JizPI hamda TKTI professor-o‘qituvchilari hamkorligidagi tadbirlar
Jizzax politexnika instituti hamda Toshkent kimyo-texnologiya institutining bir guruh professor-o‘qituvchilari tomonidan “Basalt Uzbekistan” sanoat klasteri va “Jizzax akkumulyator zavodi” AJda ishlab chiqarish mutaxassislari bilan hamkorlikda o‘tkazilgan davra suhbatlarida ilmiy-tadqiqot ishlari, sanoat korxonalari rivoji uchun yangi istiqboldagi tadqiqot ishlarini belgilashga qaratilgan masalalar muhokama qilindi.
Jizzax politexnika instituti “Kimyo muhandisligi” fakulteti “Kimyoviy texnologiya” kafedrasi professor-o‘qituvchilari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti topshiriqlariga muvofiq “Basalt Uzbekistan” sanoat klasteri bosh direktori A.Abdusattorov hamda “Jizzax akkumulyator zavodi” AJ rahbarligida o‘tkazilgan davra suhbatlarida ilmiy-tadqiqot ishlari va sanoat korxonalari rivoji uchun yangi istiqboldagi tadqiqot ishlarini belgilashga qaratilgan masalalar batafsil muhokama qilindi. Bu jarayonda Jizzax politexnika instituti hamda Toshkent kimyo-texnologiya institutining bir guruh professor o‘qituvchilari Ikrom Ro‘zmatov, Shavkat Umarov, Akmal Ismoilov, Shavkat Nurullayev, Rasulbek Eshmetov, Jahongir Qurbonov, Tohirbek Ibragimov kabi professor-o‘qituvchilar faol ishtirok etishdi.
Mazkur tadbirlarda quyidagi muammolar muhokama qilindi:
1. Oqova suvlarni utilizatsiya qilish texnologiyasini yaratish:
- sanoat korxonalarining ekologik xavfsizligini ta‘minlash,
- atrof-muhitga salbiy ta’sirni kamaytirish,
- resurslardan tejamkorlik bilan foydalanish imkoniyatlarini yanada kengaytirish ko‘zda tutiladi.
Tadbir davomida oqova suvlarni qayta ishlash va utilizatsiya qilish bo‘yicha taklif etilgan innovatsion yondashuvlar, shu jumladan, yangi kimyoviy reagentlar va zamonaviy uskunalardan foydalanish masalalari batafsil tahlil qilindi.
2. TKTI Kimyo kafedrasi professori Shavkat Nurullayev hamda JizPI Kimyoviy texnologiya kafedrasi professori Ikrom Ruzmatovlar tomonidan xomashyo importiga bog‘liqlikni kamaytirishga qaratilgan loyiha taqdim etildi. Ushbu loyiha doirasida:
- mahalliy xom ashyolardan samarali foydalanish,
- sanoat korxonalarining importga qaramligini qisqartirish,
- ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish va yangi texnologiyalarni joriy etish masalalari muhokama qilindi.
Tadbir yakunida “Basalt Uzbekistan” sanoat klasteri bosh direktori A.Abdusattorov zavod mutaxassislariga loyihalarni muvaffaqiyatli amalga oshirish yuzasidan tegishli ko‘rsatmalardi berdi. Shuningdek, JizPI va TKTIning ilmiy ishlanmalarini “Basalt Uzbekistan” sanoat korxonasida amaliyotga joriy etish, OTMlar bilan hamkorlikni rivojlantirish hamda texnologik yutuqlarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha yangi kelishuvlar amalga oshishiga ishonch bildirdi.

Мероприятия совместно с профессорами и преподавателями JizPI и TKTI
Группа профессоров и преподавателей Джизакского политехнического института и Ташкентского химико-технологического института совместно со специалистами производства промышленного кластера «Базальт Узбекистан» и Джизакского аккумуляторного завода обсудили новые пути проведения научных исследований и разработок для промышленных предприятий. Вопросы, направленные на обсуждались вопросы определения будущей исследовательской работы.
Профессора и преподаватели кафедры «Химическая технология» факультета «Химическая инженерия» Джизакского политехнического института в соответствии с поручением Президента Республики Узбекистан провели круглый стол под руководством Генерального директора Директор промышленного кластера «Базальт Узбекистан» А. Абдусатторов и АО «Джизакский аккумуляторный завод». - Подробно обсуждались вопросы, направленные на выявление новых перспектив для научных исследований и разработок промышленных предприятий. В этом процессе активное участие принимала группа профессоров и преподавателей Джизакского политехнического института и Ташкентского химико-технологического института, в том числе Икром Розматов, Шавкат Умаров, Акмаль Исмоилов, Шавкат Нуруллаев, Расулбек Эшметов, Джахонгир Курбонов, Тохирбек Ибрагимов.
На мероприятиях обсуждались следующие вопросы:
1. Создание технологии утилизации сточных вод:
- обеспечение экологической безопасности промышленных предприятий,
- уменьшить негативное воздействие на окружающую среду,
- Планируется дальнейшее расширение возможностей экономного использования ресурсов.
В ходе мероприятия были подробно проанализированы предлагаемые инновационные подходы к очистке и утилизации сточных вод, в том числе с использованием новых химических реагентов и современного оборудования.
2. Профессор кафедры химии Ташкентского государственного технического университета Шавкат Нуруллаев и профессор кафедры химической технологии Ташкентского государственного технического университета Икром Рузматов представили проект, направленный на снижение зависимости от импорта сырья. В рамках данного проекта:
- эффективное использование местного сырья,
- снижение зависимости промышленных предприятий от импорта,
- обсуждались вопросы снижения себестоимости продукции и внедрения новых технологий.
В завершение мероприятия генеральный директор промышленного кластера «Базальт Узбекистан» А. Абдусатторов дал соответствующие поручения специалистам завода по успешной реализации проектов. Он также выразил уверенность в том, что будут реализованы новые соглашения по внедрению научных разработок JizPI и TKTI на производственном предприятии Basalt Uzbek, развитию сотрудничества с вузами, поддержке технологических достижений.