Jizzax politexnika institutida atoqli davlat arbobi va yozuvchi Sharof Rashidov tavalludining 107 yilligiga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi
Ayni kunlarda yurtimiz bo‘ylab barcha ta’lim muassasalarida, davlat va jamoat tashkilotlarida Sharof Rashidov tavalludining 107 yilligiga bag‘ishlangan ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar, xotira kechalari bo‘lib o‘tmoqda. Ana shunday tadbirlardan biri bugun, 6-noyabr kuni Jizzax politexnika institutida bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda institutning Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifiat bo‘limi boshlig‘i M.Xolbekova, “Ijtimoiy fanlar” kafedrasi dotsenti B.Rashidova, Yoshlar bilan ishlash bo‘yicha dekan o‘rinbosarlari, tyutorlar, institut boshlang‘ich tashkiloti yetakchi va koordinatorlari hamda talaba-yoshlar ishtirok ishtirok etdi.
Tadbirni institutning Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifiat bo‘limi boshlig‘i M.Xolbekova kirish so‘zi bilan ochib, institut rektorining atoqli davlat arbobi, ulkan so‘z san’atkori, mohir tarjimon Sharof Rashidov tavalludining 107 yilligi munosabati bilan tabrigini yetkazdi.
Zalda o‘rnatilgan monitorda Sharof Rashidovning hayoti va ijodi, uzoq yillik halol mehnati aks ettirilgan videolavha namoyish etildi.
So‘ngra so‘z navbati tadbir ishtirokchilariga berildi. Navbatda so‘zga chiqqanlar, xalqimizning fidoyi farzandi Sharof Rashidov hayoti, ijod namunalari, u haqida yozilgan turli kitoblar, ko‘plab maqolalar, ijodiy faoliyati xususida olib borilgan ilmiy-tadqiqot ishlari, yaratilgan hujjatli filmlar to‘g‘risida batafsil to‘xtalib o‘tdilar.
Shuningdek, Davlat va jamoat arbobi, yozuvchi Sharof Rashidovning hayot yo‘li, ijtimoiy-siyosiy faoliyati, xususan, respublikamizni juda murakkab va og‘ir yillarda boshqarishdagi beqiyos salohiyati, yurt taraqqiyoti va xalq farovonligi yo‘lida fidokorona mehnati, milliy adabiyotimiz rivojidagi yorqin ijodiy faoliyati haqida ma’lumot berildi.
Shundan so‘ng, institutda tahsil olayotgan iqtidorli talaba-yoshlarga navbat berildi.
Talaba-yoshlar tomonidan Sharof Rashidov she’rlaridan namunalar o‘qib eshittirildi.
Institut boshlang‘ich tashkiloti yetakchi va koordinatorlari ishtirokida Sharof Rashidovning hayoti va ijodiga bag‘ishlangan sahna asari namoyish etildi.

These days, in all educational institutions, state and public organizations across our country, spiritual and educational events dedicated to the 107th anniversary of Sharaf Rashidov's birth, commemorative parties are being held. One such event was held today, November 6, at Jizzakh Polytechnic Institute.
At the event, the head of the department of work with youth, spirituality and enlightenment of the institute M. Kholbekova, associate professor of the department of "Social Sciences" B. Rashidova, deputy deans for work with youth, tutors, elementary school of the institute Leaders and coordinators of the organization and students took part.
The event was opened by M. Kholbekova, the head of the department of work with youth, spirituality and enlightenment of the institute. congratulated him on the occasion.
A video showing the life and work of Sharof Rashidov, his long-term honest work was shown on the monitor installed in the hall.
Then it was the turn of the participants of the event to speak. The next speakers spoke in detail about the life and works of Sharaf Rashidov, the selfless son of our people, various books written about him, many articles, scientific research works, and documentaries about his creative activities. they did.
Also, the life path, socio-political activity of the state and public figure, writer Sharof Rashidov, in particular, his incomparable potential in managing our republic in very difficult and difficult years, his selfless work for the development of the country and the well-being of the people, his bright creative work in the development of our national literature. information about the activity was given.
After that, it was the turn of talented students studying at the institute.
Samples of Sharof Rashidov's poems were read by students.
A play dedicated to the life and work of Sharof Rashidov was presented with the participation of the leaders and coordinators of the primary organization of the institute.