Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov Jizzax politexnika institutida bo‘ldi
Bugun, 15-yanvar kuni Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov Jizzax politexnika institutida bo‘ldi.
Tashrif davomida vazir registrator ofisi va tashkil etilayotgan Muhandislik maktabi bilan yaqindan tanishib, o‘zining takliflarini hamda muhim tavsiyalarini berdi.
Ma’lumot uchun, Jizzax politexnika institutida “Yashil energetika muhandisligi” hamda “Mexatronika va robototexnika” oliy muhandislik maktablari tashkil etilmoqda.
Muhandislik maktablarining umumiy qiymati tahminan 8 mlrd so‘mni, binosining umumiy maydoni 2 000 m.kv.ni tashkil etadi.
“BYD Uzbekistan Factory” QK, “Basalt Uzbekistan”, “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ Jizzax Magistral elektr tarmoqlari filiali, “Jizzakh textile” MCHJ asosiy sanoat hamkorlari sifatida belgilangan bo‘lib, bir qator korxonalar, jumladan, “O‘zbekneftgaz” AJ, “Huaxin Cement Jizzakh” MCHJ, “O‘zsanoatqurilishmateriallari” uyushmasi, “Knauf” MCHJ hamda “Jizzax plastmassa” AJ kabi korxonalari bilan ham hamkorlik yo‘lga qo‘yiladi.
Mazkur maktabga 2025-2026 o‘quv yilida 14 nafar magistr qabul qilish, 8 nafar o‘qituvchini stajirovkaga yuborish, 4 nafar professor-o‘qituvchilar hamda mutaxassislarni jalb qilish reja qilingan.
Muhandislik maktabi Mexatronika va robototexnika markazi, CAD/CAE o‘quv zali, Masters center maxsus xonasi hamda ishlab chiqarish maydonini o‘z ichiga oladi.
Maktab uchun jihozlar Xitoy, Rossiya, Germaniya va Yaponiya kabi bir qator rivojlangan mamlakatlardan olib kelinadi.

Minister of Higher Education, Science and Innovation Kungirotboy Sharipov visited Jizzakh Polytechnic Institute
Today, January 15, the Minister of Higher Education, Science and Innovation Kungirotboy Sharipov visited the Jizzakh Polytechnic Institute. During the visit, the Minister got acquainted with the registrar's office and the Engineering School being established, and made his suggestions and important recommendations. For your information, the Jizzakh Polytechnic Institute is creating higher engineering schools "Green Energy Engineering" and "Mechatronics and Robotics". The total cost of the engineering schools is approximately 8 billion soums, and the total area of ​​the building is 2,000 square meters. JV “BYD Uzbekistan Factory”, “Basalt Uzbekistan”, JSC “National Electric Networks of Uzbekistan”, JSC Jizzakh Main Power Networks Branch, Jizzakh Textile LLC have been identified as the main industrial partners, and cooperation will also be established with a number of enterprises, including JSC “Uzbekneftegaz”, JSC “Huaxin Cement Jizzakh”, JSC “Uzsanoatqurilishmateriallari”, JSC “Knauf”, JSC “Jizzakh Plastik”, etc. It is planned to admit 14 masters to this school in the 2025-2026 academic year, send 8 teachers for internships, and attract 4 professors and specialists. The Engineering School includes a Mechatronics and Robotics Center, a CAD/CAE training hall, a special room of the Masters Center, and a production area. School equipment is imported from a number of developed countries, including China, Russia, Germany, and Japan.