Talabalar teatr studiyasi tomonidan shoir, dramaturg Hamid Olimjon hamda shoira Zulfiya hayoti va ijodiga bag‘ishlangan sahna asari namoyish etildi
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2024-yil 1-avgustdagi “Oliy ta’lim, muassasalarida “Ma’rifat ulashib” loyihasini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 275-son buyrug‘i 5-ilovasi “Adiblar xiyobonida o‘tkaziladigan tadbirlarning samaradorligini yanada oshirish bo‘yicha 2024-2025 o‘quv yiliga mo‘jallangan chora-tadbirlar dasturi” 3-bandida “Talabalar teatr studiyalari tomonidan Adiblar xiyobonida haykallari o‘rnatilgan atoqli adiblarning hayoti, faoliyati va asarlari asosida o‘tkazilgan sahna ko‘rinishlarini namoyish etish” vazifasi belgilangan. Berilgan topshiriqlar ijrosini ta’minlash maqsadida institutda joriy yilning 30-oktabr kuni Talabalar teatr studiyasi tomonidan shoir, dramaturg Hamid Olimjon hamda shoira Zulfiya hayoti va ijodiga bag‘ishlangan sahna asari namoyish etildi.
Asardagi voqealar rivoji Hamid Olimjon va Zulfiyaxonimning tanishuvlaridan boshlanadi. Yaʼni bu davrda Hamid Olimjon mashhur, el tanigan shoir, Zulfiyaxonim esa sheʼriyatga endi kirib kelayotgan yosh ijdokorlardan edi. Ikki ijodkor bir-biriga koʻngil qoʻyib turmush qurishadi. Endi baxtli hayot kechiramiz deganda qatagʻon yillarining qora bulutlari ularning ham osmonini qoplaydi. Hamid Olimjon tinim bilmay Oʻzbek adabiyotiga xizmat qilish bilan birga oʻz ijodini yanada kuchaytiradi. Afsuski ularning baxti uzoqqa cho‘zilmaydi. Hamid Olimjon avto halokatga uchrab o‘g‘ir jarohatdan keyin hayotdan ko‘z yumadi.

Приложение 5 Приказа Министерства высшего образования, науки и инноваций № 275 от 1 августа 2024 года «О мерах по реализации проекта «Sharing Просвещение» в высших учебных заведениях» Программа мероприятий на 2024-2025 учебный год для дальнейшего повышения эффективности мероприятий, проводимых на аллее Адиблар» в пункте 3 «На основе жизни, деятельности и творчества известных писателей, статуи которых были установлены на аллее Адиблар студенческими театральными студиями. Определена задача «показа разыгрываемых сцен». . В целях обеспечения выполнения поставленных задач 30 октября текущего года Студенческая театральная студия представила спектакль, посвященный жизни и творчеству поэта, драматурга Хамида Олимджона и поэтессы Зульфии.
Развитие событий в произведении начинается со знакомства Хамида Олимджона и Зульфии Ханым. То есть в этот период Хамид Олимджон был знаменитым и известным поэтом, а Зульфияханим – одним из молодых творцов, которые только начинали заниматься поэзией. Два творческих человека женятся после того, как полюбили друг друга. Черные тучи лет репрессий закрывают их небо, когда они говорят, что теперь живут счастливой жизнью. Хамид Олимжон неустанно служит узбекской литературе и укрепляет свое творчество. К сожалению, их счастье продлится недолго. Хамид Олимджон погиб после серьезного ранения в автокатастрофе.