16-Sentabr, 2025-yil
Jizzax politexnika institutida “Eko-innovatsion – 2025” ekologik muammolar yechimiga bag‘ishlangan innovatsion ishlanmalar va loyihalar ko‘rgazmasi o‘tkazildi
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining 2025-yil 19-iyundagi 228-sonli buyrug‘iga asosan 2025-yil 16-sentabr kuni Jizzax politexnika institutida “Eko-innovatsion – 2025” ekologik muammolar yechimiga bag‘ishlangan innovatsion ishlanmalar va loyihalar ko‘rgazmasi o‘tkazildi.
Ko‘rgazmada institut talabalari, magistrlari va doktorantlari o‘z ilmiy-innovatsion ishlanma va loyihalari bilan ishtirok etishdi.
Ko‘rgazmada yosh ixtirochilar quyidagi yo‘nalishlarda innovatsion ishlanmalar va loyihalar bilan qatnashdilar:
- Atrof - muhitni muhofaza qilish, iqlim o‘zgarishlariga qarshi kurashish, chiqindilarni qayta ishlash va kamaytirish;
- Qayta tiklanuvchi energiya manbalari;
-Innovatsion ekologik texnologiyalar va qurilmalar.
Ko‘rgazmada ishtirokchilar taqdim etgan loyihalari va ishlanmalari ekologik muammoni hal qilishga qaratilgan bo‘lib, real hayotda amalga oshirilishi mumkin bo‘lgan amaliy yechimlar taklif qilingan.
Shuningdek ko‘rgazma davomida ishlanma va loyihalar mualliflarini Ekspertlar guruhi a’zolari tomonidan nizomda ko‘rsatilgan baholash mezonlari asosida baholandi.
Ko‘rgazma yakunida eng yaxshi deb topilgan ishlanma va loyiha ishtirokchilari quyidagicha taqdirlandilar:
Birinchi o‘rinni qo‘lga kiritgan ishlanma va loyiha mualliflari 6 million so‘m;
Ikkinchi o‘rinni qo‘lga kiritgan ishlanmalar va loyihalar mualliflari 4 million so‘m;
Uchinchi o‘rinni qo‘lga kiritgan ishlanmalar va loyihalar mualliflari 2 million so‘m miqdorida bir martalik pul mukofotlari bilan rag‘batlantirildilar.

An exhibition of innovative developments and projects dedicated to solving environmental problems "Eco-innovation - 2025" was held at the Jizzakh Polytechnic Institute
In accordance with the order of the Minister of Higher Education, Science and Innovation No. 228 dated June 19, 2025, on September 16, 2025, an exhibition of innovative developments and projects dedicated to solving environmental problems “Eco-innovation – 2025” was held at the Jizzakh Polytechnic Institute.
Students, masters and doctoral students of the institute participated in the exhibition with their scientific and innovative developments and projects.
Young inventors participated in the exhibition with innovative developments and projects in the following areas:
- Environmental protection, combating climate change, recycling and reducing waste;
- Renewable energy sources;
- Innovative environmental technologies and devices.
The projects and developments presented by the participants at the exhibition were aimed at solving environmental problems and proposed practical solutions that can be implemented in real life.
Also during the exhibition, the authors of the developments and projects were evaluated by the members of the Expert Group based on the evaluation criteria specified in the regulations.
At the end of the exhibition, the participants of the developments and projects recognized as the best were awarded as follows:
The authors of the developments and projects that won the first place received 6 million soums;
The authors of the developments and projects that won the second place received 4 million soums;
The authors of the developments and projects that won the third place were encouraged with one-time cash prizes in the amount of 2 million soums.