O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tegishli Qarori asosida va 2025-yilda Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasiga tayyorgarlik doirasida Jizzax politexnika instituti delegatsiyasi Eron Islom Respublikasida bo‘ldi.
Tashrifdan ko‘zlangan asosiy maqsad – xalqaro hamkorlikni mustahkamlash, ilmiy-tadqiqot va ta’lim sohalarida tajriba almashinuvi va sanoat hamkorlari bilan ishlash imkoniyatlarini muhokama qilish, hamda respublikamizning boy madaniy merosini yanada kengroq targ‘ib qilishdan iborat.
Safar doirasidagi asosiy tadbirlardan biri — Tehron shahridagi O‘zbekiston Respublikasi Elchixonasida tashkil etilgan “O‘zbekiston — bebaho madaniy meros” mavzusidagi ma’naviy-ma’rifiy tadbir bo‘ldi.
Tadbirda Eronlik mehmonlar, turizm sohasi vakillari, O‘zbekiston fuqarolari, tadbirkorlar, Eron Islom Respublikasining nufuzli oliygohlari rahbariyati, diplomatik korpus a’zolari, ommaviy axborot vositalari vakillari, jumladan, Eron televideniyesi, Tehran times, Iran Daily, Mehr News, ITNA News, Isfahan Ziba gazetalari ijodkorlari tashrif buyurishdi.
Mazkur tadbir O‘zbekistonning boy tarixi, betakror madaniyati va ma’naviy qadriyatlarini keng targ‘ib qilishga qaratildi. Dastur davomida madaniy obidalarimizga oid videoroliklar, Buyuk ipak yo‘liga bag‘ishlangan ko‘rgazmalar, qadimiy Samarqand, Buxoro va Xiva shaharlariga doir materiallar, shuningdek, hunarmandchilik mahsulotlari, o‘zbek milliy musiqa va raqslari namoyish etildi hamda mehmonlarga milliy taom va shirinliklar tortiq qilindi.
Xizmat safari doirasida Jizzax politexnika instituti delegatsiyasi dunyoning eng nufuzli oliy ta’lim muassasalari qatoridan o‘rin olgan, Tehron shahridagi Sharif texnologiya universiteti, Eron fan va texnologiyalar universiteti hamda Xo‘ja Nasiruddin Tusi texnologiya universitetlariga tashrif buyurdi.
Tashriflar davomida tomonlar oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida o‘zaro manfaatli hamkorlik yo‘nalishlarini belgilab oldilar va kelgusidagi qo‘shma loyihalar, professor-o‘qituvchilar hamda talabalar almashinuvi dasturlarini tashkil etish, investitsiyalarni jalb etish va oliy ta’lim xizmatlari eksportini oshirish masalalari yuzasidan fikr almashdilar.
Jizzax politexnika instituti va mazkur oliygohlar o‘rtasida rasmiy hamkorlik to‘g‘risidagi shartnomalar imzolandi.
Bunday tadbirlar, albatta, O‘zbekistonning xalqaro miqyosdagi ijobiy imidjini mustahkamlash va xorijiy hamkorlar bilan aloqalarni yanada rivojlantirish yo‘lida muhim qadamlardan biri hisoblanadi.

В соответствии с соответствующим Постановлением Президента Республики Узбекистан и в рамках подготовки к проведению в Самарканде в 2025 году 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО делегация Джизакского политехнического института посетила Исламскую Республику Иран.
Основной целью визита является укрепление международного сотрудничества, обмен опытом в сфере исследований и образования, обсуждение возможностей сотрудничества с промышленными партнерами, а также дальнейшая популяризация богатого культурного наследия нашей республики.
Одним из главных событий поездки стало духовно-просветительское мероприятие на тему «Узбекистан – бесценное культурное наследие», организованное в Посольстве Республики Узбекистан в Тегеране.
В мероприятии приняли участие иранские гости, представители туристической отрасли, граждане Узбекистана, предприниматели, руководство престижных вузов Исламской Республики Иран, члены дипломатического корпуса, представители средств массовой информации, в том числе создатели газет Iran Television, Tehran Times, Iran Daily, Mehr News, ITNA News, Isfahan Ziba.
Данное мероприятие было направлено на широкую пропаганду богатой истории, уникальной культуры и духовных ценностей Узбекистана. В ходе программы демонстрировались видеоролики о наших культурных памятниках, выставки, посвященные Великому Шелковому пути, материалы о древних городах Самарканде, Бухаре и Хиве, а также ремесленные изделия, узбекская национальная музыка и танцы, а также гостям были предложены национальные блюда и сладости.
В рамках официального визита делегация Джизакского политехнического института посетила Технологический университет имени Шарифа в Тегеране, Иранский университет науки и технологий и Технологический университет имени Ходжи Насируддина Туси, которые входят в число самых престижных высших учебных заведений мира.
В ходе визитов стороны определили взаимовыгодные направления сотрудничества между высшими учебными заведениями и обменялись мнениями о будущих совместных проектах, организации программ обмена преподавателями и студентами, привлечении инвестиций, увеличении экспорта услуг высшего образования.
Между Джизакским политехническим институтом и данными вузами были подписаны официальные соглашения о сотрудничестве.
Подобные мероприятия, безусловно, являются одним из важных шагов на пути укрепления позитивного имиджа Узбекистана на международной арене и дальнейшего развития отношений с зарубежными партнерами.