JizPIda yangi o‘quv yilining ochilishiga bag‘ishlangan tantanali tadbir bo‘lib o‘tdi
Bugun, 3-sentyabr kuni respublikamiz bo‘ylab barcha oliy ta’lim muassasalarida yangi 2025-2026-o‘quv yilining ochilish marosimlari o‘tkazilmoqda. Xususan, Jizzax politexnika institutida ham bugun “Vatan uchun, xalq uchun, millat uchun!” shiori ostida tantanali tadbir 1-bosqich talabalari ishtirokida ko‘tarinki ruhda bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda institut ma’muriyati, professor-o‘qituvchilar, korxona va tashkilotlardagi rahbar, mutaxassislar, talaba-yoshlar hamda ularning ota-onalari ishtirok etdilar.
Tadbir avvalida institut rektori, texnika fanlari doktori, professor A.Usmankulov Mustaqilligimizning 34 yilligi munosabati bilan nutq so‘zladi.
Institut rektori barcha tadbir ishtirokchilari, professor-o‘qituvchilar hamda o‘z iqtidori, ilmi, ijodiy izlanishi bilan institut faoliyatida ishtirok etayotgan yigit-qizlarni bayram bilan tabriklab, o‘zining samimiy tilaklarini yo‘lladi.
Shuningdek, rektor o‘z so‘zida yurtimizdagi hamda institutdagi yangiliklar, erishilayotgan yutuqlar haqida ma’lumot berib, institutimizning barcha talaba-yoshlariga murojaat qildi.
Shundan so‘ng, institut rektori bir qator talaba-yoshlarni taqdirladi.
Taqdirlash marosimi yakunlangach so‘z navbati mehmonlarga, institut faxriy o‘qituvchilariga hamda yuqori ball to‘plab, talabalik baxtiga muyassar bo‘lgan talabalar va ularning ota-onalarga berildi.
Tadbir institut iqtidorli talabalari ijrosidagi milliy kuy-qo‘shiqlar hamda jozibador raqslar bilan davom etdi.
Navbatda institutning o‘quv ishlari bo‘yicha prorektori M.Ochilov so‘zga chiqib, o‘quv jarayoni va oldimizda turgan vazifalar haqida ma’lumot berdi.
Shundan so‘ng, talabalar o‘quv auditoriyalariga qarab yo‘l oldilar.
Tadbir yakunlangach, institut rektori A.Usmankulov professor-o‘qituvchilar bilan suhbat qurib, ilmiy izlanuvchilarning ishlanmalari va loyihalari bilan tanishdi. Ilm-fan va texnologiyalar sohasidagi amaliy loyihalarni ko‘zdan kechirib, o‘z takliflarini bildirdi.

Сегодня, 3 сентября, во всех высших учебных заведениях республики проходят торжественные церемонии открытия нового 2025-2026 учебного года. В частности, сегодня в Джизакском политехническом институте с участием студентов первого курса в торжественной обстановке прошло торжественное мероприятие под девизом «За Родину, за народ, за страну!».
В мероприятии приняли участие администрация института, профессорско-преподавательский состав, руководители предприятий и организаций, специалисты, студенты и молодёжь, а также их родители.
В начале мероприятия ректор института, доктор технических наук, профессор А. Усманкулов, выступил с речью, посвящённой 34-й годовщине Независимости нашей страны.
Ректор института поздравил всех участников мероприятия, профессорско-преподавательский состав, а также молодёжь, которая своим талантом, знаниями и творческим трудом участвует в жизни института, с праздником и передал свои искренние пожелания.
Ректор также обратился ко всем студентам нашего института, рассказав о новостях в стране и институте, о достигнутых успехах.
Затем ректор института наградил ряд студентов.
После церемонии награждения слово было предоставлено гостям, почетным преподавателям института, а также студентам, набравшим высокие баллы и ставшим студентами, и их родителям.
Мероприятие продолжилось исполнением национальных песен и зажигательных танцев в исполнении талантливых студентов института.
Далее выступил проректор института по учебной работе М. Очилов, который рассказал об учебном процессе и предстоящих задачах.
После этого студенты разошлись по учебным аудиториям.
После мероприятия ректор института А. Усманкулов пообщался с профессорами и преподавателями, ознакомился с разработками и проектами научных сотрудников. Он проанализировал практические проекты в области науки и техники и внес свои предложения.