Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov Jizzax politexnika institutida bo‘ldi
Bugun, 15-yanvar kuni Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov Jizzax politexnika institutida bo‘ldi.
Tashrif davomida vazir registrator ofisi va tashkil etilayotgan Muhandislik maktabi bilan yaqindan tanishib, o‘zining takliflarini hamda muhim tavsiyalarini berdi.
Ma’lumot uchun, Jizzax politexnika institutida “Yashil energetika muhandisligi” hamda “Mexatronika va robototexnika” oliy muhandislik maktablari tashkil etilmoqda.
Muhandislik maktablarining umumiy qiymati tahminan 8 mlrd so‘mni, binosining umumiy maydoni 2 000 m.kv.ni tashkil etadi.
“BYD Uzbekistan Factory” QK, “Basalt Uzbekistan”, “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ Jizzax Magistral elektr tarmoqlari filiali, “Jizzakh textile” MCHJ asosiy sanoat hamkorlari sifatida belgilangan bo‘lib, bir qator korxonalar, jumladan, “O‘zbekneftgaz” AJ, “Huaxin Cement Jizzakh” MCHJ, “O‘zsanoatqurilishmateriallari” uyushmasi, “Knauf” MCHJ hamda “Jizzax plastmassa” AJ kabi korxonalari bilan ham hamkorlik yo‘lga qo‘yiladi.
Mazkur maktabga 2025-2026 o‘quv yilida 14 nafar magistr qabul qilish, 8 nafar o‘qituvchini stajirovkaga yuborish, 4 nafar professor-o‘qituvchilar hamda mutaxassislarni jalb qilish reja qilingan.
Muhandislik maktabi Mexatronika va robototexnika markazi, CAD/CAE o‘quv zali, Masters center maxsus xonasi hamda ishlab chiqarish maydonini o‘z ichiga oladi.
Maktab uchun jihozlar Xitoy, Rossiya, Germaniya va Yaponiya kabi bir qator rivojlangan mamlakatlardan olib kelinadi.

Сегодня, 15 января, министр высшего образования, науки и инноваций Кунгиротбой Шарипов посетил Джизакский политехнический институт.
В ходе визита министр ознакомился с офисом регистратора и недавно созданной Школой инженерии, а также высказал свои предложения и важные рекомендации.
К вашему сведению, в Джизакском политехническом институте создаются высшие инженерные школы по специальностям «Зеленая энергетика» и «Мехатроника и робототехника».
Общая стоимость инженерных школ составляет около 8 млрд сумов, а общая площадь зданий — 2000 квадратных метров.
В качестве ключевых промышленных партнеров были определены СП «BYD Uzbek Factory», «Basalt Uzbek», АО «Национальные электрические сети Узбекистана», филиал Джизакских магистральных электрических сетей, ООО «Джизак Текстиль», а также ряд предприятий, в том числе «O' Cooperation Также будут созданы партнерства с такими предприятиями, как АО «Узбекнефтегаз», ООО «Хуаксин Цемент Джизак», Ассоциация «Узпромстройматериалы», ООО «Кнауф», АО «Джизак Пластикс».
В 2025-2026 учебном году в эту школу планируется принять 14 магистров, направить на стажировку 8 преподавателей, привлечь 4 профессоров и специалистов.
Инженерная школа включает в себя Центр мехатроники и робототехники, учебный класс CAD/CAE, специализированный класс Центра магистратуры и производственную зону.
Школьное оборудование импортируется из ряда развитых стран, включая Китай, Россию, Германию и Японию.