“Karyera kuni-2025” mehnat va amaliyot yarmarkasi ...
Jizzax politexnika institutida institut bitiruvchilari va talabalarini ish bilan ta’minlash, ishga taqsimlash, tavsiya etish hamda kelajakda ishga joylashish jarayonlarining sifat va samaradorligini oshirish maqsadida ish beruvchilar ishtirokida “Karyera kuni – 2025” mehnat yarmarkasi boʻlib oʻtdi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim tizimini 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasiga binoan Oliy ta’lim tizimini ijtimoiy soha va iqtisodiyot tarmoqlari ehtiyojlaridan kelib chiqqan holda, fan, ta’lim va ishlab chiqarishning mustahkam integratsiyasini ta’minlash asosida ta’lim sifatini yaxshilash, raqobatbardosh kadrlar tayyorlash, institut bitiruvchilarini ish bilan ta’minlash, bitiruvchilarni ishga taqsimlash, tavsiya etish, kelajakda ishga joylashish jarayonlarining sifat va samaradorligini oshirish maqsadida institut bitiruvchilari va talabalari bilan ish beruvchilar ishtirokida “Karyera kuni-2025” mehnat va amaliyot yarmarkasi tadbiri bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Jizzax viloyat Kambag‘allikni qisqartirish va Bandlik boshqarmasi, 13 ta tuman va shahardagi bandlikka ko‘maklash markazlari, Davlat arxitektura-qurilish nazorati inspeksiyasi Jizzax filiali, Jizzax viloyat Qishloq xo‘jaligi boshqarmasi, Jizzax erkin iqtisodiy zonasi direksiyasi va uning tarkibiga kiruvchi korxonalar, “BMB Energy agro logistic” MCHJ QK, “Artel” MCHJ, “Jizzax issiqlik manbai” DUK, “Jizzax hududiy elektr tarmoqlari koroxnasi” AJ, “Hududgaz Jizzax” gaz ta’minoti filiali “Jizzax suv ta’minoti” MChJ, “BYD Uzbekistan Factory” MCHJ QK, “Jizzax textile” MCHJ, “Jizzax gold textile” MCHJ, “Basalt Uzbekistan” sanoat klasteri, “Jizzax akkumulyator zavodi” AJ, “Jizzax industrial to‘qima” MCHJ, “Jizzaxdonmahsulotlari” AJ, Jizzax viloyat agrokimyoviy tahlil markazi, “Irrigatsiya invest” MCHJ, “House grand” MCHJ, “Aziza loyiha” MCHJ, Aloqa bank ATB, Turonbank ATB va viloyatdagi 90 dan ortiq korxona, tashkilotlar o‘zlarining korxona faoliyati haqidagi taqdimotlari hamda 345 ta bo‘sh ish o‘rinlari bilan qatnashdi.
Ma’lumot uchun, 2025-yilda institutni 30 ta bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha 1322 nafar, 13 ta magistratura mutaxassisliklari bo‘yicha 21 nafar jami 1343 nafar bitiruvchilar tamomlaydilar. Ularning 764 nafari Jizzax viloyatida istiqomat qiluvchilar hisoblanadi. Bugungi kunda, bitiruvchilar bandligini ta’minlash maqsadida olib borilgan tizimli ishlar natijasida ishga joylashishga ko‘maklashish to‘g‘risidagi 3 tomonlama shartnomalar imzolash jarayonlari 94 foizga bajarilgan va bu jarayon davom etmoqda.
Bu tadbirdan ko‘zlangan asosiy maqsad institut bitiruvchilarining bandligini ta’minlash, ularning kelgusidagi ish o‘rinlarini aniqlash hamda bitiruvchilar uchun ishga joylashish imkoniyatlarini yaratish, korxona va tashkilotlardagi mavjud hamda yangidan yaratilayotgan bo‘sh ish o‘rinlari bilan tanishtirishdan iborat.

Ярмарка труда и стажировок «День карьеры-2025»…
В Джизакском политехническом институте прошла ярмарка труда «День карьеры - 2025» с участием работодателей в целях обеспечения трудоустройства, трудоустройства, рекомендации и дальнейшего трудоустройства выпускников и студентов института.
В соответствии с Концепцией развития системы высшего образования Республики Узбекистан до 2030 года, система высшего образования, исходя из потребностей социальной сферы и отраслей экономики, обеспечивая прочную интеграцию науки, образования и производства, повышает качество образования, готовит конкурентоспособные кадры, обеспечивает трудоустройство выпускников института, трудоустраивает выпускников, рекомендует их, повышает качество и эффективность процессов будущего трудоустройства, прошла ярмарка труда и стажировок «День карьеры - 2025» с участием выпускников и студентов института и работодателей.
В мероприятии приняли участие Джизакское областное управление по сокращению бедности и занятости, 13 районных и городских центров поддержки занятости, Джизакский филиал Государственной архитектурно-строительной инспекции, Джизакское областное управление сельского хозяйства, Дирекция свободной экономической зоны «Джизакская» и ее дочерние предприятия, СП ООО «BMB Energy agro logistic», ООО «Артель», ГУП «Джизакские теплоисточники», «Джизакские региональные электрические сети Корохнаси». АО, «Худудгаз Джизак» газоснабжающий филиал ООО «Джизакское водоснабжение», ООО СП «BYD Узбекистан Фабрика», ООО «Джизакский текстиль», ООО «Джизакский золотой текстиль», Промышленный кластер «Базальт Узбекистан», АО «Джизакский аккумуляторный завод», ОсОО «Джизакский промышленный текстиль», АО «Джизакдонмахсулотлари», Джизакский региональный агрохимический аналитический центр, ООО «Ирригация инвест», «Хаус гранд» ООО, ООО «Азиза проект», АКБ «Алока Банк», АКБ «Туронбанк» и более 90 предприятий и организаций региона приняли участие с презентациями о своей предпринимательской деятельности и 345 вакансиях.
Для информации, в 2025 году институт закончат 1322 выпускника по 30 направлениям бакалавриата и 21 выпускник по 13 направлениям магистратуры, всего 1343 выпускника. Из них 764 — жители Джизакской области. На сегодняшний день в результате системной работы по обеспечению трудоустройства выпускников процесс подписания трехсторонних договоров о содействии в трудоустройстве завершен на 94% и этот процесс продолжается.
Основной целью данного мероприятия является обеспечение трудоустройства выпускников института, определение их будущих рабочих мест, создание возможностей трудоустройства выпускников, ознакомление их с имеющимися и вновь создаваемыми вакансиями на предприятиях и в организациях.