2025-yil 15-avgust kuni BYD Uzbekistan Factory qo‘shma korxonasi direktori A. Muhitdinov hamda Toshkent shahridagi Turin politexnika universiteti rektori O. To‘ychiyev Jizzax politexnika institutida tashkil etilgan Ilg‘or muhandislik maktabida bo‘lishdi.
Tashrif davomida mehmonlar Jizzax politexnika instituti rektori Alisher Usmankulov bilan birgalikda hamkorlikda amalga oshirilishi zarur bo‘lgan ishlar yuzasidan kelishib oldilar.
Maʼlumot uchun, hozirgi kunda muhandislik maktabini jihozlash ishlari to‘liq yakunlangan boʻlib, foydalanishga topshirishga tayyor.
Ilg‘or muhandislik maktabining o‘quv ustaxonasini tashkil etish bo‘yicha bino qiymati 4,5 mlrd va uskunalar qiymati 3,5 mlrd so‘mlik loyiha ishlab chiqilgan bo‘lib, loyiha to‘liq “O‘zavtosanoat” AJ mablag‘i evaziga yengil konstruksiya (sendvich panel) asosida qurib bitkazilgan.
Ilg‘or muhandislik maktabi quyidagi o‘quv yo‘nalishlarida faoliyat olib borishi rejalashtirilgan:
Nazariy mashg‘ulotlar:
– Elektromobillar tuzilishi va nazariyasi;
– Avtomobilsozlikda ishlab chiqarish texnologiyalari;
– Loyihalash muhandisligi;
– Sanoat muhandisligi;
– Dasturlash muhandisligi;
– Elektron avtomobil yig‘ish.
Amaliy mashg‘ulotlar:
– Payvandlash jarayonlari;
– Kuzovni germetiklash va bo‘yash jarayonlari;
– Yig‘ish jarayonlari;
– Robotlarni dasturlash va ularga texnik xizmat ko‘rsatish;
– Elektromobillarda xavfsizlik texnikasi;
– Sifat nazorati.
Ilg‘or muhandislik maktabi o‘quv dasturlari to‘liqligicha “BYD Uzbekistan Factory” MCHJ QK avtomobil zavodining talablari asosida ishlab chiqilgan bo‘lib, muhandislik maktabini muvaffaqiyatli tamomlagan bitiruvchilar ishlab chiqarish zavodlarida ishlash imkoniyatiga ega bo‘ladi.

Согласованы необходимые действия.
15 августа 2025 года директор совместного предприятия BYD Uzbekistan Factory А. Мухитдинов и ректор Туринского политехнического университета в г. Ташкенте О. Туйчиев посетили Высшую инженерную школу, созданную при Джизакском политехническом институте.
В ходе визита гости совместно с ректором Джизакского политехнического института Алишером Усманкуловым согласовали предстоящие работы.
Кстати, в настоящее время оборудование Высшей инженерной школы полностью завершено и готово к вводу в эксплуатацию.
Разработан проект по созданию учебного цеха Высшей инженерной школы стоимостью строительства 4,5 млрд сумов и оборудования 3,5 млрд сумов. Проект полностью реализован за счет средств АК «Узавтосаноат» на основе облегченного строительства (сэндвич-панели).
В Высшей инженерной школе планируется функционирование по следующим направлениям обучения:
Теоретическая подготовка:
– Устройство и теория электромобилей;
– Производственные технологии в автомобилестроении;
– Конструкторское проектирование;
– Промышленная инженерия;
– Программирование;
– Сборка электронных транспортных средств.
Практическая подготовка:
– Сварочные процессы;
– Герметизация и окраска кузова;
– Сборочные процессы;
– Программирование и обслуживание роботов;
– Средства безопасности в электромобилях;
– Контроль качества.
Учебная программа Высшей инженерной школы полностью разработана с учетом требований СП автомобильного завода ООО «BYD Uzbekistan Factory», и выпускники, успешно окончившие Высшую инженерную школу, получат возможность работать на заводах-изготовителях.