JizPI hamda TKTI professor-o‘qituvchilari hamkorligidagi tadbirlar
Jizzax politexnika instituti hamda Toshkent kimyo-texnologiya institutining bir guruh professor-o‘qituvchilari tomonidan “Basalt Uzbekistan” sanoat klasteri va “Jizzax akkumulyator zavodi” AJda ishlab chiqarish mutaxassislari bilan hamkorlikda o‘tkazilgan davra suhbatlarida ilmiy-tadqiqot ishlari, sanoat korxonalari rivoji uchun yangi istiqboldagi tadqiqot ishlarini belgilashga qaratilgan masalalar muhokama qilindi.
Jizzax politexnika instituti “Kimyo muhandisligi” fakulteti “Kimyoviy texnologiya” kafedrasi professor-o‘qituvchilari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti topshiriqlariga muvofiq “Basalt Uzbekistan” sanoat klasteri bosh direktori A.Abdusattorov hamda “Jizzax akkumulyator zavodi” AJ rahbarligida o‘tkazilgan davra suhbatlarida ilmiy-tadqiqot ishlari va sanoat korxonalari rivoji uchun yangi istiqboldagi tadqiqot ishlarini belgilashga qaratilgan masalalar batafsil muhokama qilindi. Bu jarayonda Jizzax politexnika instituti hamda Toshkent kimyo-texnologiya institutining bir guruh professor o‘qituvchilari Ikrom Ro‘zmatov, Shavkat Umarov, Akmal Ismoilov, Shavkat Nurullayev, Rasulbek Eshmetov, Jahongir Qurbonov, Tohirbek Ibragimov kabi professor-o‘qituvchilar faol ishtirok etishdi.
Mazkur tadbirlarda quyidagi muammolar muhokama qilindi:
1. Oqova suvlarni utilizatsiya qilish texnologiyasini yaratish:
- sanoat korxonalarining ekologik xavfsizligini ta‘minlash,
- atrof-muhitga salbiy ta’sirni kamaytirish,
- resurslardan tejamkorlik bilan foydalanish imkoniyatlarini yanada kengaytirish ko‘zda tutiladi.
Tadbir davomida oqova suvlarni qayta ishlash va utilizatsiya qilish bo‘yicha taklif etilgan innovatsion yondashuvlar, shu jumladan, yangi kimyoviy reagentlar va zamonaviy uskunalardan foydalanish masalalari batafsil tahlil qilindi.
2. TKTI Kimyo kafedrasi professori Shavkat Nurullayev hamda JizPI Kimyoviy texnologiya kafedrasi professori Ikrom Ruzmatovlar tomonidan xomashyo importiga bog‘liqlikni kamaytirishga qaratilgan loyiha taqdim etildi. Ushbu loyiha doirasida:
- mahalliy xom ashyolardan samarali foydalanish,
- sanoat korxonalarining importga qaramligini qisqartirish,
- ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish va yangi texnologiyalarni joriy etish masalalari muhokama qilindi.
Tadbir yakunida “Basalt Uzbekistan” sanoat klasteri bosh direktori A.Abdusattorov zavod mutaxassislariga loyihalarni muvaffaqiyatli amalga oshirish yuzasidan tegishli ko‘rsatmalardi berdi. Shuningdek, JizPI va TKTIning ilmiy ishlanmalarini “Basalt Uzbekistan” sanoat korxonasida amaliyotga joriy etish, OTMlar bilan hamkorlikni rivojlantirish hamda texnologik yutuqlarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha yangi kelishuvlar amalga oshishiga ishonch bildirdi.

A group of professors and teachers of the Jizzakh Polytechnic Institute and the Tashkent Institute of Chemical Technology, in collaboration with production specialists of the Basalt Uzbekistan industrial cluster and Jizzakh Battery Plant, discussed issues aimed at identifying new perspectives for the development of scientific research and industrial enterprises.
In accordance with the instructions of the President of the Republic of Uzbekistan, professors and teachers of the Department of "Chemical Technology" of the Faculty of "Chemical Engineering" of the Jizzakh Polytechnic Institute, under the leadership of the General Director of the Basalt Uzbekistan industrial cluster A. Abdusattorov and Jizzakh Battery Plant, in a roundtable discussion, issues aimed at identifying new perspectives for the development of scientific research and industrial enterprises were discussed in detail. A group of professors and teachers from the Jizzakh Polytechnic Institute and the Tashkent Institute of Chemical Technology, such as Ikrom Rozmatov, Shavkat Umarov, Akmal Ismoilov, Shavkat Nurullayev, Rasulbek Eshmetov, Jahongir Qurbonov, and Tohirbek Ibragimov, actively participated in this process.
The following issues were discussed at these events:
1. Creation of wastewater utilization technology:
- ensuring the environmental safety of industrial enterprises,
- reducing the negative impact on the environment,
- further expanding the possibilities of economical use of resources.
During the event, the proposed innovative approaches to wastewater treatment and utilization, including the use of new chemical reagents and modern equipment, were analyzed in detail.
2. Professor of the Department of Chemistry of the TKTI Shavkat Nurullayev and Professor of the Department of Chemical Technology of the JizPI Ikrom Ruzmatov presented a project aimed at reducing dependence on raw material imports. Within the framework of this project, the following issues were discussed:
- effective use of local raw materials,
- reducing the dependence of industrial enterprises on imports,
- reducing production costs and introducing new technologies.
At the end of the event, the General Director of the “Basalt Uzbekistan” industrial cluster A. Abdusattorov gave relevant instructions to the plant specialists on the successful implementation of projects. He also expressed confidence in the implementation of scientific developments of the JizPI and TKTI at the “Basalt Uzbekistan” industrial enterprise, the development of cooperation with universities, and the implementation of new agreements on supporting technological achievements.