2024-yil 4-noyabr kuni institut rektori tomonidan 2024-yil 28-avgustda tasdiqlangan “2024/2025-o‘quv yili davomida yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar yo‘nalishida amalga oshiriladigan vazifalar bo‘yicha yillik kalendar reja”ning 174-bandi ijrosini ta’minlash maqsadida Transport muhandisligi fakultetida “O‘zbekistonda din va davlat munosabatlari, diniy va dunyoviylik uyg‘unligi” mavzusidagi tadbir o‘tkazildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasida dinga bo‘lgan munosabat, diniy tashkilotlar, din va dunyoviylik uyg‘unligi, Konstitutsiyada fuqarolarga berilgan imkoniyatlar, Prezidentimizning BMTning 72 sessiyasidagi taklifi haqida talabalarga "Ijtimoiy fanlar" kafedrasi katta o‘qituvchisi B.Rashidova tomonidan batafsil ma'lumotlar berildi.
Navbatda so‘zga chiqqan "Ijtimoiy fanlar" kafedrasi dotsenti Q.Razzoqov dinning mazmun-mohiyati, funksiyalari va dinlarning bir-biridan farqli jihatlari xususida gapirib o‘tdi.
Dinlarni yaxshi tushunmaslik natijasida yoshlarni turli xil oqimlarga kirib qolishi haqida alohida to‘xtalib o‘tdi.

На факультете транспортного машиностроения состоялось мероприятие на тему «Религия и государственные отношения, гармония религии и светскости в Узбекистане».
4 ноября 2024 года ректором института утвержден «Годовой календарный план задач, подлежащих выполнению по направлению молодежной и духовно-просветительской работы в течение 2024/2025 учебного года». В целях обеспечения выполнения статьи 174 Закона на факультете транспортного машиностроения проведено мероприятие на тему «Религия и государственные отношения, гармония религии и светскости в Узбекистане».
На мероприятии старший преподаватель кафедры «Общественные науки» Б.Рашидова дала подробную информацию студентам об отношении к религии в Республике Узбекистан, религиозных организациях, гармонии религии и светскости, возможностях, предоставляемых граждан в Конституции, предложении президента на 72-й сессии ООН.
Доцент кафедры «Общественные науки» К. Раззоков рассказал о сущности, функциях и различных аспектах религии.
Он подчеркнул тот факт, что молодые люди вовлекаются в различные течения из-за недостаточного понимания религий.