Oʻzbekiston–Xitoy ilmiy hamkorligi: yangi imkoniyatlar va amaliy qadamlar
Ayni kunlarda Oʻzbekiston Respublikasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri oʻrinbosari Otabek Mahkamov rahbarligidagi delegatsiya Xitoy Xalq Respublikasida xizmat safarida boʻlib turibdi.
Tarkibiga mamlakatimizning 13 ta yetakchi oliy taʼlim muassasasi vakillari jumladan, Jizzax politexnika instituti Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori Jamshid Abdunazarov ham faol ishtirok etmoqda.
2025-yil 10-iyun kuni Pekin shahrida boʻlib oʻtgan rasmiy uchrashuvda Otabek Mahkamov va Xitoy Xalq Respublikasi fan va texnologiyalar vaziri oʻrinbosari Chen Szyachan oʻzaro muloqot olib bordilar. Suhbat chogʻida tomonlar fan va innovatsiyalar sohasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash, jumladan, qoʻshma ilmiy tadqiqot markazlarini tashkil etish, ilmiy loyihalar sonini koʻpaytirish hamda istiqbolli yoʻnalishlarda uzoq muddatli dasturlarni amalga oshirish boʻyicha kelishuvlarga erishdilar.
Uchrashuv davomida 2025–2030-yillarga moʻljallangan “Fan va innovatsiyalar sohasidagi yoʻl xaritasi”ni ishlab chiqish, har yili ilmiy forumlar tashkil etish, yosh olimlar uchun stajirovka dasturlarini kengaytirish, shuningdek, amalga oshirilayotgan qoʻshma loyihalar sonini yiliga 30 tadan 60 tagacha oshirish masalalari muhokama etildi va tomonlar tomonidan maʼqullandi.
Maʼlumot oʻrnida qayd etish lozimki, 2019-yildan buyon Oʻzbekiston va Xitoy oʻrtasida qoʻshma ilmiy loyihalar tanlovi doimiy ravishda oʻtkazib kelinmoqda. Shu paytga qadar umumiy qiymati 65 milliard soʻmdan ortiq boʻlgan 50 ta ilmiy loyiha moliyalashtirildi.
Shuningdek, Oʻzbekiston–Xitoy ilmiy-texnikaviy hamkorligiga bagʻishlangan seminar boʻlib oʻtdi. Tadbirda oʻzbekistonlik delegatsiya faol ishtirok etib, ikki davlat oʻrtasidagi munosabatlar surʼati tobora ortib borayotganini, qoʻshma loyihalar soni va ularga ajratilayotgan mablagʻlar hajmi izchil oshib borayotganini taʼkidladi. Yigʻilishda istiqboldagi yoʻnalishlar boʻyicha qator taklif va tashabbuslar ham ilgari surildi.

Научное сотрудничество Узбекистана и Китая: новые возможности и практические шаги
В настоящее время делегация во главе с заместителем министра высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан Отабеком Махкамовым находится с рабочей поездкой в ​​Китайской Народной Республике.
В составе делегации активное участие принимают представители 13 ведущих высших учебных заведений нашей страны, в том числе проректор по научной работе и инновациям Джизакского политехнического института Джамшид Абдуназаров.
10 июня 2025 года на официальной встрече в Пекине состоялись переговоры Отабека Махкамова и заместителя министра науки и технологий Китайской Народной Республики Чэнь Сячаня. В ходе беседы стороны достигли договоренностей о дальнейшем укреплении сотрудничества в сфере науки и инноваций, в том числе о создании совместных научно-исследовательских центров, увеличении количества научных проектов, реализации долгосрочных программ по перспективным направлениям.
В ходе встречи были обсуждены и одобрены сторонами вопросы разработки «Дорожной карты в сфере науки и инноваций» на 2025-2030 годы, организации ежегодных научных форумов, расширения программ стажировок молодых ученых, а также увеличения количества реализуемых совместных проектов с 30 до 60 в год.
Следует отметить, что с 2019 года между Узбекистаном и Китаем на постоянной основе проводится конкурс совместных научных проектов. На сегодняшний день профинансировано 50 научных проектов на общую сумму более 65 млрд сумов.
Также состоялся семинар, посвященный узбекско-китайскому научно-техническому сотрудничеству. Узбекская делегация приняла активное участие в мероприятии, отметив, что темпы отношений между двумя странами неуклонно растут, количество совместных проектов и объем выделяемых на них средств неуклонно увеличивается. На встрече также был выдвинут ряд предложений и инициатив по будущим направлениям.