Mazkur tashrifdan ko‘zlangan asosiy maqsad — yosh avlod qalbida tarixiy xotira, vatanparvarlik tuyg‘ularini mustahkamlash, mustabid tuzum davrida begunoh qurbon bo‘lgan vatandoshlarimiz xotirasini yod etish, ularning hayoti va faoliyati bilan yaqindan tanishtirishdan iborat bo‘ldi.
Muzey direktori B.Ergasheva tamonidan A.Qodiriy nomidagi Jizzax davlat pedagogika universiteti qoshidagi “Qatag‘on qurbonlari xotirasi muzeyi” 2021-yilning 31-avgust sanasida — O‘zbekiston Respublikasi “Qatag‘on qurbonlarini xotirlash kuni” arafasida ochilgan va muzeyning tashkil etilganligi haqida aytib o‘tdi.
Muzey direktori muzey bilan tanishtirar ekan, muzey ekspozitsiyalarida XX asr boshlarida Sovet tuzumi tomonidan amalga oshirilgan siyosiy repressiyalar, jumladan, 1937–1938-yillardagi qatag‘onlar, O‘zbekiston ziyolilari, din va madaniyat arboblari, shoir va yozuvchilarning nohaq ravishda jazolanishi, surgun qilinishi va qatl etilishi haqidagi muhim tarixiy hujjatlar, fotosuratlar, shaxsiy buyumlar va arxiv materiallari jamlanganini ta’kidladi. Muzeyda, shuningdek, 1916-yilgi xalq qo‘zg‘olonlari (shu jumladan, Jizzax qo‘zg‘oloni), mustabid tuzumga qarshi kurashgan milliy ozodlik harakati yetakchilari hayoti va faoliyatiga oid ma’lumotlar ham o‘rin olgan. Ziyolilar orasidan Fitrat, Cho‘lpon, Abdulla Qodiriy, Usmon Nosir, Behbudiy va boshqa ko‘plab tarixiy shaxslarning hayot yo‘li va ularning millat taraqqiyoti yo‘lidagi xizmatlari haqida alohida stendlar tashkil etilgan.
Shuningdek, tashrif davomida Jizzax politexnika institutining Ijtimoiy fanlar kafedrasi katta o‘qituvchisi Z. Yodgorov tomonidan talabalar uchun maxsus ma’ruza tashkil etildi.
Ma’ruzada ta’kidlanganidek, Jadidlar harakati XIX asr oxiri va XX asr boshlarida vujudga kelgan ma’rifatparvarlar harakati bo‘lib, ularning asosiy maqsadi xalqni jaholatdan chiqarish, zamonaviy bilimlar asosida tarbiyalash, o‘zligini anglash va milliy uyg‘onishni ta’minlash edi.
Jadidlar yangi usulda dars beruvchi maktablar ochib, o‘quvchilarga matematika, geografiya, tarix kabi dunyoviy fanlarni o‘rgatdilar, ayollar savodxonligini oshirish va milliy matbuotni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratdilar.
Z. Yodgorov o‘z chiqishida Mahmudxo‘ja Behbudiy, Abdulla Avloniy, Munavvarqori Abdurashidxonov, Abdurauf Fitrat, Cho‘lpon, Abdulla Qodiriy kabi jadid ziyolilarning hayoti va faoliyati, shuningdek ularning 1937–1938-yillardagi qatag‘onlar davrida nohaq jazolanganini alohida ta’kidladi.
Talabalar jadidchilik harakati orqali o‘zbek xalqining mustamlakachilik zulmiga qarshi ko‘tarilgan ma’naviy-ma’rifiy kurashi, milliy o‘zlikni saqlab qolish yo‘lida ko‘rsatgan fidoyiliklari haqida chuqur taassurotga ega bo‘lishdi.

On September 6, 2025, 1st-year students from all faculties of the Jizzakh Polytechnic Institute visited the “Museum of Memory of Victims of Repression” operating at the Jizzakh State Pedagogical University named after A. Qodiri.
The main goal of this visit was to strengthen historical memory and patriotic feelings in the hearts of the younger generation, to commemorate the memory of our compatriots who became innocent victims during the era of the authoritarian regime, and to familiarize them with their lives and activities.
The director of the museum, B. Ergasheva, spoke about the opening of the “Museum of Memory of Victims of Repression” at the Jizzakh State Pedagogical University named after A. Qodiri on August 31, 2021, on the eve of the “Day of Remembrance of Victims of Repression” of the Republic of Uzbekistan, and the establishment of the museum.
Introducing the museum, the museum director noted that the museum's expositions contain important historical documents, photographs, personal belongings and archival materials about the political repressions carried out by the Soviet regime at the beginning of the 20th century, including the repressions of 1937-1938, the unjust punishment, exile and execution of Uzbek intellectuals, religious and cultural figures, poets and writers. The museum also contains information about the people's uprisings of 1916 (including the Jizzakh uprising), the life and activities of the leaders of the national liberation movement who fought against the tyrannical regime. Separate stands have been set up about the life path of Fitrat, Cholpon, Abdulla Qodiriy, Usman Nasir, Behbudiy and many other historical figures from among the intellectuals and their services to the development of the nation.
Also, during the visit, a special lecture was organized for students by Z. Yodgorov, senior lecturer of the Department of Social Sciences of the Jizzakh Polytechnic Institute.
As noted in the lecture, the Jadid movement was an enlightened movement that emerged in the late 19th and early 20th centuries, and their main goal was to rid the people of ignorance, educate them on the basis of modern knowledge, ensure their identity, and ensure national awakening.
The Jadids opened schools that taught in a new way, taught students secular subjects such as mathematics, geography, and history, and paid special attention to increasing women's literacy and developing the national press.
In his speech, Z. Yodgorov highlighted the life and work of Jadid intellectuals such as Mahmudkhodja Behbudiy, Abdulla Avloniy, Munavvarqori Abdurashidkhanov, Abdurauf Fitrat, Chulpon, Abdulla Qodiriy, as well as their unjust punishment during the repressions of 1937-1938.
The students were deeply impressed by the spiritual and educational struggle of the Uzbek people against colonial oppression through the Jadid movement, and their selflessness in preserving their national identity.