O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tegishli Qarori asosida va 2025-yilda Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasiga tayyorgarlik doirasida Jizzax politexnika instituti delegatsiyasi Eron Islom Respublikasida bo‘ldi.
Tashrifdan ko‘zlangan asosiy maqsad – xalqaro hamkorlikni mustahkamlash, ilmiy-tadqiqot va ta’lim sohalarida tajriba almashinuvi va sanoat hamkorlari bilan ishlash imkoniyatlarini muhokama qilish, hamda respublikamizning boy madaniy merosini yanada kengroq targ‘ib qilishdan iborat.
Safar doirasidagi asosiy tadbirlardan biri — Tehron shahridagi O‘zbekiston Respublikasi Elchixonasida tashkil etilgan “O‘zbekiston — bebaho madaniy meros” mavzusidagi ma’naviy-ma’rifiy tadbir bo‘ldi.
Tadbirda Eronlik mehmonlar, turizm sohasi vakillari, O‘zbekiston fuqarolari, tadbirkorlar, Eron Islom Respublikasining nufuzli oliygohlari rahbariyati, diplomatik korpus a’zolari, ommaviy axborot vositalari vakillari, jumladan, Eron televideniyesi, Tehran times, Iran Daily, Mehr News, ITNA News, Isfahan Ziba gazetalari ijodkorlari tashrif buyurishdi.
Mazkur tadbir O‘zbekistonning boy tarixi, betakror madaniyati va ma’naviy qadriyatlarini keng targ‘ib qilishga qaratildi. Dastur davomida madaniy obidalarimizga oid videoroliklar, Buyuk ipak yo‘liga bag‘ishlangan ko‘rgazmalar, qadimiy Samarqand, Buxoro va Xiva shaharlariga doir materiallar, shuningdek, hunarmandchilik mahsulotlari, o‘zbek milliy musiqa va raqslari namoyish etildi hamda mehmonlarga milliy taom va shirinliklar tortiq qilindi.
Xizmat safari doirasida Jizzax politexnika instituti delegatsiyasi dunyoning eng nufuzli oliy ta’lim muassasalari qatoridan o‘rin olgan, Tehron shahridagi Sharif texnologiya universiteti, Eron fan va texnologiyalar universiteti hamda Xo‘ja Nasiruddin Tusi texnologiya universitetlariga tashrif buyurdi.
Tashriflar davomida tomonlar oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida o‘zaro manfaatli hamkorlik yo‘nalishlarini belgilab oldilar va kelgusidagi qo‘shma loyihalar, professor-o‘qituvchilar hamda talabalar almashinuvi dasturlarini tashkil etish, investitsiyalarni jalb etish va oliy ta’lim xizmatlari eksportini oshirish masalalari yuzasidan fikr almashdilar.
Jizzax politexnika instituti va mazkur oliygohlar o‘rtasida rasmiy hamkorlik to‘g‘risidagi shartnomalar imzolandi.
Bunday tadbirlar, albatta, O‘zbekistonning xalqaro miqyosdagi ijobiy imidjini mustahkamlash va xorijiy hamkorlar bilan aloqalarni yanada rivojlantirish yo‘lida muhim qadamlardan biri hisoblanadi.

In accordance with the relevant Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan and in preparation for the 43rd session of the UNESCO General Conference to be held in Samarkand in 2025, a delegation of the Jizzakh Polytechnic Institute visited the Islamic Republic of Iran.
The main goal of the visit is to strengthen international cooperation, exchange experiences in the fields of research and education, discuss opportunities for cooperation with industrial partners, and further promote the rich cultural heritage of our republic.
One of the main events of the trip was a spiritual and educational event on the theme "Uzbekistan - a priceless cultural heritage" organized at the Embassy of the Republic of Uzbekistan in Tehran.
The event was attended by Iranian guests, representatives of the tourism industry, citizens of Uzbekistan, entrepreneurs, the leadership of prestigious universities of the Islamic Republic of Iran, members of the diplomatic corps, representatives of the media, including the creators of Iranian Television, Tehran Times, Iran Daily, Mehr News, ITNA News, Isfahan Ziba newspapers.
This event was aimed at widely promoting the rich history, unique culture and spiritual values of Uzbekistan. During the program, videos about our cultural monuments, exhibitions dedicated to the Great Silk Road, materials about the ancient cities of Samarkand, Bukhara and Khiva, as well as handicraft products, Uzbek national music and dances were shown, and the guests were treated to national dishes and sweets.
As part of the official visit, the delegation of the Jizzakh Polytechnic Institute visited the Sharif University of Technology in Tehran, the Iran University of Science and Technology, and Khoja Nasiruddin Tusi University of Technology, which are among the most prestigious higher education institutions in the world.
During the visits, the parties identified mutually beneficial areas of cooperation between higher education institutions and exchanged views on future joint projects, the organization of faculty and student exchange programs, attracting investments, and increasing the export of higher education services.
Official cooperation agreements were signed between the Jizzakh Polytechnic Institute and these universities.
Such events are, of course, one of the important steps towards strengthening the positive image of Uzbekistan in the international arena and further developing relations with foreign partners.