Jizzax politexnika instituti “Energetika muhandisligi” fakultetida “Yoshlarning ma’naviy-axloqiy holatiga salbiy ta’sir ko‘rsatuvchi huquqbuzarlik, giyohvandlik, axloqsizlik kabi muammolarni bartaraf etishning samarali yo‘llari” mavzusida profilaktik davra suhbati o‘tkazildi.
Mazkur tadbirda Jizzax politexnika instituti profilaktika inspektori I.Bo‘riyev, institut xotin-qizlar masalalari bo‘yicha katta inspektor, kapitan N.Rasulova, “Energetika muhandisligi” fakulteti Fizika kafedrasi professori A.Mustafaqulov, “Energetika muhandisligi” fakultetining Yoshlar bilan ishlash va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha dekan o‘rinbosari B.Mamatkulov hamda talaba-yoshlar ishtirok etdi.
Uchrashuvni fakultetning Yoshlar bilan ishlash va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha dekan o‘rinbosari B. Mamatkulov kirish so‘zi bilan ochib berdi. U o‘z so‘zida “Yoshlarning ma’naviy-axloqiy holatiga salbiy ta’sir ko‘rsatuvchi huquqbuzarlik, giyohvandlik, axloqsizlik kabi muammolarni bartaraf etishning samarali yo‘llari” mavzusida professor-o‘qituvchilar hamda talaba-yoshlar o‘rtasida targ‘ibot tadbirlarini kuchaytirish maqsadida tashkil etilayotganligini ma’lum qildi va mazkur davra suhbati ishtirokchilari bilan tanishtirib o‘tdi.
Tadbirda so‘zga chiqqanlar tomonidan talaba-yoshlarning turli salbiy g‘oyalar ta’siriga tushib qolmasliklari uchun belgilangan zaruriy chora-tadbirlar yuzasidan ma’lumot berildi. Shuningdek, yoshlarga katta e’tibor berilayotgan bir paytda talabalar Vatan ravnaqi uchun chuqur bilim olib, yetuk mutaxassis bo‘lib yetishishi, Vatan oldida, qolaversa, ota-ona oldidagi farzandlik burchini bajarishlari kerakligi xususida, viloyatimizda huquqbuzarlik profilaktikasi, jinoyatchilikka qarshi kurashish borasida olib borilayotgan ishlar xususida to‘xtalindi.

На энергетическом факультете Джизакского политехнического института состоялся профилактический круглый стол на тему «Эффективные пути устранения таких проблем, как правонарушения, наркомания, безнравственность, отрицательно влияющих на духовно-нравственное состояние молодежи».
В мероприятии приняли участие инспектор по профилактике Джизакского политехнического института И. Буриев, старший инспектор по делам женщин института капитан Н. Расулова, профессор кафедры физики факультета «Энергетика» А. Мустафакулов, заместитель декана по работе с молодежью и духовно-просветительской работе факультета «Энергетика» Б. Маматкулов, студенты.
Встречу открыл вступительным словом заместитель декана по работе с молодежью и духовно-просветительской работе факультета Б. Маматкулов. В своем выступлении он сообщил, что круглый стол организуется с целью усиления просветительской работы среди профессорско-преподавательского состава и студентов по теме «Эффективные пути устранения таких проблем, как правонарушения, наркомания, безнравственность, негативно влияющих на духовно-нравственное состояние молодежи», и представил участников круглого стола.
Выступавшие на мероприятии представили информацию о необходимых мерах по обеспечению того, чтобы студенты и молодежь не подвергались влиянию различных негативных идей. Также, в то время, когда уделяется большое внимание молодежи, подчеркивалось, что студенты должны получать глубокие знания для развития Родины, становиться зрелыми специалистами, выполнять свой сыновний долг перед Родиной, а также перед родителями, проводимой в нашем регионе работой по профилактике правонарушений и борьбе с преступностью.