2025-yil 27-fevral sanasida Xitoyning Chongqing universtiteti hamda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Jizzax politexnika instituti, BYD Uzbekistan vakillari o‘rtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish uchun dastlabki uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida, Jizzax politexnika instituti, Chongqing universiteti o‘rtasida hamkorlik kelishuvi va kelajakda hamkorlikda ilmiy loyihalar amalga oshirish, qo‘shma ta’lim dasturlarini yo‘lga qo‘yish hamda hamkorlikda ilg‘or muhandislik maktabi tashkil etish bo‘yicha kelishuvlar muhokama qilindi.

On February 27, 2025, a preliminary meeting was held between representatives of Chongqing University of China and the Ministry of Higher Education, Science and Innovation, Jizzakh Polytechnic Institute, and BYD Uzbekistan to establish cooperation.
During the meeting, a cooperation agreement between Jizzakh Polytechnic Institute and Chongqing University and agreements on the implementation of joint scientific projects, the establishment of joint educational programs, and the establishment of a joint advanced engineering school were discussed.