Jizzax politexnika instituti va Suzhou Texnologiyalar universiteti (Xitoy) o‘rtasidagi uchrashuv — Xalqaro hamkorlik doirasida yangi bosqich!
✅2025-yil 18–19-iyun kunlari Jizzax politexnika institutida Xitoy Xalq Respublikasining nufuzli oliy ta’lim muassasasi — Suzhou Texnologiyalar universiteti vakillari bilan xalqaro hamkorlik uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda Jizzax politexnika instituti rektori professor A.Usmankulov va Suzhou Texnologiyalar universiteti Partiya kotibi, professor Wang Peijun boshchiligidagi delegatsiyalar ishtirok etdilar.
🤝 Muzokaralar davomida yangi ikki diplomli “New Energy Vehicle Engineering” (Yangi avlod energiya transporti injiniringi) bakalavriat yo‘nalishini aynan BYD Uzbekistan zavodi bilan hamkorlikda ochish kelishib olindi.
Shuningdek, mazkur yo‘nalish bo‘yicha kelgusida:
✔️ Bitiruvchilarning BYD zavodida ishlab chiqarish amaliyotini o‘tashini tashkil etish,
✔️ Zavod uchun malakali kadrlarni tayyorlash,
✔️ Zavod xodimlari uchun malaka oshirish kurslarini tashkil etish,
✔️ BYD zavodidagi mavjud texnologik muammolarga ilmiy asoslangan yechimlar ishlab chiqish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
🔹 Uchrashuv doirasida “Innovatsion smart o‘quv xonasi” va “Qo‘shma laboratoriya”ning ochilish marosimlari ham bo‘lib o‘tdi.
📸 Tadbir yakunida esdalik sovg‘alari almashildi va faxriy suratga tushildi.
➡️Institutdagi tadbirlar yakunlangach, ikki oliygoh vakillari “BYD Uzbekistan Factory” korxonasiga tashrif buyurishdi. Mehmonlar korxona faoliyati bilan yaqindan tanishib, korxona rahbariyati bilan uchrashuvi o‘tkazdilar.
Ma’lumot uchun, bugungi kunda “BYD Uzbekistan Factory” yiliga 50 ming dona elektromobil ishlab chiqarish quvvatiga ega. Korxona Jizzax politexnika instituti bilan imzolangan hamkorlik memorandumi asosida malakali mutaxassislar tayyorlashni boshlab yuborgan. Dual ta’lim tizimi doirasida talabalar ishlab chiqarish jarayoni bilan bevosita tanishib, amaliy mashg‘ulotlarni o‘tash imkoniyatiga ega bo‘lmoqdalar.
Bundan tashqari, hamkorlik doirasida avtomobil qismlarini ishlab chiqarishni mahalliylashtirish darajasini oshirish, elektromobillarni mahalliy iqlim va yo‘l sharoitiga moslashtirish uchun muhandis va malakali texnik mutaxassislar tayyorlash, ilmiy tadqiqotlar natijalarini ishlab chiqarishga joriy etish, amaliyotga yo‘naltirilgan tadqiqotlarga e’tibor qaratish hamda ilmiy-amaliy loyihalarni moliyalashtirishni kengaytirish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda.

The meeting between Jizzakh Polytechnic Institute and Suzhou University of Technology (China) is a new stage in international cooperation!
✅On June 18-19, 2025, an international cooperation meeting was held at the Jizzakh Polytechnic Institute with representatives of the prestigious higher education institution of the People's Republic of China - Suzhou University of Technology.
The meeting was attended by delegations led by the rector of the Jizzakh Polytechnic Institute, Professor A. Usmankulov, and the Party Secretary of the Suzhou University of Technology, Professor Wang Peijun.
🤝 During the negotiations, it was agreed to open a new double-degree bachelor's degree program "New Energy Vehicle Engineering" in collaboration with the BYD Uzbekistan plant.
Also, in this direction, in the future:
✔️ Organization of production practice for graduates at the BYD plant,
✔️ Training of qualified personnel for the plant,
✔️ Organization of advanced training courses for plant employees,
✔️ Agreements were reached on the development of scientifically based solutions to existing technological problems at the BYD plant.
🔹 As part of the meeting, the opening ceremonies of the “Innovative Smart Classroom” and the “Joint Laboratory” were also held.
📸 At the end of the event, souvenirs were exchanged and a commemorative photo was taken.
➡️After the events at the institute were completed, representatives of the two universities visited the “BYD Uzbekistan Factory” enterprise. The guests got acquainted with the activities of the enterprise and held a meeting with the management of the enterprise.
For information, today the “BYD Uzbekistan Factory” has a production capacity of 50 thousand electric vehicles per year. The enterprise has begun training qualified specialists on the basis of a memorandum of cooperation signed with the Jizzakh Polytechnic Institute. Within the framework of the dual education system, students have the opportunity to get acquainted with the production process directly and undergo practical training.
In addition, within the framework of the cooperation, work is being carried out to increase the level of localization of the production of automotive parts, train engineers and qualified technical specialists to adapt electric vehicles to local climate and road conditions, implement the results of scientific research into production, focus on practice-oriented research, and expand funding for scientific and practical projects.