Yangi ilmiy hamkorlik yo‘lga qo‘yildi
“BYD Uzbekistan Factory” vakillarining Jizzax politexnika institutiga tashrifi doirasida yangi ilmiy hamkorlik yo‘lga qo‘yildi.
Dastlab Jizzax politexnika institutining Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori J.Abdunazarov mehmonlarni institut hududida tashkil etilayotgan Avtomobilsozlik Ilg‘or muhandislik maktabi bilan tanishtirdi.
Tashrif davomida BYD korxonasining Markaziy Osiyo bo‘yicha bosh direktor o‘rinbosari Morgan Yin, Jizzax politexnika instituti va “BYD Uzbekistan Factory” MChJ qo‘shma korxonasi hamkorligida tashkil etilayotgan Avtomobilsozlik ilg‘or muhandislik maktabi imkoniyatlarini o‘rganish, maktabga taqdim etiladigan investitsiya mablag‘lari va R&D markazini ochish masalalarini muhokama qilindi.
Shuningdek, Ilg‘or muhandislik maktabini zamonaviy laboratoriya jihozlari bilan ta’minlash va maktabga taqdim etiladigan investitsiya mablag‘lari borasida kelishib olindi. Morgan Yin va instituti vakillari kelgusidagi tadqiqot jarayonlarini yanada takomillashtirish, zamonaviy texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha o‘zaro fikr almashdilar. Bundan tashqari, Xitoyning nufuzli oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha tashabbuslar bildirildi.
Bu tashrif nafaqat ilmiy va ta’lim sohalaridagi hamkorlikni mustahkamlashga, balki Jizzax viloyatining sanoat rivojlanishiga ham katta hissa qo‘shadi.

Новое научное сотрудничество было налажено в рамках визита представителей завода BYD Uzbeksitan в Джизакский политехнический институт.
Сначала проректор по научной работе и инновациям Джизакского политехнического института Ж. Абдуназаров познакомил гостей с создаваемой на территории института Высшей школой автомобилестроения.
В ходе визита заместитель генерального директора BYD по Центральной Азии Морган Ин обсудил возможности Высшей школы автомобильной инженерии, которая создается совместно с Джизакским политехническим институтом и совместным предприятием BYD Uzbek Factory LLC, инвестиционные средства, предоставляемые школе, а также открытие центра НИОКР.
Также было решено оснастить Высшую инженерную школу современным лабораторным оборудованием и выделить школе инвестиционные средства. Морган Инь и представители института обменялись мнениями по вопросам дальнейшего совершенствования будущих исследовательских процессов и внедрения современных технологий. Кроме того, были анонсированы инициативы по расширению сотрудничества с престижными китайскими высшими учебными заведениями.
Данный визит не только укрепит сотрудничество в научной и образовательной сферах, но и внесет значительный вклад в промышленное развитие Джизакской области.