Joriy yilning 8-fevral kuni Jizzax viloyati Zafarobod tumani markazidagi Alisher Navoiy xiyobonida buyuk shoir va mutafakkir Alisher Navoiy tavalludining 584 yilligi munosabati bilan tantanali tadbir tashkil etildi. Ushbu tadbirda davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, ilmiy-ijodiy jamoalar, ustozlar va talaba-yoshlar faol ishtirok etishdi.
Tadbirda Jizzax viloyati hokimi maslahatchisi B.Mavlyanov, O‘zbekiston yozuvchilar uyushmasi Jizzax viloyat bo‘limi rahbari M.Abdurahmonova, Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi Jizzax viloyati bo‘limi rahbari I.Umarova, Jizzax politexnika institutining Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori S.Eshbekova, shuningdek, fakultet dekanlari, bo‘lim boshliqlari, professor-o‘qituvchilar, yoshlar va ijtimoiy sohaning faol xodimlari ishtirok etdi.
Alisher Navoiy – buyuk ma’rifatparvar, millat faxri
Tadbirda so‘zga chiqqanlar Alisher Navoiyning boy ijodi va ma’naviy merosi haqida batafsil ma’lumot berib, uning asarlari inson kamolotida tutgan o‘rni, ma’rifat va madaniyat ravnaqiga qo‘shgan ulkan hissasi haqida fikr bildirishdi. Shuningdek, Navoiy ijodini o‘rganish va yosh avlodga yetkazish borasida amalga oshirilayotgan ishlar va ilmiy tadqiqotlar haqida ham alohida to‘xtalib o‘tildi.
Tadbir ishtirokchilari Alisher Navoiyning g‘oyaviy va badiiy mukammal asarlari, xususan, uning "Xamsa" tarzida yozilgan beshlik dostonlari, she’riy merosi va insonparvarlik tamoyillari haqida keng muhokamalar olib borishdi. Buyuk mutafakkir ijodining nafaqat o‘zbek, balki butunjahon adabiyotiga qo‘shgan hissasi ta’kidlandi.
Jizzax politexnika instituti jamoasining faol ishtiroki
Jizzax politexnika instituti jamoasi ushbu ma’naviy-ma’rifiy tadbirda faol ishtirok etib, talabalar va professor-o‘qituvchilar tomonidan Navoiy she’rlaridan badiiy o‘qishlar, ijodiy chiqishlar, tahliliy ma’ruzalar namoyish etildi.
Bunday tadbirlar yoshlarni buyuk ajdodlarimiz merosini chuqur o‘rganishga, ularning ma’naviy kamolotga bo‘lgan intilishini oshirishga xizmat qilishi shubhasiz. Jizzax politexnika instituti jamoasi ham buyuk alloma xotirasini yuksak qadrlab, kelgusida ham bunday ma’naviy-ma’rifiy tadbirlarda faol ishtirok etishga intilishini bildirdi.
Tadbir so‘ngida ishtirokchilar tomonidan Alisher Navoiy ijodini o‘rganish va uning boy merosini yosh avlodga yetkazish borasida kelgusida amalga oshirilishi lozim bo‘lgan ishlar haqida fikrlar bildirildi.
Tadbir davomida Jizzax politexnika instituti jamoasi tomonidan so‘z mulkining sultoni Alisher Navoiy hazratlari haykali poyiga gulchambar qo‘yildi.
Alisher Navoiy tavalludining 584 yilligiga bag‘ishlangan ushbu tadbir buyuk shoir va mutafakkirning yorqin xotirasini ulug‘lash, yosh avlodni ma’naviy boylikka oshno etishda muhim ahamiyat kasb etdi.

Коллектив Джизакского политехнического института принял активное участие в мероприятии, посвященном 584-й годовщине со дня рождения Алишера Навои
8 февраля текущего года на Аллее Алишера Навои в центре Зафарабадского района Джизакской области состоялось торжественное мероприятие, посвященное 584-й годовщине со дня рождения великого поэта и мыслителя Алишера Навои. В мероприятии приняли активное участие представители государственных и общественных организаций, научных и творческих коллективов, преподаватели и студенты.
В мероприятии приняли участие советник хокима Джизакской области Б. Мавлянов, руководитель Джизакского областного отделения Союза писателей Узбекистана М. Абдурахмонова, руководитель Джизакского областного отделения Республиканского центра духовности и просветительства И. Умарова, первый проректор по работе с молодежью и духовно-просветительской работе Джизакского политехнического института С. Эшбекова, а также деканы факультетов, заведующие кафедрами, профессора, молодежные и общественные активисты.
Алишер Навои - великий просветитель, гордость нации
Выступавшие на мероприятии подробно рассказали о богатом творчестве и духовном наследии Алишера Навои, высказали свое мнение о роли его произведений в развитии человечества и его огромном вкладе в развитие просвещения и культуры. Особое внимание было уделено проводимой работе и научным исследованиям по изучению творчества Навои и доведению его до молодого поколения.
Участники мероприятия провели широкие дискуссии об идейно-художественных шедеврах Алишера Навои, в частности, его эпических поэмах, написанных в стиле «Хамсе», его поэтическом наследии, принципах гуманизма. Подчеркнут вклад творчества великого мыслителя не только в узбекскую, но и мировую литературу.
Активное участие коллектива Джизакского политехнического института
Коллектив Джизакского политехнического института принял активное участие в этом духовно-просветительском мероприятии, а студенты и преподаватели представили художественные чтения стихотворений Навои, творческие выступления и аналитические лекции.
Подобные мероприятия, несомненно, способствуют углублению изучения наследия наших великих предков и повышению их стремления к духовному совершенству. Коллектив Джизакского политехнического института также высоко оценил память великого ученого и выразил желание в дальнейшем активно участвовать в подобных духовно-просветительских мероприятиях.
В завершение мероприятия участники высказали свои мнения о работе, которую необходимо провести в будущем по изучению творчества Алишера Навои и донесению его богатого наследия до молодого поколения.
В ходе мероприятия коллектив Джизакского политехнического института возложил венок к подножию памятника султану литературы Алишеру Навои.
Это мероприятие, посвященное 584-й годовщине со дня рождения Алишера Навои, имело важное значение в деле почтения светлой памяти великого поэта и мыслителя, приобщения молодого поколения к духовному богатству.