Barchamizga ma’lumki, hozirgi kunda dunyo shiddat bilan o‘zgarib, insoniyatning taqdiri va kelajagiga tahdid solayotgan xavf-xatarlar kuchayib, dunyo miqyosida shafqatsiz raqobat, turli ziddiyatlar tobora avj olmoqda. Mana shunday bir sharoitda barqarorlikni saqlashda ma’naviyat va ma’rifatga e’tibor qaratish muhim ahamiyat kasb etadi. Bu haqda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev qayd etganidek: “Biz ma’naviyat va ma’rifat ishini vatanparvarlik ishi, vijdon ishi, deb bilamiz. Vijdoni, ma’naviyati bor inson Vatanni, albatta, yaxshi ko‘radi. Vijdon, ma’naviyat degani – xalqqa, Vatanga chin yurakdan xizmat qilish deganidir..."
Ma’rifat — kishilarning ongini, bilimini, madaniyatini oshirishga qaratilgan ta’lim-tarbiya. U tabiat, jamiyat va inson mohiyati haqidagi turli bilimlar, ma’lumotlar majmuasini ham bildiradi. Ma’rifat ilmu urfon ma’nosida ham ishlatiladi. Ma’rifat tushunchasi madaniyat, ma’naviyat tushunchalari bilan bog‘liq. Ma’rifat ma’naviy qaramlikni bartaraf qiladi, insonga kuch-qudrat ato etadi. U kishilarni jaholatdan qutqaradi, buzuq ishlardan qaytaradi, yaxshi xulq va odob egasi boʻlishga yordam beradi. Ma’rifatli kishilardan tashkil topgan jamiyat ravnaq topadi, kelajagi porloq bo‘ladi.
Jizzax politexnika institutida “Jaholatga qarshi ma’rifat” mavzusida tadbir bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbirda Jizzax viloyati Din ishlari qo‘mitasi xodimi J.Islomov, Davlat xavfsizlik xizmati xodimi Z.Usmonov, institut Yoshlar masalalari, ma’naviy va ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori S.Eshbekova, Kimyo muhandisligi fakulteti dekani M.Mirzabekov, Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi boshlig‘i M.Xolbekova, fakultetning Yoshlar bilan ishlash bo‘yicha dekan o‘rinbosarlari, tyutorlar hamda talaba-yoshlar ishtirok etdi.
Tadbir davomida so‘zga chiqqanlar tomonidan yoshlardagi ma’naviy bo‘shliqni ilmu-ma’rifat bilan to‘ldirish, ularni turli yot g‘oyalar tajovuzidan himoyalashda o‘z Vataniga bo‘lgan muhabbat va daxldorlik hissini yanada rivojlantirish, buyuk tariximizni, milliy urf-odatlarimizni yoshlar qalbiga doimiy singdirib borish zarurligi ta’kidlandi.
Talabalarning ham fikr-mulohazalari tinglandi. Ularning savollariga soha mutaxassislari tomonidan batafsil javoblar berildi. Tadbir talaba-yoshlarda katta taassurot qoldirdi.

Просвещение против невежества
Все мы знаем, что сегодня мир стремительно меняется, опасности, угрожающие судьбе и будущему человечества, возрастают, а жесткая конкуренция и различные конфликты обостряются в глобальных масштабах. В таких обстоятельствах сосредоточение внимания на духовности и просветлении имеет решающее значение для поддержания стабильности. Как отметил в этой связи наш Президент Шавкат Мирзиёев: «Мы считаем дело духовности и просветительства делом патриотизма, делом совести. Человек, обладающий совестью и духовностью, непременно любит Родину. Совесть и духовность – это служение народу и Родине всем сердцем...»
Просвещение — это образование, направленное на повышение сознательности, знаний и культуры людей. Она также представляет собой комплекс разнообразных знаний и сведений о природе, обществе и сущности человека. Просвещение также используется в смысле знания и мудрости. Понятие просвещения связано с понятиями культуры и духовности. Просветление устраняет духовную зависимость и дает человеку силу и власть. Он спасает людей от невежества, отвращает их от злых дел и помогает им обрести хороший характер и манеры. Общество, состоящее из просвещенных людей, будет процветать и иметь светлое будущее.
В Джизакском политехническом институте прошло мероприятие на тему «Просвещение против невежества».
В мероприятии приняли участие сотрудник Джизакского областного комитета по делам религий Ж. Исламов, сотрудник Службы государственной безопасности З. Усманов, первый проректор института по делам молодежи и духовно-просветительской работе С. Эшбекова, декан химико-технологического факультета М. Мирзабеков, заведующий кафедрой по работе с молодежью, духовности и просвещению М. Холбекова, заместители декана по работе с молодежью факультета, преподаватели и студенты.
В ходе мероприятия выступающие подчеркивали необходимость восполнения духовной пустоты у молодежи знаниями и просвещением, дальнейшего развития чувства любви и принадлежности к своей Родине, постоянного привития молодым людям нашей великой истории и национальных традиций, одновременно защищая их от агрессии различных чужеродных идей.
Мнения студентов также были учтены. На их вопросы подробно ответили эксперты отрасли. Мероприятие произвело большое впечатление на студентов.