“Ilg‘or muhandislik maktablarini o‘rganish: ilmiy tadqiqot va amaliyotga integratsiya istiqbollari”
Uchrashuvda “Yashil iqtisodiyot va taraqqiyot”, “Muhandislik va iqtisodiyot” ilmiy jurnallari muharriri Sherzod Qurbonov, Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor Jamshid Abdunazarov, professor-o‘qituvchilar hamda ilmiy izlanuvchilar ishtirok etdi.
Hozirgi kunda muhandislik sohasidagi yuqori raqobat va tezkor innovatsiya davrida ilg‘or muhandislik maktablarining tajribalarini o‘rganish hamda ularni amaliyotga tatbiq etish muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Institutda o‘tkazilgan tadbir davomida ushbu yo‘nalishda bir qator istiqbolli takliflar ilgari surildi.
Tadqiqotlar asosida ilg‘or muhandislik maktablarining o‘quv dasturlari, amaliyotga yo‘naltirilgan yondashuvlari va innovatsion laboratoriyalarining faoliyati chuqur o‘rganilishida jurnal bilan hamkorlik o‘rnatish ta’kidlandi.
Muhandislik metodologiyalari va o‘qitish usullari bo‘yicha ilmiy maqolalar tayyorlash, ularni ilmiy nashrlarda chop etish orqali O‘zbekiston muhandislik ta’limi sohasidagi ilmiy salohiyatni yuksaltirish taklif etildi.
Ilmiy tadqiqotlardan tashqari, ilg‘or muhandislik maktablari tajribasini qo‘llashga qaratilgan hamkorlik yo‘lga qo‘yildi. Bunda nafaqat metodologiyalarni integratsiya qilish, balki mahalliy professor-o‘qituvchilar va tadqiqotchilarni jalb qilish orqali tajriba almashishga kelishildi.
Tadbir davomida berilgan takliflarning amaliy ijrosi mamlakatimiz uchun muhim strategik qadam bo‘lishi kutilmoqda.

A meeting on this topic was organized at the Jizzakh Polytechnic Institute.
The meeting was attended by Sherzod Kurbonov, editor of the scientific journals “Green Economy and Development”, “Engineering and Economics”, Jamshid Abdunazarov, Vice-Rector for Scientific Affairs and Innovations, professors, teachers and research students.
Currently, in an era of high competition and rapid innovation in the field of engineering, it is important to study the experiences of advanced engineering schools and apply them in practice.
During the event held at the institute, a number of promising proposals were put forward in this direction.
It was noted that cooperation with the journal should be established in order to conduct an in-depth study of the curricula, practice-oriented approaches and activities of innovative laboratories of advanced engineering schools based on research.
It was proposed to prepare scientific articles on engineering methodologies and teaching methods and publish them in scientific publications to increase the scientific potential of engineering education in Uzbekistan.
In addition to scientific research, cooperation was established to apply the experience of advanced engineering schools. It was agreed to exchange experience not only through the integration of methodologies, but also through the involvement of local professors and researchers.
The practical implementation of the proposals made during the event is expected to be an important strategic step for our country.