Aholi, yoshlar hamda OAV vakillari bilan ochiq muloqot
Jizzax viloyati, Jizzax shahar, Zargarlik M.F.Y., fuqarolari, uyushmagan yoshlar bilan 19-sonli maktab binosida sayyor qabul o‘tkazildi.
Joriy yilning 30-aprel kuni Jizzax shahridagi 19-sonli maktab binosida Jizzax politexnika institutining Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori Sanobar Eshbekova Omonliqovnaning Jizzax shahar, Zargarlik M.F.Y., fuqarolari, uyushmagan yoshlari bilan sayyor qabuli bo‘lib o‘tdi.
Sayyor qabul davomida yurtboshimiz Shavkat Mirziyoyev tomonidan yaratib berilayotgan imkoniyatlar, mamlakatimizda 2025-yilni “Atrof-muhitni asrash va “yashil” iqtisodiyot yili” deb e’lon qilinganligi, “yashil” texnologiyalarni joriy etish, suvni tejash, ko‘kalamzor hududlarni keskin ko‘paytirish, Orol fojiasining oqibatlarini yumshatish, chiqindilar muammosini hal qilish, eng muhimi, aholi salomatligini mustahkamlash kabi masalalar ustuvor ahamiyat kasb etishi zarurligi ta’kidlandi. Ilm-fan, innovatsiya, IT kabi sohalarni, “yashil” va raqamli texnologiyalarni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratishimiz. Yangi ish o‘rinlari tashkil etish, aholi daromadlarini oshirish e’tiborimiz markazida bo‘lishi, ish haqi, pensiya, stipendiya va nafaqalar miqdori ko‘paytirilishi, Xotin-qizlar va nuroniylarni, yordamga muhtoj insonlarni qo‘llab-quvvatlashga alohida ahamiyat berishi, Ijtimoiy sohalar rivojini mutlaqo yangi bosqichga ko‘tarishi haqidagi prezidentimiz fikrlarini alohida takidlab o‘tdilar.
Hozirgi kunda viloyatimizda faoliyat olib borayotgan 2 ta universitet(bittasi universitet filiali) va 3 ta institut faoliyat kо‘rsatayotganini, shundan, Jizzax politexnika instituti haqida ham ma’lumotlar berib o‘tildi. Institutda talabalarga yaratilgan shart-sharoitlar, 6 ta fakultet va 24 ta kafedralarning faoliyati, institutda yoshlar bilan olib borilayotgan ishlarning holati to‘g‘risida, ma’naviy-ma’rifiy tadbirlarning o‘tkazilishi bo‘yicha to‘xtalib o‘tdi.
Institutimizga o‘qishga kirmoqchi bo‘lgan abituriyentlarni OTMga tayyorlash kurslari va talabalar uchun faoliyat olib borayotgan tо‘garaklar, yotoqxonalar haqida, sirtqi ta’lim, rus guruhlari asosida tashkil etilgan ta’lim yо‘nalishlari xususida tо‘xtalib о‘tdi. Institutda bilim olish uchun hamma qulayliklar mavjudligi, bugungi kunda institut ARMida 33 ta ta’lim yo‘nalishida 16478 ta о‘quv adabiyotlarning elektron resursi mavjud ekanligini, institutning 4 ta TTJda ham talabalar yashashi va bilim olishi uchun yetarli darajada sharoitlar yaratilganligi, barcha fanlardan yetarli darajada ma’lumotlarga ega TTJ kutubxonasi, shuningdek, “Yoshlar daftari”, “Ayollar daftari”, “Temir daftari”ga kiritilgan oila farzandlari, yetim talabalar, I va II guruh nogironligi bor talabalar uchun moddiy rag‘batlantirishlar berilishi haqida ham ma’lumotlar berib o‘tdi.
Institutning saytiga kirib barcha fuqarolar foydalanishlari mumkinligini, institutdagi kasb-hunar markazida avtomobil va traktor haydovchisi hamda kutubxonachilik, hisobchilik о‘quv kurslari tashkil etilganligini, institut huzurida 1 ta akademik litsey va texnikumlar faoliyati yо‘lga qo‘yilganligini, texnikumlarda kunduzgi, sirtqi ta’lim shakli mavjud bо‘lib, ushbu ta’lim muassasasida о‘qish istagida bо‘lganlar hujjat topshirishlarini, shuningdek, о‘qish istagini bildirgan uyushmagan yoshlar va mahalla fuqarolariga OTMga tayyorlash kurslarida tayyorlanishlari uchun sharoitlar yaratilganligini ta’kidlab, bugungi sayyor qabulning maqsadini tushuntirib o‘tdi.

Открытый диалог с населением, молодежью и представителями СМИ
В здании школы №19 был проведен выездной прием граждан МСЧ «Заргарлик» г.Джизак Джизакской области и неорганизованной молодежи.
30 апреля текущего года в здании школы №19 города Джизака состоялся выездной прием первого проректора по работе с молодежью и духовно-просветительской работе Джизакского политехнического института Санобар Эшбековой Омонликовны с гражданами города Джизака Заргарлик М.Ф.Й. и неорганизованной молодежью.
В ходе приема было подчеркнуто, что возможности, созданные нашим Президентом Шавкатом Мирзиёевым, объявление 2025 года «Годом охраны окружающей среды и «зеленой» экономики» в нашей стране, необходимость приоритизации таких вопросов, как внедрение «зеленых» технологий, водосбережение, резкое увеличение площадей зеленых насаждений, смягчение последствий трагедии Аральского моря, решение проблемы отходов и самое главное – укрепление здоровья населения. Особое внимание мы уделяем развитию таких направлений, как наука, инновации, IT, «зеленые» и цифровые технологии. Они особо подчеркнули точку зрения Президента о необходимости сосредоточиться на создании новых рабочих мест и увеличении доходов населения, повышении размеров заработной платы, пенсий, стипендий и пособий, уделить особое внимание поддержке женщин, девочек и нуждающихся людей, вывести развитие социальных сфер на совершенно новый уровень.
Была предоставлена ​​информация о том, что в настоящее время в нашей области действуют 2 университета (один из которых является филиалом университета) и 3 института, в том числе Джизакский политехнический институт. На встрече были затронуты вопросы условий, созданных для студентов в институте, деятельности 6 факультетов и 24 кафедр, состояния работы с молодежью в институте, проведения духовно-просветительских мероприятий.
Он рассказал о курсах по подготовке абитуриентов в вузах в нашем институте, о клубах и общежитиях, работающих для студентов, об образовательных направлениях, организованных на базе заочных и русских групп. Он также предоставил информацию о наличии всех удобств для обучения в институте, о том, что на сегодняшний день в Книжном фонде института имеется электронный ресурс в размере 16 478 экземпляров учебной литературы по 33 образовательным направлениям, о том, что во всех 4 ТГУ института созданы достаточные условия для проживания и обучения студентов, о том, что в библиотеке ТГУ достаточно информации по всем предметам, а также о материальном поощрении детей из семей, включенных в «Молодежную тетрадь», «Женскую тетрадь», «Железную тетрадь», и студентов-инвалидов I и II групп.
Он пояснил цель сегодняшнего визита, отметив, что все граждане могут пользоваться сайтом института, что на базе профессионального центра института организованы курсы водителей автомобилей и тракторов, библиотечного дела и бухгалтерского учета, что при институте открыты один академический лицей и один техникум, что в техникумах есть очная и заочная формы обучения, что желающие учиться в этом учебном заведении могут подать документы, что для неорганизованной молодежи и жителей микрорайона, изъявивших желание учиться, созданы условия для подготовки к профессиональному обучению на подготовительных курсах.