Jizzax politexnika institutida Xitoy Xalq Respublikasining Hefei texnologiyalar universiteti va “BYD Uzbekistan Factory” qo‘shma korxonasi vakillari ishtirokida ilmiy-amaliy seminar bo‘lib o‘tdi.
Tadbir davomida Ilg‘or muhandislik maktablarini tashkil etish, zamonaviy o‘quv rejalari va sillabuslar ishlab chiqish, shuningdek, qo‘shma laboratoriyalar tashkil etish kabi muhim yo‘nalishlar muhokama qilindi.
Mazkur hamkorlik O‘zbekistonlik talabalar uchun Xitoyda tahsil olish, ishlab chiqarish amaliyotlarida ishtirok etish va xalqaro tajriba orttirish imkoniyatini yaratadi. Bu esa ularni “BYD Uzbekistan Factory” korxonasi uchun mos yuqori malakali muhandislar sifatida tayyorlashga xizmat qiladi.
Seminar doirasida Zomin tumanidagi Dashtobod kichik sanoat zonasida faoliyat yuritayotgan 31 ta Xitoy kompaniyasiga institutning kadrlar tayyorlash salohiyati taqdim etildi.
Yig‘ilish yakunida uch tomonlama hamkorlik asosida qo‘shma ta’lim dasturlarini yanada rivojlantirish, xalqaro ilmiy tanlovlarda ishtirok etish va iqtidorli talabalar uchun stipendiyalar joriy etish bo‘yicha qator amaliy qarorlar qabul qilindi.
Tashrif doirasida delegatsiya a’zolari Jizzax shahrida faoliyat yuritayotgan BYD avtomobil zavodiga ham tashrif buyurib, ishlab chiqarish jarayoni bilan yaqindan tanishdilar. Bu esa hamkorlikning amaliy jihatlarini mustahkamlash va sanoat bilan integratsiyalashgan ta’lim tizimini rivojlantirish yo‘lidagi yana bir muhim qadamlardan biri bo‘ldi.

A scientific and practical seminar was held at the Jizzakh Polytechnic Institute with the participation of representatives of the Hefei University of Technology of the People's Republic of China and the BYD Uzbekistan Factory joint venture.
During the event, important areas such as the establishment of advanced engineering schools, the development of modern curricula and syllabi, as well as the establishment of joint laboratories were discussed.
This cooperation will create an opportunity for Uzbek students to study in China, participate in production practices and gain international experience. This will serve to train them as highly qualified engineers suitable for the BYD Uzbekistan Factory enterprise.
As part of the seminar, the institute's training potential was presented to 31 Chinese companies operating in the Dashtabad small industrial zone in the Zamin district.
At the end of the meeting, a number of practical decisions were made on the further development of joint educational programs on the basis of trilateral cooperation, participation in international scientific competitions and the introduction of scholarships for talented students.
As part of the visit, the delegation members also visited the BYD automobile plant operating in the city of Jizzakh and got acquainted with the production process. This was another important step towards strengthening the practical aspects of cooperation and developing an education system integrated with industry.