Yangi O‘zbekiston armiyasi – mamlakat tayanchi, xalqimiz faxri!
Jizzax politexnika institutida “Yangi O‘zbekiston armiyasi – mamlakat tayanchi, xalqimiz faxri!” mavzusida tadbir o‘tkazildi.
Mazkur tadbirda Jizzax viloyati Mudofaa ishlari boshqamasi boshlig‘i o‘rinbosari podpolkovnik A.Toshpo‘latov, Jizzax viloyati Mudofaa ishlari boshqarmasi Faxriylar kengashi raisi zaxiradagi podpolkovnik R.Jakbarov, Jizzax viloyati Mudofaa ishlari boshqarmasi faxriy Kengashi raisi o‘rinbosari zaxiradagi podpolkovnik I.Musurmonov, Jizzax viloyati Mudofaa ishlari boshqamasi huzuridagi markaz boshlig‘i o‘rinbosari Sh.Sulaymonov, Markaziy harbiy okrug qo‘shinlari qo‘mondoni o‘rinbosarining yordamchisi harbiy psixolog kapitan J.Xabibov, Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi boshlig‘i M.Xolbekova, fakultetlarning yoshlar bilan ishlash bo‘yicha dekan o‘rinbosarlari, tyutorlar, yetakchi va koordinatorlar hamda talaba-yoshlar ishtirok etdi.
Tadbir so‘zga chiqqanlar tomomonidan harbiy xizmatchilar hamda harbiy xizmatchilarning farzandlari uchun yaratib berilayotgan imkoniyatlar haqida aytib o‘tishdi.
1. Bepul tibbiy xizmat;
2. Temir yo‘l transportidan bepul foydalanish;
3. Shahar yo‘lovchi tashish transportidan bepul foydalanish (taksidan tashqari);
4. Muddatli harbiy xizmatni o‘tayotganlarni ichki xatlar va pochta kartochkalarini bepul jo‘natish;
5. Xizmat o‘tash jarayonida jarohat olgan harbiy xizmatchilariga tegishli qonunga asosan moddiy yordam ko‘rsatiladi.
6. O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari safida muddatli harbiy xizmatni o‘tab bo‘lgan fuqarolar uchun respublika oliy harbiy ta’lim muassasalariga o‘qishga kirishda test sinovi natijalari bo‘yicha o‘zlari to‘plagan ballga nisbatan 50% miqdorida qo‘shimcha ball shaklidagi imtiyoz beriladi;
7. Muddatli harbiy xizmatni o‘tagan va to‘lov kontrakt asosida o‘qishga qabul qilingan talabalarga ular o‘qish davrida O‘zbekistan Respublikasi Yoshlar ittifoqi talaba tashkilotlari faoliyatida faol ishtirok etganda, kontrakt summasining 35 % to‘lov tariqasida moddiy yordam ko‘rsatiladi;

«Новая армия Узбекистана – опора страны, гордость нашего народа!» в Джизакском политехническом институте По этой теме было проведено мероприятие.
В мероприятии приняли участие заместитель начальника Джизакского областного управления по делам обороны подполковник А.Тошпулатов, председатель Почетного совета Джизакского областного управления по делам обороны подполковник (в отставке) Р.Джакбаров, заместитель председателя Почетного совета Управления по делам обороны Джизакской области, подполковник в отставке И. Мусурмонов, заместитель начальника Центра при Управлении по делам обороны Джизакской области Ш. Сулаймонов, помощник заместителя командующего войсками Центрального военного округа , военный психолог капитан Ж. Хабибов, кафедра по работе с молодежью, духовности и просветительства В мероприятии приняли участие начальник кафедры М. Холбекова, заместители деканов по работе с молодежью факультетов, преподаватели, руководители и координаторы, студенты.
Выступавшие на мероприятии рассказали собравшимся о возможностях, которые создаются для военнослужащих и их детей.
Включая:
1. Бесплатная медицинская помощь;
2. Бесплатное пользование железнодорожным транспортом;
3. Бесплатный проезд на городском пассажирском транспорте (кроме такси);
4. Бесплатная отправка внутренних писем и почтовых открыток военнослужащим;
5. Военнослужащим, получившим ранения при исполнении служебных обязанностей, оказывается материальная помощь в соответствии с действующим законодательством.
6. Гражданам, прошедшим срочную военную службу в Вооруженных Силах Республики Узбекистан, при поступлении в высшие военные учебные заведения республики предоставляется надбавка в размере 50% к баллам, набранным на вступительном испытании. Льгота в виде дополнительных баллов предоставляется: данный;
7. Студентам, отслужившим военную службу и обучающимся на платно-контрактной основе, оказывается материальная помощь в размере 35% от суммы контракта при условии активного участия в деятельности студенческих организаций Союза молодежи Республики Узбекистан в период их учебы. показано;
8. Также, в период прохождения военной службы призывникам, окончившим специализированные курсы предпринимательской деятельности, будут выдаваться соответствующие сертификаты о повышении квалификации в области предпринимательства.