“O‘zbek tili – xalqimizni birlashtirgan kuchdir”
Jizzax shahar Hamid Olimjon va Zulfiyaxonim xiyobonida bo‘lib o‘tgan tadbir ana shunday nomlandi. Mazkur tadbirda Jizzax politexnika instituti professor-o‘qituvchilari, xodimlari hamda talaba-yoshlari faol ishtirok etib, Hamid Olimjon va Zulfiyaxonim haykali poyiga gul qo‘ydilar.
Oʻzbek tiliga davlat tili maqomi berilganining 35 yilligi va 21-oktabr - Oʻzbek tili bayrami kunini keng nishonlash maqsadida Jizzax shahar Hamid Olimjon va Zulfiyaxonim xiyobonida “O‘zbek tili-xalqimizni birlashtirgan kuchdir” shiori ostida ma’naviy-ma’rifiy tadbir bo‘lib o‘tdi.
Tadbirga Jizzax viloyat hamda shahar hokimligi, viloyat Yozuvchilar uyushmasi, korxona va muassasa rahbarlari, oliy va o‘rta maxsus ta’lim muassasalari, harbiylar va keng jamoatchilik vakillari ishtirok etdi.
Tadbirda so’zga chiqqanlar tomonidan Davlat tiliga e’tibor ko‘rsatishda muhtaram Prezidentimiz alohida o‘rnak ko‘rsatganligi ya’ni, 2020-yil BMT Bosh Assambleyasining onlayn tarzda o‘tkazilgan 75-sessiyasida, 2023-yil bo‘lib o‘tgan 78-sessiyasida hamda qator xalqaro darajadagi uchrashuvlarda o‘zbek tilida nutq so‘zlagani ona tilimizning xalqaro maydondagi nufuzini yanada oshirishga xizmat qilganligi qolaversa ulug‘ mutafakkir Mir Alisher Navoiy bobomizning: “Tilga e’tibor – elga e’tibor”, degan dono o‘gitlariga amal qilgan holda, yurtimizda til masalasida olib borilayotgan davlat siyosati haqida kengroq to’xtalib o’tdilar.

Так называется мероприятие, произошедшее на проспекте Хамида Олимджона и Зульфияханим в городе Джизак. Профессора, сотрудники и студенты Джизакского политехнического института приняли активное участие в этом мероприятии и возложили цветы к памятнику Хамиду Олимджону и Зульфияханим.
В целях широкого празднования 35-летия присвоения узбекскому языку статуса государственного и 21 октября – дня праздника узбекского языка в Джизаке проведено духовно-просветительское мероприятие под лозунгом «Узбекский язык». – это сила, объединяющая наш народ» на проспектах Хамида Олимджона и Зульфияханим.
В мероприятии приняли участие Джизакская областная и городская администрация, областной Союз писателей, руководители предприятий и учреждений, высших и средних специальных учебных заведений, военнослужащие и представители широкой общественности.
Тот факт, что уважаемый Президент показал особый пример внимания к государственному языку теми, кто выступал на мероприятии, то есть на 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, проходившей в онлайн-режиме в 2020, 2023 годах. Выступая на узбекском языке на 78-й сессии 78-й сессии и на ряде встреч международного уровня послужили дальнейшему повышению влияния нашего родного языка на международной арене. В соответствии со своими идеями они шире говорили о государственной политике в языковом вопросе в нашей стране.