Jizzax politexnika institutida Ijro intizomini mustahkamlash bo‘yicha o‘quv-amaliy seminar bo‘lib o‘tdi.
Jizzax politexnika institutida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Davlat organlari va tashkilotlarida ijro intizomini yanada mustahkamlashning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 2025-yil 25-iyuldagi PF-117-son Farmoni mazmun-mohiyatini va ahamiyatini tushuntirish hamda ijro intizomini mustahkamlash maqsadida o‘quv-amaliy seminar bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbirda institut o‘quv ishlari bo‘yicha prorektori M. Ochilov, barcha fakultetlarning dekanlari, bo‘lim boshliqlari hamda kafedra mudirlari ishtirok etdi.
Ma’ruzachilar tomonidan Farmonda belgilangan asosiy yo‘nalishlar, xususan: davlat organlarida ijro intizomini mustahkamlash bo‘yicha qat’iy tartib o‘rnatilishi, ijro intizomi bo‘yicha rahbar va mas’ul xodimlarning shaxsiy javobgarligi oshirilishi, ijro bo‘yicha real tahlil va monitoring mexanizmlarini kuchaytirish zarurligi haqida to‘xtalib o‘tildi.

An educational and practical seminar on strengthening executive discipline was held at the Jizzakh Polytechnic Institute.
An educational and practical seminar was held at the Jizzakh Polytechnic Institute to explain the content and significance of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. PF-117 dated July 25, 2025 “On additional measures to further strengthen executive discipline in state bodies and organizations” and to strengthen executive discipline.
The event was attended by the Vice-Rector for Academic Affairs of the Institute M. Ochilov, deans of all faculties, heads of departments and heads of departments.
The speakers touched upon the main areas set out in the Decree, in particular: the establishment of a strict procedure for strengthening executive discipline in state bodies, increasing the personal responsibility of managers and responsible employees for executive discipline, and the need to strengthen mechanisms for real analysis and monitoring of execution.
Recommendations were also made on new requirements for executive discipline and issues of inter-organizational cooperation in ensuring their implementation.
At the end of the event, the participants exchanged views in a question-and-answer format on how the content of this Decree should be practically reflected in their activities.