O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasining ijtimoiy rivojlantirish departamenti rahbari, Oliy ta’lim kengashi raisi Odil Abdurahmonov Jizzax politexnika institutida bo‘lib, institutning muqobil energiyalarni tadqiq etish ilmiy-amaliy markazi faoliyati bilan tanishdi.
Ilmiy-amaliy markazda ilmiy izlanuvchilar bilan suhbat qurib, ularning “yashil energetika” sohasidagi ilmiy ishlanmalari, innovatsion g‘oyalari hamda fikr-mulohazalarini tingladi.
Shundan so‘ng, institutda amalga oshirilayotgan ishlarni ko‘zdan kechirib, o‘z taklif va tavsiyalarini berdi.

Odil Abdurakhmonov, Head of the Department of Social Development of the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan, Chairman of the Higher Education Council, visited the Jizzakh Polytechnic Institute and got acquainted with the activities of the institute's scientific and practical center for research into alternative energies.
He talked with researchers at the scientific and practical center and listened to their scientific developments, innovative ideas and feedback in the field of "green energy".
After that, he reviewed the work being carried out at the institute and made his suggestions and recommendations.