“Respublikada terrorizm, diniy ekstremizm, giyohvandlik va narkojinoyatlarga qarshi kurashish sohasida olib borilayotgan choralar” mavzusida respublika miqyosida seminar bo‘lib o‘tmoqda
Mazkur seminarda viloyatdagi OTMlar, jumladan, Jizzax politexnika instituti, Jizzax davlat pedagogika universiteti hamda O‘zbekiston Milliy universitetining Jizzax filiali ham onlayn tarzda ishtirok etmoqda.
Oʻzbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda Ichki ishlar vazirligining qo‘shma dasturiga asosan, joriy yilning 21-22-noyabr kunlari respublikada terrorizm, diniy ekstremizm, shuningdek, giyohvandlik va narkojinoyatlarga qarshi kurashish sohasida olib borilayotgan choralar to‘g‘risida respublika o‘quv seminari bo‘lib o‘tmoqda.
Mazkur o‘quv seminarda Jizzax politexnika institutidan Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori S.Eshbekova, Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi boshlig‘i M.Xolbekova, tyutorlar hamda “Qalqon” jamoatchilik tashkiloti a’zolari ishtirok etishmoqda.
Tadbir davomida so‘zga chiqqanlar respublikada kuzatilgan narkovaziyatning soʻngi tendensiyalari, shuningdek, sohani takomillashtirishda koʻrilayotgan choralar, giyohvandlik vositalari, psixotrop va kuchli taʼsir qiluvchi moddalarning tarqalishiga qarshi kurashish sohasida olib borilayotgan ishlar, aholiga koʻrsatilayotgan narkologik yordam toʻgʻrisida, yoshlar yetakchilari va profilaktika inspektorlari oʻrtasidagi hamkorlik, giyohvandlikni erta aniqlash, tashxislash, davolash va reabilitatsiya sohasi, narkotik moddalarni internet tarmoqlarida tarqalishini oldini olish va aniqlash choralari, giyohvandlik va narkojinoyatlarning salbiy oqibatlari to‘g‘risida batafsil ma'lumotlar berib o‘tishdi.

Проводится семинар о мерах, принимаемых в сфере борьбы с наркоманией и наркопреступностью.
Проводится республиканский семинар на тему «Меры, принимаемые в сфере борьбы с терроризмом, религиозным экстремизмом, наркоманией и наркопреступностью в республике»
В семинаре в режиме онлайн принимают участие высшие учебные заведения региона, в том числе Джизакский политехнический институт, Джизакский государственный педагогический университет и Джизакский филиал Национального университета Узбекистана.
Согласно совместной программе Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан и МВД, 21-22 ноября текущего года проводятся мероприятия в сфере борьбы с терроризмом, религиозным экстремизмом, а также наркомании и наркопреступности проводится республиканский образовательный семинар.
На этом образовательном семинаре выступили первый проректор по работе с молодежью и духовно-просветительской работе Джизакского политехнического института Эшбекова С., заведующая отделом по работе с молодежью, духовности и просвещению Холбекова М., преподаватели и члены « Общественная организация «Щит».
В ходе мероприятия спикеры рассказали о последних тенденциях наркоситуации, наблюдаемых в республике, а также о принимаемых мерах по оздоровлению отрасли, работе, проводимой в сфере борьбы с распространением наркотических средств, психотропных и сильнодействующих средств. наркотических веществ, наркопомощь населению, сотрудничество молодежных лидеров и инспекторов по профилактике, сфера раннего выявления, диагностики, лечения и реабилитации наркозависимости, профилактика распространения наркотиков в сети Интернет и подробная информация о мерах выявления, негативных последствиях наркомании и наркопреступлений.