“O‘zbek tili – xalqimizni birlashtirgan kuchdir”
Jizzax shahar Hamid Olimjon va Zulfiyaxonim xiyobonida bo‘lib o‘tgan tadbir ana shunday nomlandi. Mazkur tadbirda Jizzax politexnika instituti professor-o‘qituvchilari, xodimlari hamda talaba-yoshlari faol ishtirok etib, Hamid Olimjon va Zulfiyaxonim haykali poyiga gul qo‘ydilar.
Oʻzbek tiliga davlat tili maqomi berilganining 35 yilligi va 21-oktabr - Oʻzbek tili bayrami kunini keng nishonlash maqsadida Jizzax shahar Hamid Olimjon va Zulfiyaxonim xiyobonida “O‘zbek tili-xalqimizni birlashtirgan kuchdir” shiori ostida ma’naviy-ma’rifiy tadbir bo‘lib o‘tdi.
Tadbirga Jizzax viloyat hamda shahar hokimligi, viloyat Yozuvchilar uyushmasi, korxona va muassasa rahbarlari, oliy va o‘rta maxsus ta’lim muassasalari, harbiylar va keng jamoatchilik vakillari ishtirok etdi.
Tadbirda so’zga chiqqanlar tomonidan Davlat tiliga e’tibor ko‘rsatishda muhtaram Prezidentimiz alohida o‘rnak ko‘rsatganligi ya’ni, 2020-yil BMT Bosh Assambleyasining onlayn tarzda o‘tkazilgan 75-sessiyasida, 2023-yil bo‘lib o‘tgan 78-sessiyasida hamda qator xalqaro darajadagi uchrashuvlarda o‘zbek tilida nutq so‘zlagani ona tilimizning xalqaro maydondagi nufuzini yanada oshirishga xizmat qilganligi qolaversa ulug‘ mutafakkir Mir Alisher Navoiy bobomizning: “Tilga e’tibor – elga e’tibor”, degan dono o‘gitlariga amal qilgan holda, yurtimizda til masalasida olib borilayotgan davlat siyosati haqida kengroq to’xtalib o’tdilar.

"The Uzbek language is the force that unites our people"
This is the name of the event that took place on the avenue of Hamid Olimjon and Zulfiyakhanim in the city of Jizzakh. Professors, staff and students of Jizzakh Polytechnic Institute took an active part in this event and laid flowers at the statue of Hamid Olimjon and Zulfiyakhanim.
In order to widely celebrate the 35th anniversary of the granting of the status of the Uzbek language as the state language and October 21 - the day of the Uzbek language holiday, a spiritual and educational event was held in Jizzakh under the slogan "The Uzbek language is the force that unites our people" in Hamid Olimjon and Zulfiyakhanim avenues. passed.
The event was attended by Jizzakh regional and city administration, regional Writers' Union, heads of enterprises and institutions, higher and secondary special educational institutions, military personnel and representatives of the general public.
The fact that the honorable President showed a special example in paying attention to the State language by those who spoke at the event, that is, in the 75th session of the UN General Assembly held online in 2020, 2023 Speaking in Uzbek at the 78th session of the 78th session and at a number of international level meetings served to further increase the influence of our mother tongue in the international arena. In accordance with their ideas, they spoke more broadly about the state policy in the language issue in our country.