Joriy yilning 10-yanvar kuni Jizzax politexnika institutida “Milliy libos – ayol ko‘rki” mavzusida tadbir o‘tkazildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi raisi Z.Maxkamova, Jizzax viloyati Oila va xotin-qizlar boshqarmasi boshlig‘i G.Normurodova, Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor S.Eshbekova, Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi boshlig‘i M.Xolbekova, fakultetlarning xotin-qizlar masalalari bo‘yicha dekan maslahatchilari, professor-o‘qituvchilar hamda talaba-qizlar ishtirok etdi.
Tadbirni Jizzax viloyati Oila va xotin-qizlar boshqarmasi boshlig‘i G.Normurodova ochib berib, tadbirning maqsad va vazifalari haqida gapirdi. Shundan so‘ng, so‘zni ayni kunlarda viloyatimizga tashrif bilan bo‘lib turgan O‘zbekiston Respublikasi Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi raisi Z.Maxkamovaga berdi.
Bugungi kunda mamlakatimizda olib borilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, ayniqsa, xotin-qizlarga yaratilayotgan qulayliklar, imkoniyatlar va berilayotgan imtiyozlar haqida gapirdi. Yurtimizda xotin-qizlar uchun ham ishlash, tadbirkorlik qilish, o‘qish istagidagi har bir insonga yaratilayotgan imkoniyatlarga havas qilarli ekanligi, mazkur imkoniyatlarning qadriga yetish va ulardan unumli foydalanish zarurligini haqida alohida ta’kidladi.
Shuningdek, O‘zbekistonda xotin-qizlarning huquq va manfaatlarini himoya qilish, ayollarning mamlakat ijtimoiy-siyosiy hayotida to‘laqonli ishtirok etishiga erishish, gender tenglik va reproduktiv salomatlikni ta’minlash bo‘yicha olib borilayotgan davlat siyosati, bu borada qo‘lga kiritayotgan yutuqlarimiz haqida alohida to‘xtaldi.
Tadbir davomida ishtirokchilarning savollariga mas’ullar tomonidan batafsil javoblar berildi.
Navbatda Kibersport fakultetida tahsil oluvchi iqtidorli talaba-qizlar tomonidan kuy va monologlar ijro etildi.

On January 10 of this year, an event on the theme “National dress - a woman's beauty” was held at the Jizzakh Polytechnic Institute.
The event was attended by the Chairperson of the Committee for Family and Women of the Republic of Uzbekistan Z. Makkamova, Head of the Jizzakh Regional Department of Family and Women G. Normurodova, First Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual and Educational Affairs S. Eshbekova, Head of the Department of Youth Work, Spirituality and Education M. Kholbekova, Dean's Advisors for Women's Affairs of the Faculties, Professors and Teachers, and Students.
The event was opened by the Head of the Jizzakh Regional Department of Family and Women G. Normurodova, who spoke about the goals and objectives of the event. After that, the floor was given to the Chairman of the Committee on Family and Women of the Republic of Uzbekistan Z. Makhamova, who is currently visiting our region.
She spoke about the large-scale reforms being carried out in our country today, especially the amenities, opportunities and privileges being created for women. She emphasized that the opportunities created for women in our country for everyone who wants to work, do business, or study are enviable, and that these opportunities need to be appreciated and used effectively.
She also spoke about the state policy being implemented in Uzbekistan to protect the rights and interests of women, achieve full participation of women in the socio-political life of the country, ensure gender equality and reproductive health, and the achievements we have made in this regard.
During the event, the officials provided detailed answers to the questions of the participants.
Next, talented female students studying at the Faculty of Cybersports performed songs and monologues.