2025-yil 8-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rahbarligida 2025-yil 15-may kuni o‘tkazilgan “Maktab ta’limi tizimidagi islohotlar samaradorligini yanada oshirish hamda kelgusidagi ustuvor vazifalar” mavzusidagi videoselektor yig‘ilishda berilgan topshiriqlar, shuningdek, 2025-yil 23-mayda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri tomonidan tasdiqlangan “Dolzarb 90 kun” loyihasining 36-sonli yig‘ilish bayoni ijrosini ta’minlash maqsadida Jizzax politexnika institutida talaba-yoshlarning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish, ularni sog‘lom turmush tarziga jalb qilish va jismoniy faolligini oshirish maqsadida sport musobaqalari tashkil etildi.
Mazkur musobaqalar yugurish hamda turnikka tortilish sport turlari bo‘yicha o‘tkazildi. Bu sport turlari — shunchaki jismoniy faollik emas, balki ajdodlardan meros bo‘lgan qadriyatlarning zamonaviy ifodasidir. Ular yoshlar qalbiga jamoaviylik ruhi, iroda kuchi va bardoshni singdiradi, tarix bilan bugunni bog‘laydi.

On July 8, 2025, in order to ensure the implementation of the instructions given at the videoconference meeting on May 15, 2025 under the leadership of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev on the topic “Further increasing the effectiveness of reforms in the school education system and future priorities”, as well as the minutes of the meeting No. 36 of the “Urgent 90 Days” project approved by the Minister of Higher Education, Science and Innovations on May 23, 2025, sports competitions were organized at the Jizzakh Polytechnic Institute to meaningfully organize the free time of students and young people, attract them to a healthy lifestyle and increase their physical activity.
These competitions were held in running and horizontal barbell pull-ups. These sports are not just physical activity, but a modern expression of values inherited from ancestors. They instill in the hearts of young people a spirit of teamwork, willpower, and resilience, connecting history with the present.