“Motamsaro ona” yodgorligi poyiga gulchambarlar qo‘yilib, Ikkinchi jahon urushida halok bo‘lganlar xotirasiga hurmat bajo keltirildi
2025-yil 8-may kuni Jizzax politexnika instituti professor-o‘qituvchilari va xodimlari Jizzax shahridagi “Motamsaro ona” yodgorligi poyiga gulchambarlar qo‘yib, Ikkinchi jahon urushida halok bo‘lganlar xotirasiga hurmat bajo keltirdilar.
Mazkur tadbir 9-may – Xotira va qadrlash kuni munosabati bilan o‘tkazildi. Institut rektori, prorektorlar, professor-o‘qituvchilar, fakultet dekanlari hamda talaba-yoshlar yodgorlik oldida to‘planib, urush yillarida Vatan ravnaqi yo‘lida hayotini fido qilgan insonlarni yod etdilar.
Tadbir davomida qatnashchilar avvalo “Motamsaro ona” haykali poyiga gulchambarlar qo‘yib, Vatan uchun qurbon bo‘lgan minglab yurtdoshlarimiz ruhiga hurmat bajo keltirdilar. Daqiqalik sukut saqlanib, yurt tinchligi, ozodligi va farovonligi uchun jon bergan ajdodlar xotirasiga ehtirom bildirildi.
Tadbirda urush va mehnat fronti faxriylari ham ishtirok etdilar. Talaba-yoshlar ular bilan suhbat qurib, ularning xotiralari, sabr-toqati va mardlik hikoyalari orqali tarix saboqlarini angladilar. Bu uchrashuv yoshlar qalbida yurtga xizmat qilishga, tinchlikni qadrlashga bo‘lgan intilishni yanada kuchaytirdi.
Jizzax politexnika instituti jamoasi har yili 9-may kuni yurt ozodligi yo‘lida jon fido qilgan ajdodlar xotirasini yodga olishni o‘zining fuqarolik burchi deb biladi. Bu kabi tadbirlar yosh avlodni milliy g‘urur va vatanparvarlik ruhida tarbiyalashda muhim vosita bo‘lib xizmat qilmoqda.

К монументу «Скорбящая мать» были возложены венки, отдавая дань памяти погибшим во Второй мировой войне.
8 мая 2025 года профессора, преподаватели и сотрудники Джизакского политехнического института возложили венки к монументу «Скорбящая мать» в городе Джизаке, отдав дань памяти погибшим во Второй мировой войне.
Мероприятие проводилось 9 мая — в День памяти и признательности. Ректор института, проректоры, профессора, деканы факультетов, студенты собрались у памятника, чтобы почтить память тех, кто отдал свою жизнь за процветание Родины в годы войны.
В ходе мероприятия участники сначала возложили венки к подножию памятника «Скорбящей матери», отдав дань уважения душам тысяч наших соотечественников, отдавших свои жизни за Родину. Минутой молчания почтили память наших предков, отдавших свои жизни за мир, свободу и процветание страны.
В мероприятии также приняли участие ветераны войны и труда. Студенты и молодые люди беседовали с ними и извлекали уроки из истории через их воспоминания, истории о терпении и мужестве. Эта встреча еще больше укрепила в сердцах молодых людей желание служить своей стране и ценить мир.
Коллектив Джизакского политехнического института считает своим гражданским долгом ежегодно 9 мая чтить память наших предков, отдавших свои жизни за свободу страны. Подобные мероприятия служат важным инструментом воспитания подрастающего поколения в духе национальной гордости и патриотизма.