Oʻzbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining 2025-yil 28-martdagi “Kelajak muhandislari” xalqaro festivalini yuqori saviyada tashkil etish hamda oʻtkazish toʻgʻrisida”gi 119-son buyrug‘ining 2.2-bandi hamda institut rektorining 2025-yil 20-martdagi 113-AF-son buyrug‘ining ijrosini ta’minlash maqsadida “Oliygoh kubogi” doirasida “Robotlar musobaqasi” robototexnika ko‘rik-tanlovi o‘tkazildi.
“RoboSumo” hamda “Line following” yo‘nalishlarida tashkil etilgan mazkur ko‘rik-tanlovda robototexnika sohasiga qiziquvchi ijodkor, izlanuvchan va yangilik yaratishni yoqtiradigan talaba-yoshlar ishtirok etdi.
Yakuniy natijalarga ko‘ra g‘olib va sovrindorlar:
I o‘rin – Energetika muhandisligi fakulteti 411-23 EEE guruhi talabasi Komilov Ravshanbek Jo‘rabek o‘g‘li (Line Following yo‘nalishi);
II o‘rin – Kibersport fakulteti 431-22 RQ va T guruhi talabasi Saidahmedov Diyorbek Ilhom o‘g‘li (RoboSumo yo‘nalishi);
III o‘rin – Energetika muhandisligi fakulteti 542-21 MS guruhi talabasi Odilov MuhammadSobir Toxirjon o‘g‘li (RoboSumo yo‘nalishi).

In order to ensure the implementation of paragraph 2.2 of the Order of the Minister of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan No. 119 dated March 28, 2025 "On the organization and holding of the International Festival "Future Engineers" at a high level" and the Order of the Rector of the Institute No. 113-AF dated March 20, 2025, the "Robot Competition" robotics competition was held within the framework of the "University Cup".
This competition, organized in the "RoboSumo" and "Line Following" directions, was attended by creative, inquisitive and innovative students interested in the field of robotics.
According to the final results, the winners and prize-winners:
1st place - Ravshanbek Jorabek Komilov, student of the 411-23 EEE group of the Faculty of Energy Engineering son (Line Following direction);
II place – Saidahmedov Diyorbek Ilhom oglu, a student of the Faculty of Cybersports, 431-22 RQ and T group (RoboSumo direction);
III place – Odilov MuhammadSobir Tokhirjon oglu, a student of the Faculty of Energy Engineering, 542-21 MS group (RoboSumo direction).