“MUQADDASIM, YAGONAMSAN, ONA TILIM!”
Jizzax politexnika institutida 21-oktabr – O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganiga 35 yil to‘lishi munosabati bilan O‘zbek va xorijiy tillar kafedrasi hamda ARM hamkorligida “MUQADDASIM, YAGONAMSAN, ONA TILIM!” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy tadbir o‘tkazildi.
Tadbirni O‘zbek va xorijiy tillar kafedrasi mudiri, dotsent X.Xamdamova ochib berdi va bayram bilan tabrikladi. Tadbirda Alisher Navoiy nomidagi TDO‘TAU huzuridagi Davlat tilida ish yuritish asoslarini o‘qitish va malaka oshirish markazi Jizzax viloyati hududiy bo‘linmasi rahbari o‘rinbosari S.Usmonov qatnashib, markaz tomonidan tasdiqlangan sertifikatlarni malaka oshirish kursini muvaffaqiyatli tugatgan professor- o’qituvchilarga topshirdi, shuningdek, tadbir davomida JDPU O‘zbek adabiyoti kafedrasi o’qituvchisi K.Sindarov, JizPI dotsenti D.Soatovalar o‘z ma’ruzasi bilan qatnashdi. Tadbirning badiiy qismida: “Ona tilim o‘lmaydi!” mavzusidagi videorolik taqdim qilindi. Shundan so‘ng kafedra to‘garaklarining iqtidorli talabalari tomonidan turli sahna ko‘rinishlari va musiqiy chiqishlar hamda she’riy namunalar havola qilindi. Shu bilan birga, institut ARM tomonidan O‘zbek tili, uning rivojlanishi hamda tarixiga oid turli xildagi badiiy, ilmiy va publitsistik adabiyotlar burchagi tashkil etildi. Tadbir yig’ilganlarda katta taassurot qoldirdi.

"GOD, YOU ARE THE ONLY ONE, MY MOTHER LANGUAGE!"
October 21 at the Jizzakh Polytechnic Institute - on the occasion of the 35th anniversary of the granting of the status of the state language to the Uzbek language, the Department of Uzbek and Foreign Languages ​​and the ARM in cooperation with "MUQADDASIM, YAGONAMSAN, MOTHER TONGUE!" a spiritual and educational event was held.
The event was opened by the head of the Department of Uzbek and Foreign Languages, associate professor H.Khamdamova and congratulated on the holiday. S.Usmanov, the deputy head of the regional division of the Jizzakh region regional division center for training and professional development of the basics of working in the State language under TDO'TAU named after Alisher Navoi, handed over the certificates approved by the center to professors and teachers who successfully completed the professional development course. , also during the event, the teacher of the Department of Uzbek Literature of JDPU K.Sindarov, associate professor of JizPI D.Soatovalar participated with their lecture. In the artistic part of the event: "My mother tongue will not die!" a video on the subject was presented. After that, talented students of the department presented various stage performances and musical performances, as well as poetry samples. At the same time, the ARM Institute established a corner of various artistic, scientific and journalistic literature on the Uzbek language, its development and history. The event left a great impression on those gathered.