Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev rahbarligida 2023-yilning 22-dekabr kuni o‘tkazilgan Respublika ma’naviyat va ma’rifat kengashining kengaytirilgan yig‘ilishida qo‘yilgan vazifalar doirasida har oyning bir kuni teatr kuni deb belgilangan.
9-may — Xotira va qadrlash kuni munosabati bilan Yunus Rajabiy nomidagi Jizzax viloyat musiqali drama teatrida Jizzax politexnika instituti prorektorlari, dekanlari, kafedra mudirlari, bo‘lim boshliqlari, professor-o‘qituvchilari hamda xodimlari institut rektori A.Usmankulov boshchiligida “Tanho yulduz” spektaklini tomosha qildilar.
Spektakl teatr ijodkorlari tomonidan mahorat bilan ijro etildi. Spektakl tomoshabinlarga xush kayfiyat bag‘ishladi.
Asarda insoniy munosabatlar, ota-ona va farzandlar o‘rtasidagi mehr-oqibat, ota-onalik burchlarini astoydil ado etib, e’tibordan chetda qolib ketgan tanholik iztirobida qolgan qahramonlar taqdiri yotadi.
Hayot sinovlariga sabr qilib, shukronalik hissi bilan yashagan bu insonlar taqdiri, asar so‘ngida, ezgu niyatlarining ijobati bilan yakun topadi.

В рамках задач, поставленных на расширенном заседании Республиканского совета по духовности и просветительству, состоявшемся 22 декабря 2023 года, под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева один из дней каждого месяца был определен Днем театра.
9 мая - В честь Дня памяти и признательности проректоры, деканы, заведующие кафедрами, начальники отделов, профессора и сотрудники Джизакского политехнического института посмотрели спектакль «Одинокая звезда» под руководством ректора института А. Усманкулова в Джизакском областном музыкально-драматическом театре имени Юнуса Раджаби.
Спектакль был искусно исполнен артистами театра. Выступление подарило зрителям хорошее настроение.
В произведении исследуются человеческие отношения, любовь между родителями и детьми, а также судьба персонажей, которые, усердно исполняя свои родительские обязанности, вынуждены терпеть муки одиночества и забвения.
Судьба этих людей, с терпением и благодарностью переносивших жизненные испытания, завершается в конце произведения осуществлением их благородных намерений.