Jizzax politexnika instituti rektori, professor Alisher Usmankulov hamda institutning Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori Jamshid Abdunazarov hozirda Malayziyaning Kuala Lumpur shahrida bo‘lib turibdi. Ushbu tashrif 2025-yil 4-fevral kuni Sulton Idris educational universitetida bo‘lib o‘tadigan Birinchi O‘zbekiston-Malayziya Ta’lim Forumida ishtirok etish maqsadida amalga oshirilmoqda.
Tashrifning ilk kunida institut vakillari Petronas texnologiya universiteti bilan akademik va ilmiy hamkorlikni kengaytirish maqsadida Anglashuv memorandumi imzolashga kelishib olishdi. Shuningdek, Malayziyaning nufuzli MAG Architech, Design and Builders LTD kompaniyasi vakillari bilan uchrashuv o‘tkazilib, hamkorlik shartnomasi imzolandi. Kelishuv doirasida Jizzax politexnika instituti hududida yangi inshoot qurilishi bo‘yicha dastlabki kelishuvga erishildi.
Mazkur tashrif institutning xalqaro miqyosdagi hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamlash va Malayziya universitetlari bilan ilmiy-akademik hamkorlikni rivojlantirish yo‘lidagi muhim qadam bo‘lib xizmat qiladi.

В рамках визита делегации Джизакского политехнического института в Малайзию подписаны новые соглашения о сотрудничестве
Ректор Джизакского политехнического института профессор Алишер Усманкулов и проректор института по научной работе и инновациям Джамшид Абдуназаров в настоящее время находятся в Куала-Лумпуре, Малайзия. Данный визит осуществляется для участия в Первом Узбекско-Малайзийском образовательном форуме, который состоится в Образовательном университете имени Султана Идриса 4 февраля 2025 года.
В первый день визита представители института договорились подписать Меморандум о взаимопонимании с Технологическим университетом Петронас с целью расширения академического и научного сотрудничества. Также состоялась встреча с представителями престижной малазийской компании MAG Architech, Design and Builders LTD и подписано соглашение о сотрудничестве. В рамках соглашения достигнута предварительная договоренность о строительстве нового объекта на территории Джизакского политехнического института.
Этот визит станет важным шагом на пути дальнейшего укрепления международного сотрудничества института и развития научного и академического взаимодействия с малазийскими университетами.