Prezidentimizning “O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari tashkil etilganligining 33 yilligi hamda Vatan himoyachilari kuni bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni yuqori saviyada o‘tkazish to‘g‘risida”gi 2024-yil 12-dekabrdagi 62-sonli farmoyishi, institut rektori tomonidan 2024-yil 28-avgustda tasdiqlangan “Jizzax politexnika institutida 2024/2025-o‘quv yili davomida yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar yo‘nalishida amalga oshiriladigan vazifalar bo‘yicha yillik kalendar ish reja”sining 319-bandi “O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari tashkil etilganligining 33 yilligini hamda Vatan himoyachilari kunini keng nishonlash” bandi ijrosini ta’minlash maqsadida institutda joriy yilning 14-yanvar kuni “Yangi O‘zbekiston armiyasi – mamlakat tayanchi, xalqimiz faxri!” mavzusida tadbir o‘tkazildi.
Tadbir boshlanishida O‘zbekiston Qurolli Kuchlari tashkil etilganligining 33 yilligi bag‘ishlangan videorolik namoyish etildi hamda davlat madhiyasi tadbirning barcha ishtirokchilari tomonidan ijro etildi. Shundan so‘ng so‘zga institut rektori, texnika fanlari doktori, professor Alisher Usmankulov chiqib, yig‘ilganlarga o‘z samimiy va ezgu niyatlarini yo‘lladi.
– Vatan himoyachisi deganda biz faqat harbiylarni emas, balki yurti tinchligi va xalqining osoyishtaligini himoya qiluvchi, halol mehnati va vatanparvarligi bilan o‘z hissasini qo‘shayotgan barcha insonlarni tushunamiz. Bu sana faqat bir kasb egalari uchun emas, balki butun xalqimiz uchun milliy g‘urur, birlik va birdamlik ramzidir. Harbiy sohada faoliyat yuritib, bugun bizning jamoada faoliyatini davom ettirayotgan qadrli hamkasblar, biz sizlar kabi mard va jasur faxriy harbiylarimiz timsolida Vatanni himoya qilishdek dunyodagi eng ulug‘ ishni sharaf bilan ado etib, Jaloliddin Manguberdi, Amir Temur, Bobur Mirzo singari buyuk ajdodlarimizning shonli an’analarini munosib davom ettirib kelayotgan Ona yurtimizning chinakam qalqonlarini ko‘ramiz. Bugungi kunda Yangi O‘zbekistonni barpo etish yo‘lida erishayotgan barcha yutuq va marralarimizda Qurolli Kuchlarimiz va ularning saflarida o‘z vazifasini sidqidildan ado etayotgan ming-minglab harbiylarimizning munosib hissasi bor. Ularning mardonavor xizmatlari, xalq tinchligi yo‘lida ko‘rsatgan jasorati hamda qat’iy pozitsiyasi barchamiz uchun ibratdir. Ularning bardoshi va shijoati tufayli Ona yurtimiz osmonida tinchlik va osoyishtalik hukm surmoqda., – dedi institut rektori.
Shundan so‘ng 14-yanvar – Vatan himoyachilari kuni munosabati bilan institutda faoliyat olib borayotgan faxriy harbiylar hamda “Qalqon” jamoasi a’zolarini taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi. Tadbir davomida O‘zbekiston davlat filarmoniyasi Jizzax viloyati bo‘linmasi raqqos qizlari milliy kuy-qo‘shiqlarga raqsga tushishdi, Hamid Olimjon va Zulfiya nomidagi ijod maktabi iqtidorli o‘quvchilari tomonidan yoddan o‘qib berilgan she’rlar hamda institut iqtidorli talabalari tomonidan ijro etilgan kuy-qo‘shiqlar tadbir ishtirokchilariga xush kayfiyat bag‘ishladi.

«Новая армия Узбекистана — опора страны, гордость нашего народа!» мероприятие, проведенное по теме
Указ Президента Республики Узбекистан от 12 декабря 2024 года № 62 «О подготовке и проведении на высоком уровне празднования 33-й годовщины образования Вооруженных Сил Республики Узбекистан и Дня защитников Отечества» «подписан ректором института в 2024 году - пункт 319 «Годового календарного плана работ по выполнению задач в сфере работы с молодежью и духовно-просветительской работы в Джизакском политехническом институте в 2024/2025 учебном году» утверждено 28 августа 2020 года В целях обеспечения реализации пункта «О праздновании 33-й годовщины образования Вооруженных Сил Республики Узбекистан и Дня защитников Отечества» 14 января текущего года В институте прошла конференция на тему «Новая армия Узбекистана – опора страны, гордость нашего народа!» По этой теме было проведено мероприятие.
В начале мероприятия был продемонстрирован видеоролик, посвященный 33-й годовщине образования Вооруженных Сил Узбекистана, а также всеми участниками мероприятия был исполнен государственный гимн. После этого слово взял ректор института, доктор технических наук, профессор Алишер Усманкулов, который передал собравшимся искренние и добрые пожелания.
– Когда мы говорим «защитники Отечества», мы имеем в виду не только военных, но и всех людей, которые охраняют мир своей страны и благополучие своего народа, внося в это свой вклад своим честным трудом и патриотизмом. Эта дата является символом национальной гордости, единства и солидарности не только для людей одной профессии, но и для всего нашего народа. Уважаемые коллеги, прошедшие военную службу и продолжающие трудиться в нашем коллективе сегодня, мы в лице таких же отважных и мужественных ветеранов, как вы, с честью выполняем самую великую задачу в мире – защиту Отечества, продолжаем славные традиции. наших великих предков, таких как Джалолиддин Мангуберди, Амир Темур и Бабур Мирзо. Мы видим истинных щитов нашей Родины, которые достойно продолжают свое наследие. Сегодня все достижения и рубежи, которых мы достигаем на пути строительства Нового Узбекистана, являются заслугой наших Вооруженных Сил и тысяч военнослужащих, добросовестно исполняющих свой долг в своих рядах. Их героическая служба, мужество и непоколебимая позиция в деле национального мира являются примером для всех нас. Благодаря их выдержке и мужеству в небе нашей Родины царят мир и спокойствие», — сказал ректор института.
Затем 14 января, в День защитника Отечества, состоялось торжественное чествование ветеранов и членов отряда «Щит», работавших в институте. В ходе мероприятия танцоры Джизакского областного филиала Государственной филармонии Узбекистана танцевали под национальные песни, талантливые ученики творческой школы имени Хамида Олимжона и Зульфии читали стихи, а талантливые студенты института выступили с сценическими номерами. Песни и Мелодии создали хорошее настроение у участников мероприятия.