Jizzax politexnika instituti rektori, professor Alisher Usmankulov hamda institutning Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori Jamshid Abdunazarov hozirda Malayziyaning Kuala Lumpur shahrida bo‘lib turibdi. Ushbu tashrif 2025-yil 4-fevral kuni Sulton Idris educational universitetida bo‘lib o‘tadigan Birinchi O‘zbekiston-Malayziya Ta’lim Forumida ishtirok etish maqsadida amalga oshirilmoqda.
Tashrifning ilk kunida institut vakillari Petronas texnologiya universiteti bilan akademik va ilmiy hamkorlikni kengaytirish maqsadida Anglashuv memorandumi imzolashga kelishib olishdi. Shuningdek, Malayziyaning nufuzli MAG Architech, Design and Builders LTD kompaniyasi vakillari bilan uchrashuv o‘tkazilib, hamkorlik shartnomasi imzolandi. Kelishuv doirasida Jizzax politexnika instituti hududida yangi inshoot qurilishi bo‘yicha dastlabki kelishuvga erishildi.
Mazkur tashrif institutning xalqaro miqyosdagi hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamlash va Malayziya universitetlari bilan ilmiy-akademik hamkorlikni rivojlantirish yo‘lidagi muhim qadam bo‘lib xizmat qiladi.

The rector of the Jizzakh Polytechnic Institute, Professor Alisher Usmankulov, and the vice-rector for scientific affairs and innovations of the institute, Jamshid Abdunazarov, are currently in Kuala Lumpur, Malaysia. This visit is being carried out to participate in the First Uzbekistan-Malaysia Education Forum, which will be held on February 4, 2025 at the Sultan Idris Educational University.
On the first day of the visit, representatives of the institute agreed to sign a Memorandum of Understanding with the Petronas University of Technology to expand academic and scientific cooperation. A meeting was also held with representatives of the prestigious Malaysian company MAG Architech, Design and Builders LTD and a cooperation agreement was signed. As part of the agreement, a preliminary agreement was reached on the construction of a new facility on the territory of the Jizzakh Polytechnic Institute.
This visit serves as an important step towards further strengthening the institute's international cooperation and developing scientific and academic cooperation with Malaysian universities.