Prezidentimiz Shavkat Mirziyoev rahbarligida 2023-yilning 22-dekabr kuni o‘tkazilgan Respublika ma’naviyat va ma’rifat kengashining kengaytirilgan yig‘ilishida qo‘yilgan vazifalar doirasida har oyning bir kuni teatr kuni deb belgilangan.
9-may — Xotira va qadrlash kuni munosabati bilan Yunus Rajabiy nomidagi Jizzax viloyat musiqali drama teatrida Jizzax politexnika instituti talaba-yoshlari uchun Turob To‘la qalamiga mansub “Nodirabegim” spektakli namoyish etildi.
Ma’lumot uchun, mazkur tarixiy spektaklda:
— XVIII asr oxiri va XX asrning birinchi yarmida yashab ijod etgan o‘zbek mumtoz adabiyotining yetuk namoyandalaridan biri Nodirabegimning murakkab hayotiga bag‘ishlangan mazkur asarda asosan Qo‘qon xonligi taxtiga o‘tirgan 14 yoshli Muhammad Alixon davri xususida so‘z boradi.
Asarda o‘tmishimizdagi erksizlik tufayli taxt talashlar qurboniga aylangan mazlum xalq va o‘zaro ishonchsizlik, xiyonat va razolatdan jabr ko‘rgan buyuk shoiramizning iztiroblarga to‘la mashaqqatli hayoti tarixiy faktlar asosida badiiy ifoda etilgan.
O‘g‘li yosh bo‘lgani bois Nodirabegim mamlakatni boshqarishda Muhammad Alixonning yonida turadi. O‘z xalqining ozod va baxtiyor yashashini doimo orzu qilib yashagan shoira aynan mana shu davrda, yaʼni 1822 yildan to 1842-yilga qadar yurt tinchligi, obodligi yo‘lida ulkan ishlarni amalga oshirdi. Saroydagi azaliy ziddiyatlarga qaramay adabiyotning yuksalishi yo‘lida, davlatchilikni ijtimoiy va iqtisodiy ravnaq toptirish yo‘lida qanchalik murakkab bo‘lmasin, bir muncha muvaffaqiyalar qozonadi.
Mana shunday tarixiy siymolarimizning jasoratini ko‘rganda har birimiz beixtiyor g‘ururlanib ketamiz. Teatrga tez-tez kelib, tarixiy spektakllarni tomosha qilishimiz, shu orqali ajdodlarimiz haqida ko‘proq bilishimiz kerakligini his qilamiz.

Within the framework of the tasks set at the expanded meeting of the Republican Council for Spirituality and Enlightenment held on December 22, 2023 under the leadership of our President Shavkat Mirziyoyev, one day of each month was designated as Theater Day.
May 9 - On the occasion of the Day of Memory and Honor, the Jizzakh Regional Musical Drama Theater named after Yunus Rajabiy presented the play "Nodirabegim" by Turob Tola for students and youth of the Jizzakh Polytechnic Institute.
For information, this historical play:
— This work, dedicated to the complex life of Nodirabegim, one of the outstanding representatives of Uzbek classical literature, who lived and worked in the late 18th and first half of the 20th centuries, mainly tells about the era of 14-year-old Muhammad Alikhan, who ascended the throne of the Kokand Khanate.
The work depicts the oppressed people who became victims of usurpations due to our past lack of will, and the difficult life of our great poet, who suffered from mutual distrust, betrayal, and slander, full of suffering, based on historical facts.
Since her son was young, Nodirabegim stood by Muhammad Alikhan in governing the country. The poet, who always dreamed of a free and happy life for her people, accomplished great things for the peace and prosperity of the country during this period, from 1822 to 1842. Despite the eternal conflicts in the palace, she achieved some successes in the path of the rise of literature and the social and economic development of statehood, no matter how difficult it was.
When we see the courage of such historical figures, each of us involuntarily becomes proud. We feel that we should come to the theater more often and watch historical performances, thereby learning more about our ancestors.