Mazkur tashrifdan ko‘zlangan asosiy maqsad — yosh avlod qalbida tarixiy xotira, vatanparvarlik tuyg‘ularini mustahkamlash, mustabid tuzum davrida begunoh qurbon bo‘lgan vatandoshlarimiz xotirasini yod etish, ularning hayoti va faoliyati bilan yaqindan tanishtirishdan iborat bo‘ldi.
Muzey direktori B.Ergasheva tamonidan A.Qodiriy nomidagi Jizzax davlat pedagogika universiteti qoshidagi “Qatag‘on qurbonlari xotirasi muzeyi” 2021-yilning 31-avgust sanasida — O‘zbekiston Respublikasi “Qatag‘on qurbonlarini xotirlash kuni” arafasida ochilgan va muzeyning tashkil etilganligi haqida aytib o‘tdi.
Muzey direktori muzey bilan tanishtirar ekan, muzey ekspozitsiyalarida XX asr boshlarida Sovet tuzumi tomonidan amalga oshirilgan siyosiy repressiyalar, jumladan, 1937–1938-yillardagi qatag‘onlar, O‘zbekiston ziyolilari, din va madaniyat arboblari, shoir va yozuvchilarning nohaq ravishda jazolanishi, surgun qilinishi va qatl etilishi haqidagi muhim tarixiy hujjatlar, fotosuratlar, shaxsiy buyumlar va arxiv materiallari jamlanganini ta’kidladi. Muzeyda, shuningdek, 1916-yilgi xalq qo‘zg‘olonlari (shu jumladan, Jizzax qo‘zg‘oloni), mustabid tuzumga qarshi kurashgan milliy ozodlik harakati yetakchilari hayoti va faoliyatiga oid ma’lumotlar ham o‘rin olgan. Ziyolilar orasidan Fitrat, Cho‘lpon, Abdulla Qodiriy, Usmon Nosir, Behbudiy va boshqa ko‘plab tarixiy shaxslarning hayot yo‘li va ularning millat taraqqiyoti yo‘lidagi xizmatlari haqida alohida stendlar tashkil etilgan.
Shuningdek, tashrif davomida Jizzax politexnika institutining Ijtimoiy fanlar kafedrasi katta o‘qituvchisi Z. Yodgorov tomonidan talabalar uchun maxsus ma’ruza tashkil etildi.
Ma’ruzada ta’kidlanganidek, Jadidlar harakati XIX asr oxiri va XX asr boshlarida vujudga kelgan ma’rifatparvarlar harakati bo‘lib, ularning asosiy maqsadi xalqni jaholatdan chiqarish, zamonaviy bilimlar asosida tarbiyalash, o‘zligini anglash va milliy uyg‘onishni ta’minlash edi.
Jadidlar yangi usulda dars beruvchi maktablar ochib, o‘quvchilarga matematika, geografiya, tarix kabi dunyoviy fanlarni o‘rgatdilar, ayollar savodxonligini oshirish va milliy matbuotni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratdilar.
Z. Yodgorov o‘z chiqishida Mahmudxo‘ja Behbudiy, Abdulla Avloniy, Munavvarqori Abdurashidxonov, Abdurauf Fitrat, Cho‘lpon, Abdulla Qodiriy kabi jadid ziyolilarning hayoti va faoliyati, shuningdek ularning 1937–1938-yillardagi qatag‘onlar davrida nohaq jazolanganini alohida ta’kidladi.
Talabalar jadidchilik harakati orqali o‘zbek xalqining mustamlakachilik zulmiga qarshi ko‘tarilgan ma’naviy-ma’rifiy kurashi, milliy o‘zlikni saqlab qolish yo‘lida ko‘rsatgan fidoyiliklari haqida chuqur taassurotga ega bo‘lishdi.

6 сентября 2025 года студенты 1-го курса всех факультетов Джизакского политехнического института посетили «Музей памяти жертв репрессий», действующий в Джизакском государственном педагогическом университете имени А. Кадыри.
Главной целью визита было укрепление исторической памяти и патриотических чувств в сердцах молодого поколения, увековечение памяти наших соотечественников, ставших невинными жертвами в эпоху авторитарного режима, ознакомление с их жизнью и деятельностью.
Директор музея Б. Эргашева рассказала об открытии «Музея памяти жертв репрессий» в Джизакском государственном педагогическом университете имени А. Кадыри 31 августа 2021 года, в преддверии Дня памяти жертв репрессий в Республике Узбекистан, и о создании музея.
Представляя музей, директор музея отметил, что экспозиции музея содержат важные исторические документы, фотографии, личные вещи и архивные материалы, рассказывающие о политических репрессиях советской власти начала XX века, в том числе о репрессиях 1937–1938 годов, о несправедливых наказаниях, ссылках и казнях узбекской интеллигенции, религиозных и культурных деятелей, поэтов и писателей. Музей также содержит информацию о народных восстаниях 1916 года (в том числе о Джизакском восстании), жизни и деятельности лидеров национально-освободительного движения, боровшихся с тираническим режимом. Отдельные стенды посвящены жизненному пути Фитрата, Чолпона, Абдуллы Кадыри, Усмана Насира, Бехбуди и многих других исторических деятелей из числа интеллигенции и их заслугам в развитии страны.
Также в ходе визита для студентов была организована специальная лекция старшего преподавателя кафедры общественных наук Джизакского политехнического института З. Ёдгорова.
Как отмечалось в лекции, движение джадидов было просветительским движением, возникшим в конце XIX – начале XX веков, главной целью которого было избавление народа от невежества, воспитание его на основе современных знаний, формирование его самосознания и национальное пробуждение.
Джадиды открывали школы с новым подходом к обучению, преподавали светские предметы, такие как математика, география и история, и уделяли особое внимание повышению женской грамотности и развитию национальной прессы.
В своем выступлении З. Ёдгоров рассказал о жизни и деятельности таких джадидских интеллектуалов, как Махмудходжа Бехбуди, Абдулла Авлони, Мунавваркори Абдурашидханов, Абдурауф Фитрат, Чулпон, Абдулла Кадыри, а также об их несправедливом наказании в период репрессий 1937–1938 годов.
Глубокое впечатление на студентов произвела духовная и просветительская борьба узбекского народа против колониального гнёта через движение джадидов, а также их самоотверженность в сохранении своей национальной идентичности.