22-iyun kuni Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining birinchi o‘rinbosari Shohrux Daliyev Jizzax politexnika institutida bo‘lib, Ilg‘or muhandislik maktabi va Jizzax yoshlar texnoparki faoliyati
Tashrif avvalida mas’ullar tomonidan institutda yangidan tashkil etilayotgan Ilg‘or muhandislik maktabi va institut hududida joylashgan Jizzax yoshlar texnoparki faoliyati yuzasidan axborot berildi.
Mas’ullar tomonidan berilgan axborotga ko‘ra, Ilg‘or muhandislik maktabining o‘quv ustaxonasini tashkil etish bo‘yicha 5 mlrd. so‘mlik loyiha ishlab chiqilgan bo‘lib, loyiha to‘liq “O‘zavtosanoat” AJ mablag‘i evaziga, yengil konstruksiya (sendvich panel) asosida qurib bitkazilgan. Qurilish ishlari 80 foizga bajarilgan bo‘lib, hozirda pardozlash ishlari olib borilmoqda.
Bunyod etilayotgan Ilg‘or muhandislik maktabining umumiy maydoni 2160 m. kv. bo‘lib, o‘z ichiga Yoshlar texnoparki (o‘quv binosi) – 1512 m. kv. va O‘quv ustaxonasi – 648 m. kv. (18x36 m)ni qamrab oladi.
Hozirgi kunga kelib, Avtomobilsozlik ilg‘or muhandislik maktabi uchun laboratoriya uskunalari ro‘yxati shakllantirilgan bo‘lib, sotib olish ishlari amalga oshirilmoqda. Jizzax yoshlar texnoparkining har bir xonasining jihozlanishi bo‘yicha BYD Uzbekistan Factory MCHJ QK ma’sul xodimlari bilan kelishuvga erishilgan.
Shuningdek, Ilg‘or muhandislik maktabini tashkil etishda nazariy darslar o‘tkazilishi rejalashtirilgan Yoshlar texnoparki binosi qayta jihozlanmoqda hamda ilmiy laboratoriyalarni jihozlash ishlari amalga oshirilmoqda.
Ilg‘or muhandislik maktabi quyidagi o‘quv yo‘nalishlarida faoliyat olib borishi rejalashtirilgan:
Nazariy mashg‘ulotlar:
– Elektromobillar tuzilishi va nazariyasi;
– Avtomobilsozlikda ishlab chiqarish texnologiyalari;
– Loyihalash muhandisligi:
– Sanoat muhandisligi;
– Dasturlash muhandisligi;
– Elektron avtomobil yig‘ish.
Amaliy mashg‘ulotlar:
– Payvandlash jarayonlari;
– Kuzovni germetiklash va bo‘yash jarayonlari;
– Yig‘ish jarayonlari;
– Robotlarni dasturlash va ularga texnik xizmat ko‘rsatish;
– Elektromobillarda xavfsizlik texnikasi;
– Sifat nazorati.
Vazirning birinchi o‘rinbosari Sh.Daliyev mazkur ishlarni belgilangan muddatlarda sifatli amalga oshirish yuzasidan tegishli ko‘rsatmalar berdi.
Shuningdek, malaka talablari va o‘quv dasturlari ish beruvchilarning takliflari hamda TOP-300 talik ro‘yxatga kirgan xorijiy oliy ta’lim tashkilotlarining dasturlari asosida ishlab chiqish va o‘quv jarayoniga joriy etish bo‘yicha muhim tavsiyalar berildi.

On June 22, First Deputy Minister of Higher Education, Science and Innovation Shohrukh Daliyev visited the Jizzakh Polytechnic Institute and studied the activities of the Advanced Engineering School a
At the beginning of the visit, the officials provided information on the activities of the newly established Ilgor Engineering School and the Jizzakh Youth Technopark located on the territory of the institute.
According to the information provided by the officials, a project worth 5 billion soums was developed to establish an educational workshop for the Ilgor Engineering School, and the project was completed entirely at the expense of Uzavtosanoat JSC, based on lightweight construction (sandwich panels). Construction work is 80 percent complete, and finishing work is currently underway.
The total area of ​​the Ilgor Engineering School under construction is 2160 m. sq. m., including the Youth Technopark (educational building) - 1512 m. sq. m. and the Educational Workshop - 648 m. sq. m. (18x36 m).
To date, a list of laboratory equipment for the Advanced Automotive Engineering School has been formed, and procurement is underway. An agreement has been reached with the responsible employees of BYD Uzbekistan Factory LLC JV on the equipment of each room of the Jizzakh Youth Technopark.
Also, the Youth Technopark building, where theoretical classes are planned to be held during the organization of the Advanced Engineering School, is being re-equipped and work is underway to equip scientific laboratories.
The Advanced Engineering School is planned to operate in the following areas of study:
Theoretical classes:
– Structure and theory of electric vehicles;
– Production technologies in automotive engineering;
– Design engineering:
– Industrial engineering;
– Programming engineering;
– Electronic car assembly.
Practical classes:
– Welding processes;
– Body sealing and painting processes;
– Assembly processes;
– Robot programming and maintenance;
– Safety equipment in electric vehicles;
– Quality control.
First Deputy Minister Sh. Daliyev gave relevant instructions on the high-quality implementation of these works within the established deadlines.
Also, important recommendations were given on the development and implementation of qualification requirements and curricula based on the proposals of employers and programs of foreign higher education institutions included in the TOP-300 list and their implementation in the educational process.