Prezidentimiz Shavkat Mirziyoev rahbarligida 2023-yilning 22-dekabr kuni o‘tkazilgan Respublika ma’naviyat va ma’rifat kengashining kengaytirilgan yig‘ilishida qo‘yilgan vazifalar doirasida har oyning bir kuni teatr kuni deb belgilangan.
9-may — Xotira va qadrlash kuni munosabati bilan Yunus Rajabiy nomidagi Jizzax viloyat musiqali drama teatrida Jizzax politexnika instituti talaba-yoshlari uchun Turob To‘la qalamiga mansub “Nodirabegim” spektakli namoyish etildi.
Ma’lumot uchun, mazkur tarixiy spektaklda:
— XVIII asr oxiri va XX asrning birinchi yarmida yashab ijod etgan o‘zbek mumtoz adabiyotining yetuk namoyandalaridan biri Nodirabegimning murakkab hayotiga bag‘ishlangan mazkur asarda asosan Qo‘qon xonligi taxtiga o‘tirgan 14 yoshli Muhammad Alixon davri xususida so‘z boradi.
Asarda o‘tmishimizdagi erksizlik tufayli taxt talashlar qurboniga aylangan mazlum xalq va o‘zaro ishonchsizlik, xiyonat va razolatdan jabr ko‘rgan buyuk shoiramizning iztiroblarga to‘la mashaqqatli hayoti tarixiy faktlar asosida badiiy ifoda etilgan.
O‘g‘li yosh bo‘lgani bois Nodirabegim mamlakatni boshqarishda Muhammad Alixonning yonida turadi. O‘z xalqining ozod va baxtiyor yashashini doimo orzu qilib yashagan shoira aynan mana shu davrda, yaʼni 1822 yildan to 1842-yilga qadar yurt tinchligi, obodligi yo‘lida ulkan ishlarni amalga oshirdi. Saroydagi azaliy ziddiyatlarga qaramay adabiyotning yuksalishi yo‘lida, davlatchilikni ijtimoiy va iqtisodiy ravnaq toptirish yo‘lida qanchalik murakkab bo‘lmasin, bir muncha muvaffaqiyalar qozonadi.
Mana shunday tarixiy siymolarimizning jasoratini ko‘rganda har birimiz beixtiyor g‘ururlanib ketamiz. Teatrga tez-tez kelib, tarixiy spektakllarni tomosha qilishimiz, shu orqali ajdodlarimiz haqida ko‘proq bilishimiz kerakligini his qilamiz.

В рамках задач, поставленных на расширенном заседании Республиканского совета по духовности и просветительству, состоявшемся 22 декабря 2023 года, под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева один из дней каждого месяца был определен Днем театра.
9 мая, ко Дню памяти и признательности, Джизакский областной музыкально-драматический театр имени Юнуса Раджаби представил спектакль «Нодирабегим» Туроба Толы для студентов и молодежи Джизакского политехнического института.
Для вашего сведения, это историческое выступление:
— В этом произведении, посвященном сложной судьбе Нодирабегим — одного из выдающихся представителей узбекской классической литературы, жившего и творившего в конце XVIII — первой половине XX века, основное внимание уделено эпохе 14-летнего Мухаммада Алихана, взошедшего на престол Кокандского ханства.
В произведении художественно, на основе исторических фактов, изображены угнетенные люди, ставшие жертвами узурпаций из-за нашего прошлого безволия, и нелегкая жизнь нашего великого поэта, страдавшего от взаимного недоверия, предательства и позора.
Поскольку ее сын еще мал, Нодирабегым поддерживает Мухаммада Алихана в управлении страной. Поэтесса, всегда мечтавшая видеть свой народ живущим свободно и счастливо, совершила великие дела для мира и процветания страны в этот период, с 1822 по 1842 год. Несмотря на вековые распри во дворце, он добился определенных успехов, какими бы трудными они ни были, на пути подъема литературы и социально-экономического развития государства.
Когда мы видим мужество таких исторических личностей, каждый из нас невольно испытывает чувство гордости. Мы считаем, что нам следует чаще ходить в театр и смотреть исторические постановки, тем самым узнавая больше о наших предках.