Bu haqda filial a’zolarining dastlabki yig‘ilishida Maxfirat nomli O‘rta Osiyo xalqlari tarixi instituti direktori, Xalqaro Turon fanlar akademiyasi vitse prezidenti, akademik Ulug‘bek Bababekov ma’lum qildi.
Yig‘ilish davomida so‘zga chiqqanlar tomonidan Turon fanlar akademiyasi tarixi, faoliyati va maqsadi haqida alohida to‘xtalib o‘tildi.
Turon fanlar akademiyasi Jizzax filiali ochilganligi munosabati bilan mazkur filialni rivojlantirish ishlarini tashkillashtirish va unga amaliy yordam ko‘rsatish maqsadida kengash tuzish masalasi muhokama qilindi.
Shuningdek, Turon fanlar akademiyasi Jizzax filialiga qabul qilingan ikki nafar nomzod “O‘zbek va xorijiy tillar” kafedrasi mudiri O‘rozali Norboyev hamda Ilmiy tadqiqotlar, innovatsiyalar va ilmiy pedagogik kadrlar tayyorlash bo‘limi boshlig‘i Sharof Musayevlarga faxriy akademik unvoni hamda diplomi topshirildi.

Руководителем филиала был назначен академик наук «Туран», генерал-майор Тельман Салохиддинович Муратходжаев.
Об этом сообщил на первом заседании членов отделения директор Института истории народов Центральной Азии имени Махфирата, вице-президент Международной туранской академии наук академик Улугбек Бабабеков.
В ходе встречи докладчики особо остановились на истории, деятельности и целях Академии наук Турана.
В связи с открытием Джизакского филиала Туранской академии наук был обсужден вопрос о создании совета с целью организации развития этого филиала и оказания ему практической помощи.
Также двум кандидатам, принятым в Джизакский филиал Туранской академии наук, заведующему кафедрой «Узбекский и иностранные языки» Орозали Норбоеву и заведующему отделом научных исследований, инноваций и подготовки научно-педагогических кадров Шарофу Мусаеву были присвоены почетные ученые звания и вручены дипломы.