Jizzax politexnika instituti va Xitoy Xalq Respublikasining Hefei texnologiya universiteti o‘rtasida ilmiy-texnik hamkorlik uchrashuvi bo‘lib o‘tdi
2025-yil 7-may kuni Jizzax politexnika instituti va Xitoy Xalq Respublikasining Hefei texnologiya universiteti vakillari o‘rtasida ilmiy va texnik sohalarda hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan muhim uchrashuv tashkil etildi. Mazkur uchrashuv ikki oliy ta’lim muassasasi o‘rtasida o‘zaro hamkorlik aloqalarini mustahkamlash, yangi ilmiy loyihalarni amalga oshirish va innovatsion tashabbuslarni yo‘lga qo‘yish borasida muhim qadam bo‘ldi.
Uchrashuvda Hefei texnologiya universiteti vakillari, Jizzax politexnika institutidan institut rektori, texnika fanlari doktori, professor Alisher Usmankulov, Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor Jamshid Abdunazarov, Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i Muhriddin Eshqulov, Transport muhandisligi fakulteti dekani Sirojiddin Jiyanboyev hamda Transport vositalari muhandisligi kafedrasi mudiri Sherali Suvonqulov ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida tomonlar qator dolzarb masalalarni, jumladan, Jizzax politexnika instituti qoshida tashkil etilayotgan Avtomobilsozlik Ilg‘or muhandislik maktabi faoliyati va uning istiqbollari bo‘yicha fikr almashdilar. Xususan, maktab uchun zarur bo‘lgan investitsiyalar, zamonaviy ilmiy-tadqiqot (R&D) markazini ochish masalalari, shuningdek, ilmiy-texnik loyihalarda qo‘shma ishtirok etish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Tashrif doirasida delegatsiya a’zolari Jizzax shahrida faoliyat yuritayotgan BYD avtomobil zavodiga ham tashrif buyurib, ishlab chiqarish jarayoni bilan yaqindan tanishdilar. Bu esa hamkorlikning amaliy jihatlarini mustahkamlash va sanoat bilan integratsiyalashgan ta’lim tizimini rivojlantirish yo‘lidagi yana bir muhim qadamlardan biri bo‘ldi.
Mazkur uchrashuv ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlash va ilmiy sohada yangi yutuqlarga erishish uchun yana bir muhim qadam bo‘ldi.

7 мая 2025 года состоялась важная встреча представителей Джизакского политехнического института и Хэфэйского технологического университета Китайской Народной Республики по развитию сотрудничества в научно-технической сфере. Данная встреча стала важным шагом на пути укрепления сотрудничества двух высших учебных заведений, реализации новых научных проектов и запуска инновационных инициатив.
Во встрече приняли участие представители Хэфэйского технологического университета, ректор института, доктор технических наук, профессор Алишер Усманкулов из Джизакского политехнического института, проректор по научной работе и инновациям Джамшид Абдуназаров, начальник отдела международного сотрудничества Мухриддин Эшкулов, декан факультета транспортного машиностроения Сирожиддин Жиянбоев, заведующий кафедрой транспортного машиностроения Шерали Сувонкулов.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по ряду актуальных вопросов, в том числе о деятельности и перспективах развития Высшей школы автомобилестроения, создаваемой при Джизакском политехническом институте. В частности, обсуждались необходимые инвестиции для школы, открытие современного научно-исследовательского и опытно-конструкторского (НИОКР) центра, а также возможности совместного участия в научно-технических проектах.
В рамках визита члены делегации также посетили автомобильный завод BYD, действующий в городе Джизаке, и ознакомились с производственным процессом. Это стал еще одним важным шагом на пути укрепления практических аспектов сотрудничества и развития интегрированной с промышленностью системы образования.
Эта встреча стала еще одним важным шагом на пути укрепления двустороннего сотрудничества и достижения новых достижений в научной сфере.