“Konstitutsiyasi – erkin va farovon hayot garovi” mavzusida bayram tadbiri
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish to‘g‘risida”gi 53-son farmoyishida ta’lim muassasalarida huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari, huquqshunos olimlar ishtirokida “Konstitutsiyani o‘rganamiz”, “Konstitutsiya – adolat tantanasi” mavzularida uchrashuvlar, ochiq muloqotlar, huquqiy-ma’rifiy tadbirlar tashkil etish vazifasi belgilangan.
Belgilangan topshiriqlar ijrosini ta’minlash maqsadida joriy yilning 6-dekabr kuni Jizzax politexnika institutida O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganining 32 yilligi munosabati bilan “Konstitutsiyasi – erkin va farovon hayot garovi” mavzusida bayram tadbiri bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Jizzax viloyat prokuraturasi bo‘lim prokurori Sh.Baxromov, Jizzax viloyat prokuraturasi bo‘lim katta prokurori O.Odilov, O‘zbekiston Respublikasi Yozuvchilar uyushmasi Jizzax viloyati bo‘limi rahbari M.Abduraxmonova, Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor S.Eshbekova, fakultet dekanlari, yoshlar bilan ishlash bo‘yicha dekan o‘rinbosalari, professor-o‘qituvchilar, tyutorlar hamda talaba-yoshlar ishtirok etdi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Davlat Madhiyasi bilan boshlandi. Shundan so‘ng so‘zga Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor S.Eshbekova so‘zga chiqib, ishtirokchilarga institut rektorining barcha tadbir ishtirokchilariga, professor-o‘qituvchilar, xodimlar hamda talaba-yoshlarga yo‘llagan bayram tabrigini yetkazdi.
Navbatda bir qator yuksak kasb mahoratiga ega, sohaning fidoyisi bo‘lgan professor-o‘qituvchilar hamda bir qator tanlovlarda ishtirok etib g‘olib bo‘lgan talaba-yoshlar taqdirlandi.
Joriy yilning 16-noyabr kuni Jizzax viloyatida o‘tkazilgan “Talaba — yugur” ko‘ngillilar yugurish sport musobaqasida ishtirok etib mavsum natijasi bo‘yicha Qo‘shma qaror bilan tasdiqlangan Nizomning 28-30-bandi talablariga asosan institutning talabalari orasidan kurslar kesimida 1-3 o‘rinlarni egallagan talabalar hamda professor-o‘qituvchilar;
Jizzax politexnika institutida O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganligining 32 yilligi munosabati bilan institut xodimlari hamda professor-o‘qituvchilar;
9-dekabr – Xalqaro korrupsiyaga qarshi kurashish kuni munosabati bilan joriy yilning 8-noyabr kuni “Yoshlar korrupsiyaga yo‘q deydi” mavzusida o‘tkazilgan “Eng yaxshi rasmlar”, “Eng yaxshi insholar” tanlovida 1-3 o‘rinlarni egallagan talabalar;
Joriy yilning 23-noyabr kuni “Aksilkorrupsiya bilimdoni” bilimlar bellashuvida 1-3 o‘rinlarni egallagan jamoalar institut rahbariyatining vaucher pul mukofotlari hamda esdalik sovg‘alari bilan taqdirlanishdi.
Taqdirlash marosimi yakunlangach, so‘z navbati institut o‘qituvchilariga hamda mehmonlarga berildi.
O‘zbekiston Respublikasi Yozuvchilar uyushmasi Jizzax viloyati bo‘limi rahbari M.Abduraxmonova, Jizzax viloyat prokuraturasi bo‘lim prokurori Sh.Baxromov, Jizzax viloyat prokuraturasi bo‘lim katta prokurori O.Odilovlar hamda “Ijtimoiy fanlar” kafedrasi dotsenti X.Xidirovlar avvalo barcha ishtirokchilarni bayram bilan tabriklab, yangi tahrirdagi Konstitutsiyasining mazmun-mohiyati hamda unga kiritilgan o‘zgarishlar, mamlakatimizda demokratik islohotlarni yanada chuqurlashtirish, inson huquq va erkinliklarini ta’minlash, xalq farovonligini oshirish borasida olib borilayotgan izchil siyosat haqida batafsil ma’lumotlar berib o‘tdilar.
Tadbir davomida Hamid Olimjon va Zulfiyaxonim ijod maktabi o‘quvchilari tomonidan “O‘zbekiston Respublikasining yangi tahrirdagi Konstitutsiyasi”ga oid ko‘rgazmali chiqish namoyishi, “Tanovar raqsi”ni Sanoat texnologiyasi fakulteti “Joziba” raqs to‘garagi qizlari ijrosidagi raqs, O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi Jizzax akademik litseyi tarbiyalanuvchilari tomonidan “Harbiy jang sa’ati” chiqishi namoyish etildi. Kuy-qo‘shiqlar, bayramona chiqishlar, turli xil kreativ namoyishlar ishtirokchilarga o‘zgacha kayfiyat bag‘ishladi.

Согласно распоряжению Президента Республики Узбекистан № 53 «О подготовке к празднованию Дня Конституции Республики Узбекистан и его проведении» «Изучение Конституции» с участием сотрудников правоохранительных органов и ученых-правоведов в образовательные учреждения организуем», «Конституция – праздник справедливости», поставлена задача по организации встреч, открытых диалогов, правопросветительских мероприятий.
В целях обеспечения выполнения поставленных задач 6 декабря текущего года в Джизакском политехническом институте состоялось праздничное мероприятие в связи с 32-й годовщиной принятия Конституции Республики Узбекистан на тему «Конституция - гарантия свободной и благополучной жизни».
На мероприятии выступили прокурор Джизакской областной прокуратуры Ш.Бахромов, старший прокурор Джизакской областной прокуратуры О.Одилов, руководитель Джизакского областного отделения Союза писателей Республики Узбекистан М.Абдурахмонова, по вопросам молодежи и духовно-воспитательной работе первый проректор по работе С. Эшбекова, деканы факультетов, заместители декана по работе с молодежью, профессора, приняли участие преподаватели и студенты.
Мероприятие началось с исполнения Государственного гимна Республики Узбекистан. После этого выступила первый проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работе С.Эшбекова и обратилась ко всем участникам мероприятия, профессорам, преподавателям, сотрудникам и студентам передала праздничные поздравления.
В свою очередь, были награждены ряд профессоров и преподавателей с высокими профессиональными навыками, преданными своему делу, а также студенты и молодые люди, победившие в ряде конкурсов.
Включая:
16 ноября текущего года участвуя в волонтерских соревнованиях по бегу «Студент – бег», которые прошли в Джизакской области, согласно требованиям пунктов 28-30 Положения, утвержденного совместным решением по итогам сезона среди студентов института 1 место Студенты и преподаватели, занявшие 3 место;
По случаю 32-летия принятия Конституции Республики Узбекистан в Джизакском политехническом институте сотрудники и преподаватели института;
9 декабря - Студенты, занявшие 1-3 места в конкурсах «Лучшие рисунки» и «Лучшие эссе», проводимых 8 ноября т.г. в связи с Международным днем борьбы с коррупцией на тему «Молодежь говорит коррупции нет»;
23 ноября текущего года команды, занявшие 1-3 места в конкурсе знаний «Антикоррупционный эксперт», были награждены путевками и сувенирами от руководства института.
После церемонии награждения выступили преподаватели института и гости.
Руководитель Джизакского областного отделения Союза писателей Республики Узбекистан Абдурахмонова М., прокурор Джизакской областной прокуратуры Ш. Бахромов, старший прокурор Джизакской областной прокуратуры Одилов О. доцент кафедры «Общественные науки» Х.Хидиров, прежде всего, поздравил участников с праздником, сутью новой редакции Конституции и внесенными в нее изменениями, дальнейшими демократическими реформами в нашей стране. они дали подробную информацию о последовательной политике углубления, обеспечения прав и свобод человека, повышения благосостояния людей.
В ходе мероприятия учащиеся творческой школы Хамида Олимжона и Зульфияханим представили демонстрацию «Конституции Республики Узбекистан в новой редакции», «Танец Тановар» в исполнении девушек танцевального клуба «Жозиба» факультета Промышленные технологии, О' Спектакль «Час военного боя» показали учащиеся Джизакского академического лицея МВД Республики Узбекистан. Песни, праздничные выступления, различные творческие демонстрации придали участникам особое настроение.