Kun tartibiga muvofiq, Prezidentning PF-16-son farmoni bilan tasdiqlangan Davlat dasturida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash chora-tadbirlari ko‘rib chiqildi. Davlat dasturiga ko‘ra, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi 107 ta topshiriqni bajarish vazifasiga ega bo‘lib, ulardan 24 tasida asosiy ijrochi, 83 tasida hamijrochi sifatida ishtirok etadi. Muhokama davomida 2025/2026-o‘quv yilidan boshlab davlat oliygohlarining tabiiy fanlar, muhandislik-texnika, iqtisodiyot va moliya yo‘nalishlarida “Atrof-muhitni muhofaza qilish va yashil rivojlanish” fanini joriy etish vazifasi qo‘yilgani ta’kidlandi. Shu maqsadda yangilangan dasturlar asosida o‘quv rejalarini ishlab chiqish bo‘yicha topshiriqlar belgilab berildi. Shuningdek, barcha o‘quv dasturlarining TOP-300 talikka kirgan yetakchi oliygohlar tajribasi asosida takomillashtirilgani qayd etildi.