“Ilg‘or muhandislik maktablarini o‘rganish: ilmiy tadqiqot va amaliyotga integratsiya istiqbollari”
Uchrashuvda “Yashil iqtisodiyot va taraqqiyot”, “Muhandislik va iqtisodiyot” ilmiy jurnallari muharriri Sherzod Qurbonov, Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor Jamshid Abdunazarov, professor-o‘qituvchilar hamda ilmiy izlanuvchilar ishtirok etdi.
Hozirgi kunda muhandislik sohasidagi yuqori raqobat va tezkor innovatsiya davrida ilg‘or muhandislik maktablarining tajribalarini o‘rganish hamda ularni amaliyotga tatbiq etish muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Institutda o‘tkazilgan tadbir davomida ushbu yo‘nalishda bir qator istiqbolli takliflar ilgari surildi.
Tadqiqotlar asosida ilg‘or muhandislik maktablarining o‘quv dasturlari, amaliyotga yo‘naltirilgan yondashuvlari va innovatsion laboratoriyalarining faoliyati chuqur o‘rganilishida jurnal bilan hamkorlik o‘rnatish ta’kidlandi.
Muhandislik metodologiyalari va o‘qitish usullari bo‘yicha ilmiy maqolalar tayyorlash, ularni ilmiy nashrlarda chop etish orqali O‘zbekiston muhandislik ta’limi sohasidagi ilmiy salohiyatni yuksaltirish taklif etildi.
Ilmiy tadqiqotlardan tashqari, ilg‘or muhandislik maktablari tajribasini qo‘llashga qaratilgan hamkorlik yo‘lga qo‘yildi. Bunda nafaqat metodologiyalarni integratsiya qilish, balki mahalliy professor-o‘qituvchilar va tadqiqotchilarni jalb qilish orqali tajriba almashishga kelishildi.
Tadbir davomida berilgan takliflarning amaliy ijrosi mamlakatimiz uchun muhim strategik qadam bo‘lishi kutilmoqda.

«Изучение передовых инженерных школ: перспективы интеграции в исследования и практику»
На встрече присутствовали Шерзод Курбанов, редактор научных журналов «Зеленая экономика и развитие», «Инженерия и экономика», Джамшид Абдуназаров, проректор по научной работе и инновациям, профессора и научные сотрудники.
В наше время, в эпоху высокой конкуренции и быстрых инноваций в сфере машиностроения, важно изучать опыт передовых инженерных школ и применять его на практике.
В ходе мероприятия, проведенного в институте, был выдвинут ряд перспективных предложений в этом направлении.
По итогам исследования подчеркнуто налаживание сотрудничества с журналом в области углубленного изучения образовательных программ, практико-ориентированных подходов и деятельности инновационных лабораторий передовых инженерных школ.
Повысить научный потенциал в сфере инженерного образования Узбекистана было предложено путем подготовки научных статей по инженерным методикам и методам обучения и публикации их в научных изданиях.
Помимо научных исследований, было налажено сотрудничество, направленное на применение опыта передовых инженерных школ. Было решено не только интегрировать методологии, но и обмениваться опытом с привлечением местных профессоров и исследователей.
Ожидается, что практическая реализация высказанных в ходе мероприятия предложений станет важным стратегическим шагом для нашей страны.