Bugun Jizzax politexnika instituti konferensiyalar zalida institut rektori Alisher Usmankulov boshchiligida navbatdagi yig‘ilish o‘tkazildi.
Unda institut rektori, soha prorektorlari, bo‘lim boshliqlari, “Energetika muhandisligi” fakultetiga qarashli kafedralar mudirlari hamda fakultet professor-o‘qituvchilari ishtirok etdi.
Yig‘ilishda bugungi kunga qadar fakultetda amalga oshirilgan ishlar sarhisob qilinib, oldinda turgan muhim vazifalar ko‘rib chiqildi.
Institut rektori tomonidan ta’lim sifati va samaradorligini oshirish hamda talabalarga qo‘shimcha qulayliklar yaratish yuzasidan mas’ullarga tegishli ko‘rsatmalar berildi.
Yig‘ilish davomida “Energetika muhandisligi” fakultetiga yangi tayinlangan dekan Usanov Mehriddin Mustafayevich hamda “Oliy matematika” kafedrasiga tayinlangan mudir Adilov Bobur Baxridin o‘g‘li jamoaga tanishtirildi.
Institut rektori yangi tayinlangan fakultet dekaniga hamda kafedra mudirlariga mas’uliyatli vazifalarida omad tilab, oliygohimiz nufuzini yanada oshirish, ta’lim sifatini va ilmiy salohiyatni ko‘tarish yuzasidan topshiriqlar berdi.

New appointments have been made at the institute
Today, another meeting was held in the conference hall of the Jizzakh Polytechnic Institute under the chairmanship of the rector of the institute, Alisher Usmankulov.
It was attended by the rector of the institute, vice-rectors, heads of departments, heads of departments of the faculty of "Power Engineering" and professors and teachers of the faculty.
The meeting summarized the work carried out at the faculty to date and considered important tasks ahead.
The rector of the institute gave relevant instructions to those responsible for improving the quality and efficiency of education and creating additional amenities for students.
During the meeting, the newly appointed dean of the faculty of "Power Engineering" Usanov Mehriddin Mustafayevich and the newly appointed head of the department of "Higher Mathematics" Adilov Bobur Bakhridin oglu were introduced to the team.
The rector of the institute wished the newly appointed dean of the faculty and heads of departments success in their responsible duties and gave instructions to further increase the prestige of our university, improve the quality of education and scientific potential.
For information, Mehriddin Usanov held the position of head of the department of "Higher Mathematics" before his appointment.