Jizzax politexnika institutida atoqli davlat arbobi va yozuvchi Sharof Rashidov tavalludining 107 yilligiga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi
Ayni kunlarda yurtimiz bo‘ylab barcha ta’lim muassasalarida, davlat va jamoat tashkilotlarida Sharof Rashidov tavalludining 107 yilligiga bag‘ishlangan ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar, xotira kechalari bo‘lib o‘tmoqda. Ana shunday tadbirlardan biri bugun, 6-noyabr kuni Jizzax politexnika institutida bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda institutning Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifiat bo‘limi boshlig‘i M.Xolbekova, “Ijtimoiy fanlar” kafedrasi dotsenti B.Rashidova, Yoshlar bilan ishlash bo‘yicha dekan o‘rinbosarlari, tyutorlar, institut boshlang‘ich tashkiloti yetakchi va koordinatorlari hamda talaba-yoshlar ishtirok ishtirok etdi.
Tadbirni institutning Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifiat bo‘limi boshlig‘i M.Xolbekova kirish so‘zi bilan ochib, institut rektorining atoqli davlat arbobi, ulkan so‘z san’atkori, mohir tarjimon Sharof Rashidov tavalludining 107 yilligi munosabati bilan tabrigini yetkazdi.
Zalda o‘rnatilgan monitorda Sharof Rashidovning hayoti va ijodi, uzoq yillik halol mehnati aks ettirilgan videolavha namoyish etildi.
So‘ngra so‘z navbati tadbir ishtirokchilariga berildi. Navbatda so‘zga chiqqanlar, xalqimizning fidoyi farzandi Sharof Rashidov hayoti, ijod namunalari, u haqida yozilgan turli kitoblar, ko‘plab maqolalar, ijodiy faoliyati xususida olib borilgan ilmiy-tadqiqot ishlari, yaratilgan hujjatli filmlar to‘g‘risida batafsil to‘xtalib o‘tdilar.
Shuningdek, Davlat va jamoat arbobi, yozuvchi Sharof Rashidovning hayot yo‘li, ijtimoiy-siyosiy faoliyati, xususan, respublikamizni juda murakkab va og‘ir yillarda boshqarishdagi beqiyos salohiyati, yurt taraqqiyoti va xalq farovonligi yo‘lida fidokorona mehnati, milliy adabiyotimiz rivojidagi yorqin ijodiy faoliyati haqida ma’lumot berildi.
Shundan so‘ng, institutda tahsil olayotgan iqtidorli talaba-yoshlarga navbat berildi.
Talaba-yoshlar tomonidan Sharof Rashidov she’rlaridan namunalar o‘qib eshittirildi.
Institut boshlang‘ich tashkiloti yetakchi va koordinatorlari ishtirokida Sharof Rashidovning hayoti va ijodiga bag‘ishlangan sahna asari namoyish etildi.

В эти дни во всех учебных заведениях, государственных и общественных организациях нашей страны проводятся духовно-просветительские мероприятия, посвященные 107-летию со дня рождения Шарафа Рашидова, памятные вечера. Одно из таких мероприятий состоялось сегодня, 6 ноября, в Джизакском политехническом институте.
На мероприятии выступили заведующая кафедрой работы с молодежью, духовности и просвещения института М.Холбекова, доцент кафедры «Общественные науки» Б.Рашидова, заместители декана по работе с молодежью, тьюторы начальной школы г. В мероприятии приняли участие руководители и координаторы организации и студенты института.
Мероприятие открыла М. Холбекова, заведующая отделом работы с молодежью, духовности и просветительства института, поздравила его с праздником.
На установленном в зале мониторе был показан видеоролик, показывающий жизнь и деятельность Шарофа Рашидова, его многолетний честный труд.
Затем настала очередь выступления участников мероприятия. Следующие выступающие подробно рассказали о жизни и деятельности Шарафа Рашидова, самоотверженного сына нашего народа, о написанных о нем различных книгах, многочисленных статьях, научно-исследовательских работах и документальных фильмах о его творческой деятельности.
Также жизненный путь, общественно-политическая деятельность государственного и общественного деятеля, писателя Шарофа Рашидова, в частности, его ни с чем не сравнимый потенциал в управлении нашей республикой в очень трудные и трудные годы, его самоотверженный труд на благо развития страны и благосостояния. -будучи народом, его яркой творческой деятельностью в развитии нашей национальной литературы дана информация о деятельности.
После этого настала очередь талантливых студентов, обучающихся в институте.
Студенты прочитали образцы стихов Шарофа Рашидова.
Спектакль, посвященный жизни и деятельности Шарофа Рашидова, был представлен при участии руководителей и координаторов первичной организации института.