“Jadidlar: milliy o‘zlik, istiqlol va davlatchilik g‘oyalari” mavzusida insholar tanlovi o‘tkazildi
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2024-yil 11-noyabrdagi 428-son buyrug‘i ijrosini ta’minlash, shuningdek, ajdodlar xotirasini abadiylashtirish, ularning faoliyati va merosini yangicha tafakkur asosida o‘rganish, talaba-yoshlarni yuksak ma’naviyatni shakllantirish, jadidlarimizning badiiy asarlari roli hamda ahamiyatini yoshlar ongiga singdirish, jadid bobolarimiz faoliyatini o‘rganish, shuningdek, ularning ibratli hayoti va ijodi bilan tanishish maqsadida institutda tahsil oluvchi talabalar o‘rtasida joriy yilning 13-yanvar kuni “Jadidlar: milliy o‘zlik, istiqlol va davlatchilik g‘oyalari” mavzusida insholar tanlovi o‘tkazildi.
Dastlab Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi boshlig‘i M.Xolbekova ishtirokchilarni tanlov Nizomi bilan tanishtirib o‘tdi.
Shundan so‘ng tanlov boshlandi. Tanlov o‘tishini Hakamlar hay’ati a’zolari nazorat qilib borishdi. Tanlov yakunlangandan so‘ng talabalar tomonidan yozilgan insholar Hakamlar hay’ati a’zolari tomonidan tanlov Nizomiga asosan tekshirildi.
Tanlovning asosiy maqsadi jadid bobolarimiz faoliyatini o‘rganish, ularning ibratli hayoti va ijodi bilan tanishish, katta tajriba va mahorat maktabi sifatida ko‘rish, bizga meros bo‘lib qoldirgan asarlari hamda g‘oyalari, ulug‘ maqsadlar yo‘lidagi mardona kurashi, fidoyiligini chuqurroq o‘rganishdan iborat hisoblanadi.
Tanlov 2 bosqichda o‘tkaziladi:
1. Institut bosqichi;
2. Yakuniy respublika bosqichi.
Ishtirokchi talabalarga insho yozishi uchun 1 soat vaqt beriladi. Yozilgan insholar quyidagi baholash mezonlar asosida baholanadi:
- mavzuning to‘laqonli ochib berilganligi – 20 ball;
- jadidlar jasorati, meros bo‘lib qoldirgan asarlari va g‘oyalari ulug‘ maqsadlar yo‘lidagi mardona kurashi va fidoyiligi ochib berilganligi – 20 ball;
- imloviy savodxonligi, so‘z boyligi va uslubiy mahorati – 20 ball;
- jadidlarning Vataniga sadoqatli vatanparvar insonlar qilib tarbiyalashdagi fikr-qarashlarini ochib berilganligi – 20 ball;
- xulosaviy fikrlarning mavjudligi hamda ularni ifoda etish mahorati – 20 ball.
Insholar Hakamlar hay’ati tomonidan tekshiriladi va 100 ballgacha baholanadi.
Yakuniy natija esa quyidagicha bo‘ldi:
I o‘rin – Kimyo muhandisligi fakulteti 701-23 KT guruhi talabasi Abduraimova O‘g‘iloy Abduvali qizi;
II o‘rin – Qurilish muhandisligi fakulteti 212-24 MKQE guruhi talabasi Yusupova Mohiniso Sardor qizi;
III o‘rin – Transport muhandisligi fakulteti 104-24 TVM guruhi talabasi Narzullayev Dilshod Yusuf o‘g‘li.

Проведен конкурс эссе на тему «Джадиды: идеи национальной идентичности, независимости и государственности».
Обеспечить реализацию приказа Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан от 11 ноября 2024 года № 428, а также увековечение памяти предков, изучение их деятельности и наследия на основе нового мышления , и воспитывать студентов и молодежь в духе высокой духовности. В целях формирования национальной идентичности, донести до сознания молодежи роль и значение художественных произведений наших джадидов, изучать деятельность наших джадидов, а также Для ознакомления с их образцовой жизнью и творчеством 13 января текущего года была проведена конференция среди студентов, обучающихся в институте, под названием «Джадиды: национальная идентичность», а также был проведен конкурс эссе на тему «Идеи независимости и государственности». .
Сначала с Положением о конкурсе участников познакомила начальник отдела по работе с молодежью, духовности и просвещению М.Холбекова.
После этого начались соревнования. За ходом соревнований наблюдали члены жюри. После завершения конкурса сочинения, написанные студентами, были рассмотрены членами жюри в соответствии с Положением о конкурсе.
Основная цель конкурса – изучить деятельность наших прадедов, познакомиться с их образцовой жизнью и трудами, увидеть в них школу большого опыта и мастерства, оценить по достоинству труды и идеи, которые они нам оставили, их мужественная борьба за великие цели и их самоотверженность считаются предметом более глубокого изучения.
Конкурс будет проводиться в 2 этапа:
1. Институтский этап;
2. Заключительный республиканский этап.
Участвующим студентам будет предоставлен 1 час на написание эссе. Письменные эссе будут оцениваться на основе следующих критериев оценки:
- полное раскрытие темы - 20 баллов;
- раскрывается мужество джадидов, наследие их трудов и идей, их героическая борьба и преданность великим целям - 20 баллов;
- орфографические, лексические и стилистические навыки - 20 баллов;
- раскрытие взглядов джадидов на воспитание их как патриотичных, преданных своей Родине людей - 20 баллов;
- наличие выводов и умение их излагать - 20 баллов.
Эссе будут рассмотрены жюри и оценены по 100-балльной шкале.
Окончательный результат был следующим:
1 место – Абдураимова Огъилой Абдували кызы, студентка группы 701-23 ХТ химико-технологического факультета;
II место – Юсупова Мохинисо Сардор кызы, студентка группы 212-24 МККЭ строительного факультета;
3 место – Нарзуллаев Дилшод Юсуф оглы, студент группы ТВМ 104-24, факультета транспортной инженерии.