Oʻzbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining 2025-yil 28-martdagi “Kelajak muhandislari” xalqaro festivalini yuqori saviyada tashkil etish hamda oʻtkazish toʻgʻrisida”gi 119-son buyrug‘ining 2.2-bandi hamda institut rektorining 2025-yil 20-martdagi 113-AF-son buyrug‘ining ijrosini ta’minlash maqsadida “Oliygoh kubogi” doirasida “Robotlar musobaqasi” robototexnika ko‘rik-tanlovi o‘tkazildi.
“RoboSumo” hamda “Line following” yo‘nalishlarida tashkil etilgan mazkur ko‘rik-tanlovda robototexnika sohasiga qiziquvchi ijodkor, izlanuvchan va yangilik yaratishni yoqtiradigan talaba-yoshlar ishtirok etdi.
Yakuniy natijalarga ko‘ra g‘olib va sovrindorlar:
I o‘rin – Energetika muhandisligi fakulteti 411-23 EEE guruhi talabasi Komilov Ravshanbek Jo‘rabek o‘g‘li (Line Following yo‘nalishi);
II o‘rin – Kibersport fakulteti 431-22 RQ va T guruhi talabasi Saidahmedov Diyorbek Ilhom o‘g‘li (RoboSumo yo‘nalishi);
III o‘rin – Energetika muhandisligi fakulteti 542-21 MS guruhi talabasi Odilov MuhammadSobir Toxirjon o‘g‘li (RoboSumo yo‘nalishi).

В Джизакском политехническом институте прошли соревнования по робототехнике
В целях обеспечения исполнения пункта 2.2 приказа министра высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан от 28 марта 2025 года № 119 «Об организации и проведении на высоком уровне международного фестиваля «Будущие инженеры»» и приказа ректора института от 20 марта 2025 года № 113-АФ в рамках «Кубка университета» проведены соревнования по робототехнике «Robots Competition».
В этом соревновании, организованном в категориях «РобоСумо» и «Следование по линии», приняли участие креативные, любознательные и инновационные студенты, интересующиеся сферой робототехники.
По итогам конкурса победителями и призерами стали:
1 место – Комилов Равшанбек Журабекович, студент Энергетического факультета, группа ЭЭИ 411-23 (специальность «Следование по линии»);
II место – Саидахмедов Диёрбек Илхом оглу, студент факультета Киберспорта, группа 431-22 RQ и T (направление RoboSumo);
3 место – Одилов МухаммадСобир Тохирджон оглы, студент группы 542-21 МС Энергетического факультета (направление РобоСумо).