Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2024-yil 8-oktabrdagi 3/15-2/3-8-son xatiga asosan Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri oʻrinbosarining “15-oktabr — Xalqaro qishloq ayollari kuni” sanasini munosib nishonlash boʻyicha oʻtkazgan 35-sonli yigʻilish bayoni 2-ilovasi bilan tasdiqlangan dasturning 26-bandida Alohida reja asosida fermer va tadbirkor ayollarning boy hamda ibratli hayot tajribasi, amaliy bilim va koʻnikmalarini yosh qizlarga targʻib etish uchun taʼlim muassasalarida uchrashuvlar va tarbiyaviy soatlarni tashkil etish vazifasi belgilangan.
Joriy yilning 14-oktabr kuni Jizzax politexnika instituti “Kimyo muhandisligi” fakulteti tomonidan belgilangan vazifalar ijrosini ta'minlash maqsadida “15-oktabr — Xalqaro qishloq ayollari kuni” munosabati kuni bilan "Ayol elda aziz" nomli tadbir tashkil etildi.
Tadbirni fakultet dekani M.Mirzabekov ochib berib, barcha talaba-yoshlarni hayot yo’llari ravon bo’lishi uchun o’qib izlanishlari zarurligi haqida tushunchalar berib o’tdi.
So’ngra ikkinchi so’zni taklif etilgan mehmon “Zirapcha” MCHJ rahbari Jo’rayeva Komila Mavlonovna davom ettirib barcha talaba-yoshlarga hayot yo’lidagi qiyinchiliklar, ijtimoiy himoyaga muhtojlik davridagi holatlar va uning ortidan davlat rahbarimiz tomonidan ayollarga berilayotgan imkoniyatlardan foydalanib, tadbirkorlik yo’lini tanlagani va shu tadbirkorlik ortidan viloyatmizda ko’zga ko’ringan tadbirkor ayollar qatorida ekanligini ta’kidlab o’tdi.
Tadbir so’ngida talaba-yoshlarimiz o’zlarini qiziqtirgan savollariga javoblar olishdi. Savol-javoblardan so'ng fakultetning iqtidorli talaba-yoshlari tomonidan milliy raqslar ijro etildi hamda ona, ayol haqida aytilgan she’rlar barchaga xushkayfiyat bag'ishladi.

"Ayol elda aziz" event was organized in connection with "October 15 - International Rural Women's Day"
According to the letter No. 3/15-2/3-8 of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation dated October 8, 2024, the Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan held the 35th annual meeting of the Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan on the appropriate celebration of "October 15 - International Day of Rural Women". In paragraph 26 of the program approved by Annex 2 of the minutes of meeting No. 2, the task of organizing meetings and educational hours in educational institutions to promote the rich and instructive life experience, practical knowledge and skills of farmers and businesswomen to young girls, based on a separate plan. On October 14 of this year, Jizzakh Polytechnic Institute "Chemical Engineering" faculty organized an event called "Ayol elda aziz" on the occasion of "October 15 - International Rural Women's Day" in order to ensure the performance of tasks. The event was opened by the dean of the faculty, M. Mirzabekov, who informed all students about the need to study and research in order to have a smooth life path. Then the invited guest, the head of "Zirapcha" LLC Jorayeva Komila Mavlonovna, continued and told all the students and young people about the difficulties in life, the situations in the period of need for social protection and after that, using the opportunities given to women by our head of state, entrepreneurship or She emphasized that she chose lin and because of this entrepreneurship, she is one of the most prominent business women in our region. At the end of the event, our students received answers to their questions. After the question-and-answer session, talented students of the faculty performed national dances, and poems about mothers and women cheered everyone up.