Qirg‘iziston davlat texnika universitetining talabalari uchun Jizzax politexnika instituti Qurilish materiallari va konstruksiyalari kafedrasi tomonidan talabalar uchun yozgi maktabi tashkil etildi.
Dasturiga asosan ishtirokchilar “Yoshlar texnoparki”, “Muhandislik maktabi” Transport muhandisligi kafedrasi va Qurilish materiallari va konstruksiyalari kafedralarining moddiy-texnik bazasi, o‘quv – ilmiy laboratoriyalari hamda o‘quv jarayonlari bilan yaqindan tanishdilar.
Shuningdek ishtirokchilar “Ziynatkor TBBZ”, “Vero”MCHJ, “Jizzakh cement plant” va “Nurli To‘lqin” MChJ korxonalarida bo‘lishdi va u yerdagi ishlab chiqarish jarayonlari va laboratoriyalar bilan tanishdilar.

The Department of Building Materials and Structures organized a summer school for students
A summer school for students of the Kyrgyz State Technical University was organized by the Department of Building Materials and Structures of the Jizzakh Polytechnic Institute.
According to the program, the participants got acquainted with the material and technical base, educational and scientific laboratories, and educational processes of the “Youth Technopark”, “Engineering School” Department of Transport Engineering and the Department of Building Materials and Structures.
The participants also visited the enterprises of “Ziynatkor TBBZ”, “Vero” LLC, “Jizzakh Cement Plant” and “Nurli To’lqin” LLC and got acquainted with the production processes and laboratories there.
During the program, the summer school participants traveled to the ancient and young city of Samarkand.