Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2024-yil 11-noyabrdagi 3/15-1726-son xatida quyidagilar haqida aytib o‘tilgan:
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 21-fevraldagi “Oʻzbekiston-2030” strategiyasini “Yoshlar va biznesni qoʻllab-quvvatlash yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturi toʻgʻrisida”gi PF-37-son Farmoni va Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasining 2024-yil 28-fevraldagi 03-PA 2/1-503-son topshirigʻi ijrosini taʼminlash maqsadida Millatlararo munosabatlar va xorijiy mamlakatlar bilan doʻstlik aloqalari qoʻmitasi tomonidan joriy yilning 11-16-noyabr kunlari 16-noyabr – Xalqaro bagʻrikenglik kuniga bagʻishlab Respublikaning barcha hududlarida “Bagʻrikenglik” haftaligini yuqori saviyada tashkil etish va oʻtkazish vazifasi belgilangan.
Belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida institutda joriy yilning 13-noyabr kuni “Diniy ma’rifat va millatlararo bag‘rikenglik - jamiyat barqarorligi sharti” mavzusida ma’rifiy tadbir o‘tkazildi.
Tadbirda institutning Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifiat bo‘limi boshlig‘i M.Xolbekova, “Ijtimoiy fanlar” kafedrasi dotsenti Q.Razzoqov, Ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi xodimlari hamda talaba-yoshlar ishtirok ishtirok etdi.
Tadbirda so‘zga chiqqanlar milliy qadriyat va urf-odatlarimizga sodiqlik, ona Vatanga muhabbat, yurt tinchligi, mamlakatimizda inson manfaati uchun olib borilayotgan keng ko‘lamli bunyodkorlik ishlari, diniy bag‘rikenglik va yoshlarni turli yot g‘oyalar ta’siriga tushib qolish oqibatlari hamda shukronalik tuyg‘ulari haqida o‘z fikrlarini bildirdilar.

The letter No. 3/15-1726 dated November 11, 2024 of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation mentions the following:
Decree No. PF-37 of the President of the Republic of Uzbekistan dated February 21, 2024 on the implementation of the "Uzbekistan-2030" strategy in the "Year of Youth and Business Support" and Decree of the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan dated February 28, 2024 In order to ensure the implementation of the order No. 03-PA 2/1-503, the Committee on International Relations and Friendship with Foreign Countries organized a high-level "Tolerance" week in all regions of the Republic on November 11-16 this year, dedicated to November 16 - the International Day of Tolerance. the task of making and transferring is defined.
In order to ensure the performance of the assigned tasks, on November 13 of this year, an educational event was held at the institute on the topic "Religious enlightenment and international tolerance - a condition for the stability of society."
Head of the Department of Work with Youth, Spirituality and Enlightenment of the Institute M. Kholbekova, Associate Professor of the Department of "Social Sciences" K. Razzokov, employees of the Department of Spirituality and Enlightenment and students took part in the event. did
Those who spoke at the event spoke about loyalty to our national values and traditions, love for the Motherland, peace of the country, large-scale creative work carried out in our country for the benefit of people, religious tolerance, and the consequences of young people being influenced by various foreign ideas. and expressed their thoughts about feelings of gratitude.
At the end of the event, the responsible employees gave detailed answers to the questions asked by the students.