Yangi O‘zbekiston armiyasi – mamlakat tayanchi, xalqimiz faxri!
Jizzax politexnika institutida “Yangi O‘zbekiston armiyasi – mamlakat tayanchi, xalqimiz faxri!” mavzusida tadbir o‘tkazildi.
Mazkur tadbirda Jizzax viloyati Mudofaa ishlari boshqamasi boshlig‘i o‘rinbosari podpolkovnik A.Toshpo‘latov, Jizzax viloyati Mudofaa ishlari boshqarmasi Faxriylar kengashi raisi zaxiradagi podpolkovnik R.Jakbarov, Jizzax viloyati Mudofaa ishlari boshqarmasi faxriy Kengashi raisi o‘rinbosari zaxiradagi podpolkovnik I.Musurmonov, Jizzax viloyati Mudofaa ishlari boshqamasi huzuridagi markaz boshlig‘i o‘rinbosari Sh.Sulaymonov, Markaziy harbiy okrug qo‘shinlari qo‘mondoni o‘rinbosarining yordamchisi harbiy psixolog kapitan J.Xabibov, Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi boshlig‘i M.Xolbekova, fakultetlarning yoshlar bilan ishlash bo‘yicha dekan o‘rinbosarlari, tyutorlar, yetakchi va koordinatorlar hamda talaba-yoshlar ishtirok etdi.
Tadbir so‘zga chiqqanlar tomomonidan harbiy xizmatchilar hamda harbiy xizmatchilarning farzandlari uchun yaratib berilayotgan imkoniyatlar haqida aytib o‘tishdi.
1. Bepul tibbiy xizmat;
2. Temir yo‘l transportidan bepul foydalanish;
3. Shahar yo‘lovchi tashish transportidan bepul foydalanish (taksidan tashqari);
4. Muddatli harbiy xizmatni o‘tayotganlarni ichki xatlar va pochta kartochkalarini bepul jo‘natish;
5. Xizmat o‘tash jarayonida jarohat olgan harbiy xizmatchilariga tegishli qonunga asosan moddiy yordam ko‘rsatiladi.
6. O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari safida muddatli harbiy xizmatni o‘tab bo‘lgan fuqarolar uchun respublika oliy harbiy ta’lim muassasalariga o‘qishga kirishda test sinovi natijalari bo‘yicha o‘zlari to‘plagan ballga nisbatan 50% miqdorida qo‘shimcha ball shaklidagi imtiyoz beriladi;
7. Muddatli harbiy xizmatni o‘tagan va to‘lov kontrakt asosida o‘qishga qabul qilingan talabalarga ular o‘qish davrida O‘zbekistan Respublikasi Yoshlar ittifoqi talaba tashkilotlari faoliyatida faol ishtirok etganda, kontrakt summasining 35 % to‘lov tariqasida moddiy yordam ko‘rsatiladi;

The new army of Uzbekistan is the support of the country, the pride of our people!
An event was held at the Jizzakh Polytechnic Institute on the theme "The New Army of Uzbekistan - the support of the country, the pride of our people!"
The event was attended by the Deputy Head of the Jizzakh Regional Defense Department, Lieutenant Colonel A. Toshpu'latov, Chairman of the Honorary Council of the Jizzakh Regional Defense Department, Lieutenant Colonel (retd) R. Jakbarov, Deputy Chairman of the Honorary Council of the Jizzakh Regional Defense Department, Lieutenant Colonel (retd) I. Musurmonov, Deputy Head of the Center under the Jizzakh Regional Defense Department, Sh. Sulaymonov, Assistant to the Deputy Commander of the Central Military District, Military Psychologist Captain J. Khabibov, Head of the Department of Youth Work, Spirituality and Enlightenment M. Kholbekova, Deputy Deans for Youth Work of the Faculties, Tutors, Leaders and Coordinators, and Students.
The speakers of the event spoke about the opportunities created for military personnel and their children.
Including:
1. Free medical care;
2. Free use of railway transport;
3. Free use of urban passenger transport (except taxis);
4. Free sending of internal letters and postcards to those undergoing military service;
5. Financial assistance is provided to military personnel injured during service in accordance with the relevant law.
6. Citizens who have completed military service in the Armed Forces of the Republic of Uzbekistan are given an additional 50% bonus to the points they scored in the test when entering higher military educational institutions of the republic;
7. Students who have completed military service and are enrolled in paid contracts will be provided with financial assistance in the amount of 35% of the contract amount in the form of a payment, provided that they actively participate in the activities of student organizations of the Youth Union of the Republic of Uzbekistan during their studies;
8. Also, soldiers who have completed courses on entrepreneurial activities established among conscripts during their military service will be given appropriate certificates for the development of entrepreneurship.
During the event, poems and songs praising the Motherland were performed by students and young people.