishladi.

Согласно письму Министерства высшего образования, науки и инноваций №3/15-2/3-8 от 8 октября 2024 года, вице-премьер-министром Республики Узбекистан проведено 35-е ежегодное собрание вице-премьер-министра Республики Узбекистан о соответствующем праздновании «15 октября – Международного дня сельских женщин». В пункте 26 программы, утвержденной приложением 2 протокола заседания №2, поставлена задача по организации встреч и учебных часов в учебных заведениях. учреждения по популяризации богатого и поучительного жизненного опыта, практических знаний и навыков фермеров и деловых женщин молодым девушкам по отдельному плану.
14 октября текущего года на факультете «Химическое машиностроение» Джизакского политехнического института в целях обеспечения выполнения поставленных задач было организовано мероприятие под названием «Айол елда азиз» по случаю «15 октября – Международного дня сельских женщин».
Мероприятие открыл декан факультета Мирзабеков М., который проинформировал всех студентов о необходимости учебы и научных исследований, чтобы иметь ровный жизненный путь.
Затем приглашенный гость, руководитель ООО «Зирапча» Джораева Комила Мавлоновна продолжила и рассказала всем студентам и молодым людям о трудностях в жизни, ситуациях в период необходимости социальной защиты и после этого использования предоставленных возможностей. женщины от главы нашего государства, предпринимательство или Она подчеркнула, что выбрала Лин и благодаря этому предпринимательству она является одной из самых выдающихся деловых женщин в нашем регионе.
В конце мероприятия наши студенты получили ответы на свои вопросы. После сессии вопросов и ответов талантливые студенты факультета исполнили национальные танцы, а стихи о матерях и женщинах подняли всем настроение.